bugün

En az yakıt harcayan son derece tasarruflu ama bir o kadar da küçük hacimli bir araç.
http://binekarac.vw.com.t...r/index.html?cartype=polo

http://www.youtube.com/watch?v=USas_poHSSI
2002 kasası euro ncapten 4 yıldız, 2010 kasası ise 5 yıldız almıştır.
1.6 TDI motorlu versiyonunun 100.000 km kullanım maliyeti 40.000 TL civarında olan Volkswagen modeli.

40.000 TL'nin detayları için: http://yuzbin.net/volkswagen-polo-1-6-tdi-2013/
türkiye şartlarında ederinden pahalı araba.
2006 2008 yılları arasında bindiğim bi boka yaramayan araç.
BlueMotion modeli 47.500 tl olan araç. yuh yani eşeğin amına su kaçırdın volkswagen.

not: 2014 modeli 50.200 tl.
688.000 adetlik satışla 2013'te dünyanın en çok satan 10. arabası olmuştur.

ABD'de satışının olmadığı düşünülürse etkileyici bir rakam.
yeni kasası (6R diye geçen) oldukça güzel araçtır. ama en son modelleriyle segmentinin en pahalı arabası haline gelmiş olma olasılığı yüksektir. 2012 de aldığım araç şuan aynı özellikte "0" olarak 10-15bin daha pahalıya satılmaktadır. dolar bu kadar kar getirmedi vallaha.
hem dizel hemde 3 silindirli olan modelinden uzak durmak gerekli, traktör gibi ses yapar.
1.2 tsi dsg modeli 50.000 lira olan araç.

Lan şaka mı bu? O paraya ikinci el tertemiz 3.16 alınır. Bari arabaya biniyorum der insan.
benzinli modelleri su gibi benzin içen arabadır. birkaç kuruş daha koyun dizel golf alın gençler. bu araba bu fiyata değmez. yüksek vergiler yüzünden bizde kıymete binmiş arabadır.
bendeki 2008 model 1.4 tdi olanı soğuk havalarda motoru çalıştırırken abs uyarısı verip sönen, ancak kontrol ettirdiğimde hiçbir sorun görünmeyen makinedir. en son akü de değiştim ama değişmedi. aynısını yaşayan varsa bir yeşillendiriversin lütfen.

bir de bunların bagaj kilidi de kafasına göre tutukluk yapabiliyormuş, bunu da öğrenmiş oldum...
volkswagen grubunun en uygun fiyatlı arabası. fakat buradaki uygun fiyat lafına dikkat çekmek istiyorum polo başlangıç fiyatları 30 bin lira civarlarında. marka anlamı halkın arabası olan bir şirketten türkiye standartları açısından böyle yüksek fiyatlı olması sanırım vergilerdeki uygunsuzluktan ibaret.
Kendi sınıfının rakipsiz aracı. 2014 model 1.4 benzinli otomatik versiyonu 30-32 kuruş arası yakar ki oldukça makuldur. Bindiginizde küçük araba hissi vermez. Sürüş zevki güzeldir. tavsiye edilir.
marka olmasına rağmen bana göre sınıfındaki diğer araçların gerisindedir. 1.90 lık adamların lanet ettiği arabadır (kör noktalarda kafamı uzatıyorum görebilmek için) ayrıca gereksiz pahalıdır. polo almayı düşünen arkadaşlar hiç düşünmeden golf alın.
Bu gün almakla almamak arasında kaldığım araç. Benzinli LPG yok hasar kaydı var sözlüğün yardımına ihtiyaç duyduğum bir gün daha.
1.0 motorlu versiyonu 6r kasada kullanılan 1.2 l'lik motorun yerini alan, yine 3 silindirli ve 75 hp üreten motor ile donatılmış 6c1 kasa kodlu araçtır. tork düşük tutulup vites oranları kısa ayarlanmıştır. 90 km/h ile ilerlerken 5. viteste yaklaşık 3000 d/d çevirir. bu aracın en büyük avantajı yakıt tüketimidir. şehirler arası yollarda tüketim 4,4 l/100 km'ye kadar inerken, sakin kullanımlarda 5,4 l/100 km karma ortalama yakalamak mümkündür.

beklentisi düşük, şehir içinde kullanmalık araç arayan bireyler için tercih edilebilir. fiyatı b segmenti giriş seviyesi araçlar ile ortalama aynı seviyede olup distribütör ve bayi indirimleri ile beraber 36500 tl gibi rakamlara alınabilmektedir.
doğuş otomotivin servisinden uzak durulması gerekilen, konforlu ve sağlam araçtır.
içinde seks yapılmayacak kadar küçüktür.
2013 model, 1.4 atmosferik 85 hp motor + kuru kavrama 7 ileri dsg li olanıyla 6 gün boyunca 900 km yaptığım ve kendisi hakkında görüşlerimi bildirmek istediğim otomobildir.

Öncelikle; aracın içi ait olduğu diğer b segment otomobillere kıyasla ortalama üstü bir kalitede(materyal kullanımı-plastik kalitesi vs). işçilik iyi düzeyde, göze batan-sırıtan bir işçilik-montaj hatası yok. Kumandaların tasarımı ve kullanımı işlevsel ama bir o kadar da sıkıcı denebilir ki genelde b segmentteki araçlar da kullanılan elektronik oyuncaklar veya küçük dokunuşlarla bir heyecan renk katılmaya uğraşılır ama polo da işlevsellik ön planda. Bu bir artı ya da eksi değil bana göre sadece tercih meselesi.

Litre olarak bilmiyorum ama bu sınıftan bir araçtan beklendiği üzere bagaj küçük, ancak haftasonu kaçamakları için yeterli olacak kadar bir bagaj sunuyor. Öyle cümbür cemaat doluşup, bagajı da fulleyip bayramı memlekette geçirelim arabası değil.

Sürüş pozisyonu olması gerektiğinden yüksek, kullandığım süre boyunca koltuğu ne kadar alçağa alıp yatırsam da hep yüksekte kalmış gibi hissettim ki kimine göre artı kimine göre eksi olabilecek bir husus. Arka taraftaki genişlik sınıfına göre gayet iyi, en azından türk standartlarındaki insanlar için. 1.85 boyundaki adam illa ki sıkışacaktır, kafası değecektir ki o da b segment araçlarda olağan bir durum.

1.4 lt 85 hp lik motor, aracın ağırlığı ve benim kullandığım araçtaki dsg nin çalışma karakteri göz önüne alındığında resmen işkence. düz otoban sürüşlerinde 90-100 km/h ile gitmek ekonomik bir sürüş sağlıyor(ortalama 4.5-5.5 lt arası) tamam ama sollamaya kalktığınız veya yolun eğimli hale geldiği noktalarda ya sabır çektiriyor.
Motorun güçsüzlüğüne dsg'nin kararsızlık ya da daha doğrusu uyuşuk geçişleri de eklenince yolculuk keyifsiz bir hal alıyor. Burada kastım dsg'ye bok atmak değil zira vw grubu araçlarda kullanılan her dsg aynı sisteme sahip değil, kimisi kuru kavrama-kimisi yağlı sistem ile çalışıyor ve yazılım farklılıkları da şanzımanın çalışma stilini belirleyen etkenler. Fakat 1.4 85 hp lik polo'daki dsg d konumunda normal bir sürüşten ziyade ekonomi kasmaya çalışıyor ve sürekli vites yükseltme eğiliminde, s konumuna aldığınızda kesinlikle daha kullanılabilir ama o da sport sürüşten ziyade olması gereken normal sürüş modu gibi davranıyor. yani açıkçası ekonomi ve normal seçenekleri var diyebiliriz bu araçta ki 85 hp bir araçtan da sport sürüş beklemek saçma olurdu.

yol tutuş konusuna gelince araç güven veriyor, hızlı girdiğim virajlarda dahi savrulmak gibi bir olay yaşamadım. ha virajlarda aracın burnunun açılması ayrı bir konu. bir focus ya da fiesta da ki yol tutuşu bundan beklememek lazım(makyaj sonrası polo'da yol tutuşun daha iyi olduğuna dair yorumlar var).

frenler ortalama aracı durdurmakta sıkıntı yaşamıyor ama pedal hissini çok beğenmedim. sert frenlemede bile abs kolaylıkla tahrik olmuyor, çalışacağı zamanı güzel kestiriyor. bu bana göre olumlu bir durum.

farlar sınıf ortalamasında, dağı taşı aydınlatmıyor, yeterli bir görüş imkanı sunuyor o kadar.

direksiyonun hissi ve yönlendirme kabiliyeti bir şehir aracı olarak düşünüldüğünde iyi ama atraksiyonlara girecek kadar efektif değil. sürücüyü yormadan görevini yerine getiriyor.

son olarak yakıt tüketimi ağırlıklı olarak uzun yol da olmak üzere 900 km/h'den sonra yol bilgisayarının bana gösterdiği değer ortalama 4.9 lt ydi ki araçta 3 kişi ve bagaj dolu olarak yaptım bu yolu. sehir içinde ise, istanbul koşulları düşünüldüğünde sakin bir kullanımla 7.5 lt nin altına inmek olası değil gibi. sollmaya çıktığım ani hızlanmalar ya da yokuş çıktığım anlarda ise yol bilgisayarında gördüğüm en yüksek değer 23 lt oldu. Saygılar.

not: vw ya da polo seversiniz sevmezsiniz bilmem ama 1.4 lt + dsg kombinasyonu ile almayın. yani otomobil sizin için sadece a noktasından b noktasına götüren bir araç değilse ve kullandığınız araçta biraz olsun sürüş keyfi arıyorsanız almayın. illa ki polo istiyorsanız tsi ve tdi motorlu diğer kombinasyonlara bakın derim.
Istanbul gibi bir yerde kullanımı avantajlı araç. Tabi ben hala o basıklığa alışamadım ama ıstanbul da park etmeydi, minibüsler sayesinde manevra yapmaydı falan bir çok ihtiyaca cevap verir. Satarken pek zorlanmazsınız ama yine de pek tavsiye etmem, bence almayın.
1.6 benzinli modeliyle otobanda, çok çakal kasa üzmüşlüğüm vardır.
canım arabamdır , onun için evreni giberim.

edit : kendisi 98 model 1.6'dır değişeni , boyası , çiziği yoktur.
adam klozet kadar arabaya biniyo ama evreni sikmekten bahsediyo.*
şaka maka fena araba değildir. arkadaşımda 1.0 motorlu modeli vardı ve arabanın benzin yakmadığından bahsediyor kendisi. sonuçta o bir alman.