1. 1.
  soğuk savaş döneminde sovyetler birliği tarafından propoganda aracı olarak kullanılmış bir yanıltma, çarpıtma yöntemi. günümüzde de sıkça yapılan bir mantık safsatasıdır.kabaca örnek verelim daha iyi anlaşılır.

  örnek 1 :madem o kadar hümanistsiniz, suriyede müslümanlar ölürken niye tepki vermediniz ?

  örnek 2: Bu orucu bozar, şu helaldir/haramdır diyorsunuz ama niye kadınlar tacize uğrarken ses çıkartmıyorsunuz ?

  örnek 3: sokak hayvanları için protesto yapıyorsunuz peki o kadar insan açken niye tepki göstermediniz ?

  evet örnekler böyledir. herhangi bir sorunun karşısına, başka durumlardan örnek vererek o sorunu savuşturmaya çalışmak suretiyle yapılan safsatadır. hepimiz hayatımızın bir döneminde mutlaka bu safsataya başvurmuşuzdur. 3. örneği ele almak gerekirse; sokak hayvanları için protesto yapmanın şartı, aç insanlara destek olmak değildir. hayvanseverlik için aç olan insanlara duyarlı olmak gerekmez. veya 2. örnekteki gibi orucu bozan şeylerden, haram/helal durumlarından bahsetmenin şartı, tacizlere tepki koymak değildir.

  daha detaylı okuma için şu yazıyı öneriyorum

  http://www.tevfikuyar.com...-sunun-hakkindacilik.html
  8 ... hubel
 2. 2.
  toplumun yarısından çoğuna sirayet etmiş zihnen kişiliksiz vasatlık olan düşünce biçimi. aylardır içim içimi yiyordu bu zihniyetin bi terim adı olmalı diye. sonunda öğrendim bugün güzel bir uyku çekeceğim ve yarından itibaren salyalar saçarak insanlara "siktir lan amk whataboutisti" diye çemkireceğim.
  1 ... esaret kabul edilemez
 3. 3.
  sıklıkla yapılan bir mantık hatasıdır. siyasetçiler ve toplumun büyük kesimi çokça yapar. öğrenelim ki, tartışma esnasında bu safsatalara düşmeyelim.

  bkz: #40825090
  ... hubel