bugün

O kadar bazı değerlerimize aç bırakılmışız ki, dört koldan 20 saniyelik bile olsa bir fragmanla gönlümüzde taht kurmuş dizi. seneler sonra türk dizisi izliyorum. hayırlısı.
Atatürklü fragmanıyla ilgimi çeken türk dizisi. Fragmanından sonra ilk bölümünden başladım an önce 3. bölümde Cevdet komutana 16 mayısta istanbul'dan kalkan bir gemi haberi geldi. Resmi gördüğümde tüm tüylerim diken diken oldu. Şuan gözlerimden yaşlar süzülerek yazıyorum Atatürk'ü sevmek anlatılmaz yaşanır.

Diziyi takip etmeye devam edeceğim.
Osmanlı da Osmanlı diye millette Osmanlı özlemi oluşturulmaya çalışılıyordu ancak bu dizi muhteşem oldu. Osmanlı artık kendisine ayrılan sürenin sonuna geldi (zihinlerimizde saygı duyacağız artık sadece). Bu dizi de Halit Ergenç olması ekstra güzel olmuştur. Halkın Mustafa Kemal hakkında da derin bilgilendirmeye ihtiyacı var. Osmanlı sevdası Mustafa Kemal sevdasına engel değildir.
osmanlının gerçek yüzünü gösteren dizidir. neymiş kahraman osmanlı. işgal zamanı vatanı yunana ve ingilize peşkeş çekenlerin ve bunu bir gemiye atlayarak son bulduran büyük bir lideri barındırır.
Gerçekten vatanına ihanet edene albay rütbesi verirlermiydi acaba diye düşündüren dizi. Pek akıl karı gelmiyor.
ilk bölümde devasa önyargılarımı konuşturduğum ve sanırım kaçırmadan izleyeceğim dizi.
sıkana ve bozmaya başlayana kadar tabi ki.

öncelikle beni sinirlendiren bir konu halen devam etmekte.
ensest ilişki milliyetçi türk halkımıza neden normalize edilmeye çalışılıyor, pek anlayamadım?

artılarına gelicek olursak, evet reyting arzusu var.
hangi dizinin olmasın ki? bu iş için yapılan işler sonuçta.
hatta daha çok reyting kaygısında olmasının başka bir nedeni, en saçma konulu ama türkiye'nin en güzeli ve yakışıklısı olarak kabul edilen ikilinin dizisinin de aynı saatte yayında olmasıdır. (cesur ve güzel)

dizi bittikten sonra aynı sahneyi tekrar vermiş olmalarının nedenini algılasak da, vatanını bu kadar seven, önemseyen, tarihini bilen, duygusal insanlarız.
ve evet ikinci verişinde de aynı yutkunamamayla izledim.

önceki girimde söylediğimi geri alacak olursam, türk vatan haini değil, yunan tarafında olup bir nevi ajan görevini üstlenmiş bir rolü var albay cevdet'in (!)
bununla birlikte vatanı için ve ailesine zarar gelmemesi için ailesi dahil herkesten saklıyor bu durumunu.
fakat aşkını saklayamayışı diziyi izlenir kılan başka bir etken.
büyük bir kitleye hitap edişi diziyi izlenir kılacaktır.
tarihi, milliyetçiliği, aşkı baskın şekilde konu alıyor.

-----spoiler------

halit ergenç'in 'ey mustafa, yolun açık olsun' derkenki etkileyici, duygulu ses tonu çoğu izleyicinin gözlerinin dolmasına sebep olmuştur.

-----spoiler------
Böyle bir zamanda tarihi dizi çekiyoruz görüntüsü altında bile olsa Mustafa Kemal'e sahip çıkmak cesarettir. Herhalde lehte ve aleyhte düşünen kimse bunu inkar edemez.

Diziyi izlemiyorum ama bu yönüyle tebrik etmem gerekir. Böyle bir zamanda çıkıp Mustafa Kemal olmasa bu ülke de olamazdı demek tek başına tedavülden kaldırılma nedeni. Cumhuriyetin banisi falan laf yani.
güzel bir dizi.
acayip güzel dizidir. film tadında. hele hele dramatik dizi müziği damarlarınızdaki kanı hissettiriyor! gözlerim dolu dolu. anlatacak çok şey var ama konuşamıyorsun fazla...
içerde nin osmanlı versiyonudur. En beğendiğim dizidir.
görsel
Ilk iki bolumunu 2 defa 3.blumunu 3.kez izleyecegim dizi. Tam da su an kanal d'de tekrari var. Izlemelere doyamadim. Dizi takip etmeyi sevmeyen beni kendisine asik etti yalniz benim de rahatsizlik duydugum birkac nokta var.

Yalniz o kisma gelmeden Halit Ergenc'e saygilarimi sunmakla basliyorum zira oyuncu muzesi falan acilsa ulkede hic suphesiz muzenin en kiymetli oyuncularindan olur kendisi. Yuzundeki her bir cizgiyi ayri ayri ezberledim o kadar dikkatle izledim ki adami yuz ifadeleriyle oyunculuk yaptigini yeni farkettim. Muhtesem Yuzyil dizisini izlememistim Hurrem rolu cok iticiydi ama Halit Ergenc hatirina izlenirmis. Kaldi ki zamaninda coluklu cocuklu bir dizisi vardi ismi aklima gelmedi o zaman da begenerek izlerdim ama neyse.

Halit Ergenc diyorum ve saygilarimi bir kez daha iletiyorum kendisine.

Simdi gelelim birkac goze batan detaya; hasan basri degil lutfen hasan tahsin!

Sevgili senaristler bu konuda lutfen bize bilgi verin bu ulkenin insanlari tarihini dizilerden ogreniyor. Yok sonra bu bilgiler sinavda falan cikiyor osym dizilerdeki isimleri seceneklerde siralasa utanmadan kalkar 'lan dizide bile ismi boyle gecmisti' diyerek yanlis secenegi isaretler.

Halit Ikbal degil! Halide Edip Adivar!!! Anadolu direnisinin onemli isimlerinden biridir ilk saglik bakanimizin da esidir. Lutfen daha dikkatli olalim yaa en azindan bu diziler kurmacadan ibaret oldugu dana gibi yazilsa da dizi baslangicinda isimlere saygi duyalim.

Bir de baci kardes aski hic olmamis. Ayi evde yasayan iki kisiyi gecin ayni sokakta yasayan iki cocuk bile ayni sokaktayiz lan ayip olmaz mi diye dusunur ve baci kardes rolune devam eder. Lutfen uvey kardes bile olsa yildiz karakterinin uvey abisine bakislari biraz torpulenmeli.

Vasili denen komutan daha itici konusturulabilir miydi merak ediyorum. Inanin cok itici. Yunan desen degil Türk desen degil ne boh oldugu belli degil.

Hee o yunan komutanin oglu biraz daha zorlasa 'ablan star bebegim' diyecek diye korkuyorum. Bu kadar narin bir asker olabilir mi allahim. Yildiz ve Hilal karakteri yaninda kabadayi kalabilir.

Bu arada unutmadan Azize ve Cevdet aski cok goze batirilmasin kiskaniyorum fakat konumuz bu degil * lutfen bu dizi Milli Mucadelemizi en guzel bicimde anlatsin bizlere. Vatan sevdamizi koruklesin lutfen rica ediyorum.

Uzun zamandan sonra bir diziyi tekrarlariyla birlikte zevkle izliyorum. Lutfen gafil avlanip kaldirilmayin yayindan lutfen.

Azize ve Cevdet askini gozumuze cok sokmayin dedim ama Cevdet'in Azize'ye bakislarini da lutfen unutmayalim.

Tevfik karakteri var di mi? Nedense basina kotu seyler gelsin istiyorum cok pis uyuz oldum adama. Ince ince islesinler sahnelerini cektire cektire bitirsinler tevfik olayini.

Bir de diziyi izlerken entry yazmaya calismayin:) cok fazla uzatiyosunuz sonra.

Su Cevdet'in gizli pasasini da dovesim var.

Neyse umarim uzun soluklu guzel bir dizi olur. Benim dizim de var lan artik * persembe gunleri doluyum artik *
perşembe günü 4. bölümü yayınlanacak olan dizi. izlemesi aşırı keyifli, türk televizyonunun kendi dalında gelmiş geçmiş en iyi dizisi.
Dördüncü bölümü başlamış olan dizi izliyoruz tabii ki efendim.
Kadın kocasına bana dokunma diyor içten içe de nasıl dokunmazsın bana diyor. Nası bi mantalite bu adam ne bilsin senin ne düşündüğünü senin de rızan var diye tecavüz mü etsin .
--spoiler--
Nesimi'ye Sormuşlar Yarin ilen Hoş Musun Hoş Oluyum Olmuyayım O Yar Benim Kime Ne.
--spoiler--
40 yıl düşünsem bir yunan için üzülüp gözlerimin dolacağı aklıma gelmezdi. O nasıl idam sahnesi lan!
bazı oyuncuları paklamak için ekranlarda boy gösteren içerde dizisinin osmanlı versiyonudur.3-5 tane vatan millet sakarya dedin mi zaten duygulanırız ama bence amaç farklı.
Osmanlının gerçek yüzünü tokat gibi vahdettin yalamalarina , saltanat cahillerine vuran dizi hemde Osmanlı tokadı . (bkz: swh)

Ha birde ensest felan diye duyar kasmayin .
Amcasının karısını ve alt odada becerenleri görmedi değil bu tvler.

Yada amca kızıyla evlenen akrabalarını düşünsünler biraz .

Sonra buna gelin .
silahların gizlendiği tekne içerden şilep gibiydi.
Hancının kizi eflelya teşkilatı mahsusa nin adamı çıkıyor mu sen o zaman seyreyle mata hari yi.
Sinavim dolayisiyla bu haftaki bolumunu izleyemedigim, en sevdigim yerli dizidir.
Karı koca oyunculuk öyle olmaz, böyle olur dedikleri dizi.
Kanal D'nin diğer dizileri (bkz: babam ve ailesi) fiyasko olunca yükselen tarihi diziler trendinden nasiplenmek için yaptığı hamle.

Yazılanlara bakılırsa güzel bir iş çıkarmışlar gibi duruyor.
Ziynet Sali'yi konuk oyuncu olarak dahil etseler keske. Tabi yalan dünya gibi cıvıtmadan agirlansa.