bugün

En büyük şanssızlığı Microsoft gibi geri zekalı bir firmanın ürünü olmak olan işletim sistemi.
Android gibi bir çöp proje bile geliştiriliş dünyayı sarmışken Windows microsofttan üvey evlat muamelesi gördüğü için yerlerde sürünüyor. (android ilk başlarda çin malı çakma tablet ve netbooklara Windows ce alternatifi olarak yüklenirdi. Kimsenin sikinde olmayan bir sistemdi)

Bu gidişle tamamen silinecek piyasadan. Diğerlerinden çok farklı arayuzunu şahsen ben çok seviyorum. Eminim ki Microsoft adam gibi geliştirse, market adam olsa çok kişi severdi ama marketin rezaletliği bile yetiyor antipati duymak için. He benim gibi telefondan çok büyük bir beklentisi olmayanlar için ideal işletim sistemi ama bir yerden sonra insanı çileden çıkarıyor.
Bazen en temel fonksiyonlarını bile yerine getiremiyor. Üç senedir kullanıyorum ve "yükleniyor.., sürdürülüyor..." Ekranlarına en ufak bir çözüm getirilmedi. Geri bildirimleri bu kadar umursuyor Microsoft.
Windows xp gibi bir sisteme bile gün aşırı güncelleme gönderen Microsoft mobil işletim sistemlerinin devrinde mobil işletim sistemini siklemiyor. Ayda yılda bir güncelleme gönderiyor ve o da bi yeri düzeltirken başka bi yeri patlatıyor.
Öylesine üvey evlat muamelesi yapıyor ki Microsoft, Microsoft imzalı tüm uygulamalar ios ve androidde sık sık güncelleme alırken(ikisini de yakından takip ediyorum tabi) Windowsta güncelleme hak getire. Daha siktiriboktan skype bile geçen ay eli yüzü düzgün bir hale geldi.(güya Microsoft skypeı windowstaki imessage alternatifi yapacak. Bu mal kafayla)
Sen kendi işletim sistemini siklemezken diğer geliştiricilerin senin sistemini adamdan sayıp marketine uygulama koyması bile bir mucize amk. Ama sağolsun whatsapp falan tüm güncellemeleri ios ve androidle aynı anda veriyor.

Bazen şunu düşünüyorum. Windows phone ve Windows 10 mobile geliştirme ekibi ios ve android geliştiricilerinin seçtiği casus kişilerden oluşuyor olmalı. Çünkü bir sistem en fazla bu kadar geliştirilemez. En fazla bu kadar ayaklar altına alınabilir. Arkasında Microsoft gibibir dev firma olan bir geliştirme ekibi En fazla bu kadar mal olabilir.

Öyle mal bir zihniyet hakim ki. Sanki satılmasın diye çabalıyor. Hem nokia lumia hem Microsoft lumia kullanmış biti olarak şunu söyleyebilirim ki nokiadaki akıcılık stabillik microsoftta yok. Bu mal ekip öyle cenabet ki neye elini atsa kuruyor. Nokiayı alıp piç ettiler amk. Microsoft olarak piyasaya girip sadece "yapacağız" diyerek sızdıra sızdıra bitiremediler. Sonra fiyasko üç beş model sürüp kaldılar oldukları yerde. Nokia gene mühendisliğini konuşturup geri döndü sahalara. Microsoftun mobil kanadıysa halen sinek avlıyor.

Çok sinirliyim sözlük. Microsoftu ve Windowsu Windows 8'e kadar sevmezdim. Ama şu arayuz benim gözümde bir devrimdi. Elimde olsa bu arayuzu herkes kullansın diye götümü yırtardım. O kadar sevdim bu arayuzu. Hayalimdeki gibi gelişseydi şimdi çok ilerdeydi Windows. Bi kere bu arayuz adına layıktı. Ama kıymetini bilemedi Microsoft.
içine sıçiyim. Türkiye ofisine cv bıraktım da bi sikleyip çağırmadılar. Orda da yiyip içip sıçıp yatıyolar amk.

Neyse sustum amk derdimi sikeyim..
(bkz: derdini sikeyim butonu)
basarisiz girisim. hatta sirf bu tutsun diye windows 8 fail oldu.
pek başarılı olmadığını duymuştum.
teoride verebilir ancak yakın gelecekte eli kolu bağlı olan platform.
yakında android'in eline verecek olan işletim sistemidir. kafada tasarlayınca çok güzel oluyor ancak umarım onlar da aynı kafa ile kafada tasarlayabiliyorlardır. yapmaları gereken şey, android'in ve ios'un kullanıcılarına sunduğu kullanım rahatlığını sunabilmeleri ve herhangi bir bilgisayarın windows işletim sisteminin çalıştırabileceği tüm dosya ve uygulamaları çalıştıracak seviyeye getirebilmeleridir. yani artık diyorum ki, windows ve windows mobile değil, windows olmak zorunda. bir tane windows işletim sistemi çıkaracaklar, bu işletim sistemi hem bilgisayar, hem telefon, hem tablet hem de televizyonlarda(evet, televizyon) kullanılabilecek. üstüne bütün monitörlerin bilgisayara dönüşebileceği usb disk şeklinde ürünler de ortaya çıkmaya başladı. microsoft'un bu işe de el atması gerekiyor diye düşünüyorum. ve en önemli yapmaları gereken şey ise, işletim sistemlerini belli başlı cihazlarla sınırlı tutmamaları gerekiyor. donanımı destekleyen bütün cihazlara kurulabilir, ikinci bir işletim sistemi olarak kullanılabilir yapmaları gerekiyor ki örneğin iphone'u bırakmak istemeyen ancak sistemin içine kapanıklığından da rahatsız olan birisi iphone telefonunda bu işletim sistemini kullanabilsin. bunu sisteme program kurma yoluyla yaparlarsa apple bunun önüne geçebilir, ancak doğrudan tak kullan bir sd card oluşturabilirlerse büyük bir artı yakalamış olurlar. düşünsenize, sd card olmuş size ssd hard disk. başarılı olmalarını bekliyorum, uzun süredir sağlam saçmaladılar.
piyasadan yavaş yavaş... ne yavaşı beee, ışık hızıyla silinen telefonlardır. gelecek bir 5-10 sene piyasaya android hakim olacak sonraki 15-20 yıl ios* herkesin alıp kullanabildiği bir işletim sistemi olacaktır.* bundan sonrasındaysa tabuları yıkacak işletim sistemlerinin çıkacağını düşünüyorum. architectus tekno bülten den bildirdi... sendeyiz birand...

bildiri; piyasadan silineceğini öngördüğüm işletim sistemi windows mobile dır. windows phone, windows mobile değildir. bazı kişiler windows phone a da laf ettiğimi sanmışlar. o nedenle belirtme gereği duydum.

ancak hazır bunu burada bildirmişken windows phone un da çok uzun soluklu bir işletim sistemi olacağını sanmadığımı söylemeliyim... en azından şuan ki formuyla. çünkü emin olun zaten arayüz olarak beğenilen windows mobile ı grafik olarak güzelleştireceklerine çocuk oyuncağı gibi basit grafiklere sahip olan yeni bir işletim sistemi ortaya çıkardılar windows phone ile. o nasıl basit bir ana menüdür öyle... tamam kullanışlılık önemli bir kriter ancak vur dedin mi öldürülmez ki yani! işte bu sırf farklılık olsun diye fazla düşünülmeden oluşturulan windows phone sistemli telefonlar sadece geçici bir heves olacağa benziyor.
son versiyonu akıllara zarardır. 2011 son çeyrekte nokia markalı windows mobile telefonlar ortalığın amına koyacak.
ctrl+alt+delete olmadığı için 5 para etmiyecektir.
Microsoft, Windows Mobile 6.5 sürümü ile birlikte mobil cihazlar için geliştirdiği işletim sistemine Windows Phone ismini verecek.

windows mobile isimi artık windows phone olacak.
arayüz tasarımı olarak sınıfta kalmış pda ve smartphone işletim sistemi. hayır, insan hiç mi uğraşmaz biraz güzel butonlar yapalım, azıcık göze hoş gelen menüler yapalım diye.
6.1 sürümü çıkmış yazılım. bu sürümle Getting Started Center paneli üzerinden ayar yapmak, home ekranını modifiye etmek kolaylaşıyor, ayrıca yerel Thread SMS desteği var.

http://www.microsoft.com/...wsmobile/6-1/default.mspx
Microsoft firması tarafından PDA ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar için tasarlanmış olan bir işletim sistemidir. Windows CE çekirdeği üzerine temellendirilmiştir.
akıllı telefon(smartphone) ve cep bilgisayarı(pda) için geliştirilmiş olan microsoft ürünü işletim sistemi. palm os'a rakiptir. microsoft'un tüm ürünleri gibi çok sistem kaynağı tüketir, kullanımı kolaydır, outlook, word, excel, powerpoint içerir, iyidir, hoştur.
http://www.microsoft.com/windowsmobile/default.mspx