bugün

Bir sözlük yazarının ortaya attığı fikir. Acilen araştırılması lazım. Bende destekliyorum.
Vikingler turk'türler. Runik alfabe Göktürk alfabesi kaynaklıdır.
Konuyu sözlükte ifade eden yazarı tanıyorum. Kendisine kefilim bu konularda yalan söylemez.
Hepimiz hazreti nuh'un torunu türk'ün torunlarıyız ayrıyeten.
1) Anayasa'nın 66. maddesine göre, "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür."
2) atatürk'ün türklük tanımı: "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir."

ortalama doğumların 20 yaşında olduğu hesabınna göre;
3) muhammed, adem'den yaklaşık 1640 sene sonra doğmuş.
4) adem isa'dan önce 1100 senelerinde doğmuş olmalı.
5) insanlık tarihi yaklaşık 70000 sene olduğuna göre ( insan kemiklerinden hesaplanan tarihlere göre. ayrıca şuradan bakabilirsin: https://en.wikipedia.org/...meline_of_human_evolution )
- adem'in ilk insan olma masalı gerçek değildir.
- nuh adem'in torunudur.
- biz nuh'un torunu değiliz. kan bağımız bulunmuyor, soydaşı değiliz. Olsaydık, az aşağıdaki haritada olurduk.

yani;
6) dan'ların türk olma ihtimali bulunmuyor. vikingler, bugünki danimarkalılardır.

kısacası;
7) vikinglerin türk oldukları bomboş bir sallamadır, hiç bir şekilde içi doldurulamaz.

https://upload.wikimedia....mily_Tree_of_Prophets.png
Ya ne olacaktı?
Sözlük başlığı sehven vikink’ler Türk’tür olarak açılmıştır!
Düzeltme için teşekkür ediyorum.
Vikink yada viking tarihi gerçek türsoylu olmalarıdır.
bilimsel alt yapısı olmayan durum.

ancak türk mitolojisi ile ilgili bazı okumalar yaparken, viking milleti değil ama vikingler'in bazı inançları ile türk mitolojisi arasında bazı bağlantılar farkettiğimi söyleyebilirim.

1. Yaşam ağacı kavramı Türk mitolojisinde de var, iskandinav mitolojisinde de. iskandinavlar hayat ağacına "yggdrasil" diyorlar.

2. iskandinav mitolojisinde tanrıların katına "aesir" diyorlar, bizim mitolojide de "asar" deniliyor. kelime olarak da benzeşiyor.

3. Eski türkçe "od" ateş anlamına geliyor ve eski türkler "çarşamba" günlerini "ateş" günü olarak kutluyorlarmış. Vikingler'de Çarşamba'ya Odinstag ve onstag deniliyor hatta vikingler ingiltere'yi istila ettiklerinde de çarşamba günü ingilizce'ye "odin's day" olarak geçmiş sonra da "wednesday" olarak düzeltilmiş. zaten ingilizce'de gün isimleri hep iskandinav mitolojisinden alınma (Tyr's Day=Tuesday, Odin's Day=Wednesday, Thor's day=Thursday, Freyr's Day=Friday).

ancak kültürel benzeşimler, kulaktan kulağa yayılan esinlenmelerden kaynaklanıyor da olabilir. bu nedenle viking kültürü ile türk kültüründeki benzeşimlerin olması, vikingler'in türk oldukları anlamına gelmiyor. bunun için antropolojik, genetik bilimleri seviyesinde araştırmalar yapılması gerek ki, muhtemelen yapılmıştır çoktan, öyle olmadığı tespit edilmiştir. yoksa çoktan bilinirdi bu.
alakası bile yoktur.

finliler olsa neyse

finler ongur/ ungar / önoğuz (proto türk) dür

vikingler direkt hind/arya.
Haydaa ben kürt diye biliyorum.
ulan nerde güzel güçlü zengin kahraman varsa türk yaptınız amk bi şekilde.

pis işe yaramaz olanları da sahiplenin bari.
(#44726045)

O konuda kesin olmamakla birlikte son yıllarda rağbet gören bir iddia Tengri, zeus, odin gibi tanrıların aslında aynı tanrı olduğudur

Söyle ki ön-türkler henüz kuzey çin, moğolistan ve sibirya'da yaşarken ön-hint-avrupa dilleri konuşan kütleler kazak bozkırlarına ve Türkistan'a gelirler

işte burada öha (ön-hint-avrupa) panteonunun baş ilahı ve göklerin tanrısı "dyeus" kültü Asya'ya yayılır

Bu dyeus adlı öha ilahı Romalılarda deus, greklerde zeus, iskandinavyalı/cermenlerde Odin/wodan, Türklerde Tengri şeklini alır

Tabi Türklerde bu dyeus kültü şamanizm,animizm,totemizm, atalar kültü ve cennete tapınma ile harmanlanarak Tengricilik halini alır

işte iskandinavyalılar ve türkler arasındaki inançları ve folklorları arasındaki bağlantı budur

Başlığa gelecek olursak saçmalıktır.