bugün

2. Dünya savaşı ile ilgili yapılmış en güzel filmlerden biridir.
Çok güzel filmdir.
clint eastwood'un başrolünde yer aldığı 1968 yapımı film. 2. dünya savaşı sırasında rehin tutulan amerika'lı bir komutanı kurtarmak amacıyla içeri sızamaya çalışan amerikalı askerlerin hikayesini anlatıyor. commandos oyununun hastası olan birisi olarak filmin yeri ayrıdır bende. filmin süresi biraz uzundur fakat bir yerden sonra zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz. iron maiden'in aynı adlı şarkısı ismini bu filmden almıştır.
bir yerden sonra kimlik mevhumunun altüst olduğu film.

--spoiler--
general diye kurtarmaya gittiğin adam onbaşı çıktı, yanına aldığın elemanlar çifte ajan. beriki bilmem ne. tam bitti derken görevi veren komutan bile casus çıktı. hayır o değil, ben nasıl alman ajanı çıkmadım hala ona şaşıyorum.
--spoiler--
mükemmel bir casusluk-aksiyon-savaş filmi. sıradan bir ww2 filmi bekliyordum ancak son derece sürükleyici, heyecanlı, bi dünya entrikaların döndüğü nefis bir casusluk filmi çıktı karşıma. sarışın bu kez nazi subayı üniformasıyla karşımızda.
1968 yapımı olmasına rağmen aksiyon sahneleriyle hala iddialı olan film. konusu naziler tarafından esir alınmış yüksek rütbeli bir amerikan subayının gizlice üst seviyede güvenlikli nazi üssünden kaçırılmasıdır. clint eastwood'un amerikan subayı olmasına rağmen yine üçlemedeki blondie gibi silah yeteneğini konuşturur.
nicko mcbrain'in ataklarıyla yardırdığı parçadır.
iron maiden'ın piece of mind albümünün açılış şarkısı. sözleri aşağıdaki gibidir;

It's snowing outside the rumbling sound
of engines roar in the night,
The mission is near the confident men
are waiting to drop from the sky.

The Blizzard goes on but still they must fly
No one should go where eagles dare.

Bavarian alps that lay all around
they seem to stare from below,
The enemy lines a long time passed
are lying deep in the snow.

Into the night they fall through the sky
No one should fly where eagles dare.

They're closing in the fortress is near
it's standing high in the sky,
The cable car's the only way in
it's really impossible to climb.

They make their way but maybe too late
They've got to try to save the day.

The panicking cries the roaring of guns
are echoing all round the valley,
The mission complete they make to escape
away from the Eagles Nest.

They dared to go where no one would try
they chose to fly where eagles dare.
1968 yılı yapımı sinema filmi.turkceye kartasl yuvası adıyla cevrilmistir. basrollerinde richard burton clint eastwood ve mary urerol almaktadır.
ayrıntılı bilgi için http://www.imdb.com/title/tt0065207