bugün

alice in chains in sarkisi. (bkz: ukte dolduruyorum)
en güzelinden bir alice in chains parçası. grubun gitaristi jerry cantrell tarafından yazılmıştır. her dinlenildiğinde bir daha dinleme isteği uyandırır. aic nin biz insanlara armağanıdır. şöyle ki;

Know me broken by my master
Teach thee on child of love hereafter

Into the flood again
Same old trip it was back then
So i made a big mistake
Try to see it once my way

Drifting body it's sole desertion
Flying not yet quite the notion

Into the flood again
So i made a big mistake

Into the flood again
So i made a big mistake

Am i wrong?
Have i run too far to get home?
Have i gone?
And left you here alone?
If i would, could you?
özellikle girişteki baslar çok can alıcıdır. ayrıca layne staleynin vokali her zamankinden daha can yakar.
unplugged versiyonu için;

http://www.youtube.com/watch?v=bCIo3XG3jVs
işte bu da şarkının orjinal versiyonu ve güzel video klibi;

http://www.youtube.com/wa...p;mode=related&search=
alice in chains'in en bilinen şarkısıdır.
video klibi oldukça hoş olan alice in chains parçası..ayrıca layne staley vokalde yine şov yapmıştır..* dinlendikçe dinlenen o garip şarkılardandır kendisi kesinlikle bıktırmaz...
ingilizce'de Bir yardımcı fiil. fiile geçmiş zaman ekler. mesela;
'we would fly to the skies with this love' dersek
'Biz Bu aşkla göklere uçacaktık' anlamını verir. like to' ile Birlikte kullanılırsa yani 'i would like to drink some coffee without sugar' dersek 'Birazcık şekersiz kahve rica edeBilir miyim' anlamı taşır. 'want to'dan daha kiBardır.
ayrıca 'use to' kalıBı giBi geçmişteki alışkanlıkların anlatımında da kullanılaBilir.
ingilizcedeki will fiilin gecmi$ zamandaki hali.

gecmi$te yapilmi$ cumlelere; istek anlami verir,gecmi$te yapilan ali$kanlik olmu$ davrani$lari anlatmak icin kullanilir.
harika davul vuruşlarına ve nefis baslara sahip alice in chains parçası. grubun şimdiki halini düşünürsek niye öldün be layne dedirtir.
harika bir şarkıdır.uyuşturucudan ölen bir arkadaşları için yazılmıştır yanlış hatırlamıyorsam.uyuşturucu konusunda uyarmaktadır.ne acıdır ki layne staley de uyuşturucudan ölmüş ve cesedi 2 hafta sonra bulunmuştur.
türkçesi şu şekildedir;
beni efendim tarafından kırılmış olarak bilin
aşk çocuğunuza şimdi ve sonra öğretin

yine selin içine
daha önce geri döndüğüm eski aynı tribe
ve böylece büyük bir hata yaptım
bir de kendim görmeye çalıştım

sürüklenen beden,yegane istek
uçmak henüz tam olarak amaç değil

yine selin içine
daha önce geri döndüğüm eski aynı tribe
ve böylece büyük bir hata yaptım
bir de kendim görmeye çalıştım

yanlış mı yaptım?
eve dönebilmek için çok mu uzağa koştum?
gitmiş miyim?
seni yalnız bırakmış?
ben yapmış olsaydım,sen de yapabilir miydin?
geçmişte yaptığımız ancak artık yapmadığımız eylemleri anlatırken kullanılan modaldır kendisi. used to dan farkı would ile eylem bildiren filller* kullanılır; used to ile durum bildiren eylemler*
ayrıca;
(bkz: would rather)
(bkz: would prefer)
(bkz: would like)
(bkz: would love)
ingilizce hocalarının anlatırken zorlandığı sözcük, işleviydi, anlamıydı, kullanımıydı, hepsi ayrı derttir.
alice in chains'in dirt albümündeki en güzel parçadır. özellikle, nakaratı son defa söylerken "back then" kısmını uzatması acayip duygu karmaşalarına sokar insanı. bir de hecelercesine söylediği "If I would, could you?" kısmı vardır ki, aman diyeyim.
vud şeklinde, arada l harfi olmadan okunur.
opeth' in bir would coveri vardir ki orjinali kadar mukemmeldir.
90 anıştırması sırasında iyi bi şarkı.
eski günler hatırlanmak istendiğinde dinlenen, harika bir alice in chains şarkısı.
phil anselmo dan dinlemek başkadır.

http://www.youtube.com/watch?v=-IJi7aQaySU
Alice in chains'in en güzel şarkılarından biridir. O kadar güzel bir şarkıdır ki layne dışında kimseye yakışmaz. Laynenin sesinin güzelliğini yüzümüze vurur, çok güzeldir çok.
mükemmel alice in chains şarkısı. sigara içerek araba sürme şarkısı.
yanına fiilin yalın hali getirildiğinde kaderde olan olayları anlatır.

'he would become singer when finished school.' gibi. yani okulu bitirdiğinde gayet başarılı bir şarkıcı olduğunu belgesel modunda anlatır.
her gece yatmadan iki doz alinmasi gereken sarki. adami kebdine getiriyor, aci gibi.
grunge'ın büyük dörtlüünün dört altın şarkısından biri.
diğerleri:
(bkz: smells like teen spirit)
(bkz: black)
(bkz: black hole sun)
sigara içerken veya kafanın hoş ve boş olduğu her an tekrar tekrar dinlenen güzide alice in chains şarkısıdır.