bugün

4 Nisan'da 8 Nisan'da desteğin biteceğini açıklayan markasına yorum olarak "4 gün daha kullanırız" diyen bir kullanıcıya sahip olan işletim sisteminin xp isimli sürümü.
Neredeyse bütün Windows sürümlerini kullanmışımdır. Ama xp kadar rahat kullanılanı ve bilgisayarı kasmayanıyla karşılaşmadım. Keşke hep xp kalsaydı.
hala win 98 kullanan makineler var.

bu da bir 10 sene daha gider. gelmiş geçmiş en başarılı windows sürümüdür. oyun-internet kastırması yüzünden devre dışı bırakılmasa ne vista ne win7 ne de en az vista kadar boktan win 8 eline su dökemez.

özlemle anıyoruz. bi yerlerden bulsam laptop'a kurucam anasını satayım...
Microsoftun kullanıcılarına ergence dil çıkaran sürümü idi bilgisayar kullanmayı onunla öğrendik her zaman içimizde yeri olacak ve asla unutulmayacak olan artık microsoft tarafından desteklenmeyen işletim sistemidir.
Sondaki xp'yi smiley sandım desem ve kaybolsam.
Atmlerde kullanılan işletim sistemi. gelen "dınkk dınkk" xp sesiyle bizleri büyülemişti.
microsoft tarafından desteklenmeyen işletim sistemi.
bundan böyle microsoft tarafından güncelleme verilmeyecek bir nevi efsane işletim sistemidir.
güncellenmeyecek olması ile de güvenlik açıkları 5 kat artacakmış.
aynı zamanda banka atm'lerinin çoğunda bu sistem kullanıyormuş ki bu güvenlik açıklarından dolayı atmlerde hangi sisteme geçileceği merak konusuymuş.
(bkz: sabah haberlerinden derlemeler)
(bkz: kaldımı ondan yaa)
(bkz: windows 8)
unutulmayacak olan işletim sistemidir.
torununa vistayı değil 7'yi, 8'i değil, xp'yi anlatacaksın.
Microsoft un 9 nisanda resmi olarak elini ayağını Çektiği işletim sistemi.

Bu ne demek ?

Microsoft xp yi saldı artık demek. Daha da bakmayacaklar artık demek. Xp işletim sistemini başıboş bıraktı demek.

Bunu yapmayacaktın bill...
desteği kesildi ama hurda bilgisayarımda hala versiyon 2014 ü kurulu.
fosilleşmiş işletememe sistemi. dayanıksızlık ve çabuk çökmesiyle ünlüdür.
Artık pestili çıkmış işletim sistemi. Ulan resmen beni bırakın, artık benden size fayda gelmez diyor.
yıl olmuş 2014 hala "xp çok hızlı yaağ bi kere" diyen insanlar var. keşke birazda open source e destek verilse bi ubuntu bi linux mint kullanılsa. hani ne bileyim komşunun wifi şifresini kırarsın mesela kali linux la server kurarsın debian la ama nerde..
ubuntu ne yazık ki hala bir xp değildir.

open source işletimleri denemiş biri olarak - özellikle vadesi dolmuş - eski makinalar için xp'den iyi çözüm olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. daha kanlı canlı makinalarda dahi bir sürü dert çıkıyor.

open source stabil bi işletim çıktı da biz mi kullanmadık...

not: xp için çöker diyene de bir şey demiyorum...
Efsane işletim sistemidir. Bilgisayarla arası iyi olan herkes kullanmıştır. Geçtiğimiz günlerde windows tarafından online desteği bitirilmistir.
windows xp ye usb belleği takarsın, yeni donanım bulundu yüklemek için cd yi takın der. windows 7 ye usb belliği takarsın, yeni donanım yüklendi ne yapmak istersiniz der.
devlet dairelerinde kullanılan işletim sistemi.
windows un artık güncelleme yapmayacağı işletimdir. bu yüzden kullanılması sakıncalıdır ama sadece abd ve ingiltere için güncellemeler olcak ve kullanılcaktır.
Rafa kalkan sistemdir.
Desteği sona eren, zamanla şişen eski bir işletim sistemi.
microsoftun desteğini çekmesi ile öksüz kalan ve windows7 ile beraber en iyi işletim sistemlerinden biri.
minimum 2 yıl daha kullanacağım bilgisayarımın işletim sistemi. klasik.
Eskiden ilk pc mizi aldığımızda startet edition diye lanet bir işletim sistemi vardı ve hep dua etmişimdir keşke xp olsa diye.