bugün

uzay gemisi rolünde oynanan bir oyun.bir alanın etrafında dolaşıp alanları almaya calışırken yılanlardan arılardan ve bilumum cins şeyden kaçmaya calışılan oyun.bilgisayar tarihi efsanelerinden biri.
insanda bağımlılık yaratan,bitirmeden kalkmıycam dedirten bi türlü bitirilemeyen,annenin geçirdiği sinir krizlerinden sonra bilgisayarın fişini çekmesi sonucu başından anca kalkılabilen oyundur.
486'da oynadigim en cok bagimlilik yaratan oyun. bir kere bitirebildim sadece. hala oynuyorum ara sira. bir nevi manyaklik. üstünde nazar boncugu olan kapanip acilan el geceleri rüyama giriyor.
15. bolumunu* bir turlu gecemedigim, sonunu ogrenebilmek icin bir ara deli divane oldugum alıskanlık. neyse ki bi zaman sonra geciyor.
Bilgisayar teknolojisi daha pek gelişmediği, böyle 3 boyutlu FPS ler , RPG ler, RTS lerin olmadığı zamanlarda babamın bürosunda MS-DOS komut sistemiyle çalışan Windown 3.1 li bi bilgisayarda oynadığım zevkli oyunlardan biri .(Diğerleri Supaplex-Wikings) Babamı ilk kez oyun bitirdiğinde sevinirken görmemi sağlayan oyundur.
yeni sürümünün adı xoid olan efsane oyun.
tanımlardan okuduktan sonra, "lan?! lan! o oyun mu yoksa?!" tepkisini verdiren ve indirip oynandığında "o lan o ulaaan!" dedirten süper oyun. ulan be, zamanında ne oynardık, turnuvalar düzenlerdik. Makinamızdaki 4 oyundan biriydi zaten.

dur bakalım, sen yarım kalmış bir hesabımız var ey yılan!
neden devamı yok diye düşündüğüm bir zamanların harika dos oyunu.ilk 2 bölümde %99.9 yapardık hep, bide galiba 7. bölümdeki örümcekte %99 falan yapabiliyorduk. oyunun en anlamsız bölümü de şüphesiz 6. bölüm(yanlış hatırlamıyosam) sadece dümdüz ortadan kesmek yetiyordu...
ms-dos tabanlı müthiş oyun..* siz bir topsunuz* * * ve haritanın kenarlarından içeri doğru space tuşu ile girip yön tüşları ile yönlendiriyorsunuz kendinizi.. amaç alanın yüzde 80'ini haritadan kesip çıkarmak.. arkanızda kalan çizgiye bir canavar değmeden tekrar kenara doğru yönelip şekli kesmelisiniz.. çizgiye canavar değince hemen panik olmayın, o değince bir dalga çizgiyi takip ediyor ve bu dalga size gelince patlıyorsunuz.. velhasıl süper oyundur süper..

daha gellişmişi için (bkz: xoid)
yılların eskitemediği oyunlardan biridir.
sesi hoparlörden çıkmayan ender dos oyunlarındandır herhalde.
can sıkıntısına birebirdir.
oyunu "easy" modda oynamak en mantıklısıdır. aksi halde "normal"-"hard" modlarında çok hızlı hareket eden düşmanlar ve çabucak biten bir koruma kalkanınız oluyor, bu nedenle oyunu oynamak eğlenceli olmasına rağmen zordur. ayrıca herkes gibi zamanında benimde rüyalarıma girmiştir bu oyun. neyse ki oyunu bitirip bu hastalığımdan kurtuldum.

dikkat; aşağıda ki metin, oyun bittiğinde karşılaşacağınız hikaye ile alakalıdır.
evet, 15. bölümden sonra gerekli alanı işaretlediğinizde normal şekilde puan ekranı çıkıyor, ardından kısa ve fakat mutlu bir animasyonla karşılaşıyorsunuz. 15 bölüm boyunca kullandığınız uzay mekiği yere iniyor, içinden dalyan gibi bir pilot (ki bu sizsiniz) çıkıyor, derken dos güzeli bir hanımkızımız onun yanına koşuyor, uzay mekiklerine binip uzaklaşıyorlar. onlar eriyor muradına, siz çıkıyorsunuz dos ekranına.

(entrynin sonuna doğru saçmalamak)
Çok çok eskilerden, kurtcukları yöneterek alanı daraltmaya çalıştıgınız bir oyun.hala da mükemmel bir oyundur.Oyunun sonuna gelmeyi başaranlar bir senaryosu oldugunu bile savunurlar.*
90'lardan kalma, eğlenceli, sonunda ilginç birşey olmayan, kadın soyma vs. benzeri çeşitleri bulunan oyun. sonunda, bir uzay gemisi gelmektedir ve bir adam bu gemiye binip gitmektedir.
bir zamanlar onun yüzünden okuldan kardeşinle kavga ede ede koşa koşa geldiğin, ilk önce bilgisayarı kapmak için kan ter içinde kaldığın, MS-DOS komut sistemiyle çalışan efsane oyundur. aradan 15 sene geçmiştir, şimdilerde yine sarmıştır etrafınızı.bu sefer kardeşinizin kolu kırıktır, bilgisayar sizindir. 15.tur bittiğinde sıra super marıo ya gelir. türevleri için
(bkz: özlenen bilgisayar oyunları)
yıllar sonra karşılaşılan eski sevgili gibi.

edit: şair burada oyunun tekrar bünyesine işlediğini bahsetmektedir.
babamin bu oyuna sardirip da saatlerce bilgisayar basindan kalkmamasi sonucu kendisinden nefret etmemi saglayan bir oyundu kendisi. easy modda oynadigi icin babam, en fazla 15 bolum tahammul etmem gerektigi icin az cok sansli hissederdim kendimi.
zamanın en baba oyunu. nerden bilmem canım çekti yine indireyim dedim 64 bite uygun olanı yokmuş. yani windows 7'de oynanamıyormuş.
Ekranı kestikçe alttan bir sonraki bölümün şekli ortaya çıkar. Hala da oynarım oyunu, deliler gibi sever sayarım kendisini. *
akrepli bölümde ara sıra hatalar verirdi.
canlıyı ruh hastası yapan benzersiz oyun. zamanında o kadar güzel tasarlanmıştır ki her etabı geçtikten sonra farklı farklı harfler peydahlanırdı. bu harflerin ne işe yaradığını deneyerek öğrenmeye çalışılır, kimi öğrenilir kimi de arkadaşlara sorularak merak duygusu tatmin edilmiş olunurdu.
ortaokuldayken bilgisayar dersini sevme nedenidir, sonra ise bir alışkanlık. hiç bitmez verdiği haz, hiç sıradanlaşmaz.
disketlerle dükkanlara gidilerek alınan bir başka oyun. aklıma geldi indireyim dedim oynarım falan, yaşlanmışız aga ya.
windows 7 de de oynanabilen oyundur. sadece oyunu 64 bit'e uygun hale getirmek için (bkz: dosbox) isimli ufak bir program kurmanız yeterlidir.
sol frame'de görünce aniden 15 yıl öncesine götüren oyun. space tuşuna basılı tutaraktan alan daraltma olayları vardı. ulan tam hatırlamıyorum bile. vay anasını. yaşlanmışızya la.