1. 1.
  Döndürülerek bir yere sokulan burmalı çivi.
  ... italiano
 2. 2.
  yüzyılın icadı!

  evet bu bir yorum değil, 2004 yılında yapılan ve bilimadamlarından oluşan bir konsey tarafından hazırlanan bir listede en sona kalan icattır. neredeyse 1950 yılına kadar bi bok yemeden oturan insanoğlunun ne oldu da birden bire 50 yıl içinde uzaya çıktığını hesaplamaya bilenen bilimadamları sonuç olarak vidayı bulmuşlardır.

  mantık da şudur; eğer vida olmasaydı takılabilir ve sökülebilir eklentili parçalar da verimli olarak kullanılamayacaktı. yani vida olmasaydı ne telefon, ne çamaşır makinesi, ne gelişmiş otomobiller ve güvenlik sistemleri, ne hızlı deniz taşıtları ne de uçak olabilecekti.
  4 ... massattack
 3. 3.
  Tornavidasız bir hiçtir.
  ... handushka
 4. 4.
  etrafında sürekli halde en üst kısmından en alt kısmına kadar dönerek kıvrılan ve bulunduğu yüzeyden belirgin şekilde çıkıntılı bir çizgi halinde iz taşıyan, ucu sivri ve döndürülerek bir satıha girmesi sağlanan pratik bir araç.
  ... sen bana bu diyemezsin
 5. 5.
  ing. screw.
  ... kopush
 6. 6.
  yiv açılmış bir bölüm ve kılavuz çekilmiş bir parçaya (örneğin bir somun) ya da dayanıklı bir ortama girmesini sağlayacak biçimde döndürülmesine olanak veren bir baştan oluşan ve özellikle bir birleştirme gerçekleştirmek ya da bir hareket iletmek amacıyla bir basınç uygulamaya yarayan parça.
  ... vernon sullivan
 7. 7.
  vedat,ismail,doğukan ve akif isimli öğrenci evi sakinlerinin kendi topluluklarına verdikleri addır.

  onları evden atan ev sahibi için ; (bkz: tornavida)
  ... comengineer
 8. 8.
  vidalı birleştirmeler teknikte yaygın kullanım alanına sahiptir. rondela, somun, civatayı anmadan geçemeyiz bu konuyu incelerken. içine diş çekilmiş kör deliğe civata sıkabiliriz. yahut birleştirilmesi istenen iki parçadan biri, önceden diş çekilmiş kör deliğe denk düşürülür. diğer parça 1.parça (gövde) üstüne oturtulur. (2.parçaya sadece delik açılmıştır) 2.parça ve 1.parçadan civata geçer. kör deliğin diş açılmış kısmına sıkılır. 2-3 mm kadar kullanılmayan diş bulunur kör delik üstünde. buraya sıkma yapılamaz.
  kör delik altında 120 derecelik açıyla delici takım izi bulunur. vidalar diş profillerine, helis yönüne göre isimlendirilir. left hand vida, sağdan sola doğru yükselen helis eğrisini; right hand de tersini ifade eder. metrik, metrik iso profilli, trapez, withworth, kare, testere profilli vidalar mevcuttur . kare hariç hepsi standarttır.
  gerilmeli ya da gerilmesiz ek emniyet düzenlerinde, yaylı rondela ya da konik rondela da kullanılabilir. somun sıkımı civata dişine doğrudan yapılır.
  (bkz: saplama)
  2 ... dekadans
 9. 9.
  gevşedikçe yalnızlık üretiyorlar.
  ... oceanland
 10. 10.
  vida guerra yı hatırlatan masum, kendi halinde, kime isim verdiğini bilmeyen bir nesne.
  ... halimehmet