bugün

tom cruise un haklarını satın alarak yeniden yapımını üstlendiği başarılı film. konusu ile olduğu kadar müzikleriyle de dikkat çekicidir. (bkz: everything in its right place) (bkz: nothing song)
penelope cruz "martini" derken yüreğinizin eridiğini hissedersiniz. aşık olmamak zordur.

--spoiler--
penelopenin ğöğüsündeki ben ise çok tatlıdır.
--spoiler--
cameron diaz için izlenebilir.
"eh işte.. "denilemeyen filmdir.. ya çok beğenilir ya da "bu ne biçim film yaa bi b.k anlamadım" denilir... eh işte...
ayni gun içerisinde (bkz: fight club)ve (bkz: sixth sense)ile beraber izlendiğinde çok ciddi yan etkiler dogurabilecek filmdir
insanda bir monev tablosunun altında yasama istegi uyaran filmdir aklıma kötü kötü seyler getirmektedir
filmin kapanışında yer alan, paul mac cartney tarafından bir akustik gitarla icra-i sanat eylenen harika şarkı. bakınız sözlerini de yazıyım tam olsun demiyorum ama işte sözler;

the chef prepares a special menu for your delight, oh my
tonight you fly so high up in the vanilla sky
unbearable or great
you gotta love every hour, you must appreciate

this is your time
this is your day
you've got it all
don't blow it away

melted tinbeads cast your fortune in a glass of wine
snail or fish, balloon or dolphin, see yourself shine

this is your time
this is your day
you've got it all
don't blow it away

in the vanilla, in the vanilla, in the vanilla sky
in the vanilla, in the vanilla, in the vanilla sky
in the vanilla sky
ispanyol yapımı 'open your eyes'ın kötü bir hollywood uyarlamasıdır.
değişik bir senaryoya sahip olan filmdir.ahım şahım bir film olmasa da; bir tek penelope cruz için izlenilmelidir.
farklı bir kurgusu olan daha önce ki hiçbir filme benzemeyen film. tavsiye edilir mi edilmez mi o ayrı bir mesele ama konusu izleyicinin beynini zorlamasını sağlıyor.
tek kelimeyle müthiş bir film.. bu filmi beğenmeyenleri hiç anlamadım.. onlar da beni.. hayatımda afili bir şekilde yer eden filmerdendir yani.. çok buhranlı havasının yanında açıklaması güç bir huzur da barındırır..
insanın dondurulup, gelecekte kaldığı yerden devam etmesini konu alan film.

--spoiler--
tom cruise çatıda geçmişine ve geleceğine bakar. gülümserler. seçimini yapar ve aşağı atlar. hayat bir seçimler silsilesidir der film.
--spoiler--

son sahneden dolayı devam filminin çekilmesi beklenendir.
(bkz: birden açılan göz)
sinemada izlediğindiğinde gayet sıkıcı gelir. uyursunuz, sonra yanınızdaki arkadaş penolope cruz'un olduğu sevişme sahnesininde uyandırır sizi. bonus olarak aynı sahnede bir de cameron diaz'ı izlersiniz. sonra tekrar uyursunuz.

sonra evde tekrar izleyince keyifli gelir tabii.
tekrar çevrimi olduğu abre los ojos'un tırnağı bile olamayacak filmdir.
--spoiler--
cameron
tom'a söylüyor:
"ağzıma boşaldın, 4 defa beraber olduk, senin menini yuttum!"
"bazen ağzımızdan çıkmazsa da bedenimiz yaptığımız hareketler bazı şeyleri karşımızdakine anlatır"
"sense bana sadece fakbadi olduğumuzu söylüyorsun!"

bir yandan da arabayı sürüyordu
ardından gaza bastı. sonuna kadar.
araba bir köprüden aşağı yuvarlandı
bir ağaca çarptı.
ve her şey aktı...
--spoiler--

(hatırladığım kadarıyla. oldu herhalde 4 5 sene.)
(bkz: the freewheelin bob dylan)
sadece tom cruise'un dans edişi için bile izlenilebilecek film.
scientology tarikatının parası ile çekilen ve tarikat propagandası yapılan filmdir. diğeri için (bkz: john travolta) (bkz: battlefield earth)
sevdigim ve fırsatım oldugunda tekrar tekrar izledigim bir film. sadece goruntuler ve muzikler icin bile izlenebilir bence. monet tarzı bir gokyuzu, harika bir park hatta yapraklar ve filmin baslangıc sahnesi buyuleyici guzellikte, gercek olamayacak kadar guzel.

--spoiler--
julie asık bir kadın, feci asık. askını kanıtlamak icin olmeyi goze alacak kadar asık. sofia ise bir guve gibi... olsa olsa arkadas olur. ayrıca yuzu dagıldıktan sonra david'in yanında olmamıstır. david bencildir, julie'yi onemsememis onu partisine davet bile etmemistir. partide sofia, julie ile karsılasır ve elinde martini kadehi gordugum en huzunlu kisi der.(julie'yi kastederek) cıkısta kıskanc ve asık olan julie bagırarak arabayı kullanır, gitgide hızlanır. 'tam dort kez david, dort kez bunun bir anlamı olmalı' david seni seviyorum der ve yavaslamasını umar, korkak ve bencildir. araba yavaslamaz ve olaylar gelisir.

open your eyes david, open your eyes! sofia buyulu ilgili sevgi dolu harika bir sevgili olmus kurgu baslamıstır. gercek olması mumkun olmayan bir kurgu. asansore binene kadar her sey yolunda gitmesine karsın asansore biner david ve biz aptalız ya olayların nasıl gelistigi anlatılır. o binadan atlayacagını zaten bildigim icin film burada biter benim icin.
--spoiler--

ruya gibi bir film, bence guzel.
şarkının çok hoş bir canlı performansını dinlemek isteyenler için muhteşem paul mac cartney acayip basit ama bir o kadar da sakat gitarıyla karşınızda;

http://www.youtube.com/watch?v=nhyGJ0yATrM
tom cruise un oyunculuğunu gördükten sonra hakkındaki düşüncelerimi değiştiren film. bir sahnesi vardır ki tom abimiz sevgilisinin kendisine acıdığını ve aslında kendisini arkadaşı ile boynuzladığına gözleri ile tanıklık eder ve yıkılır. üstelik yağmurda yağmaktadır. *
geçirdiği kazanın travmatik etkilerini bir türlü atlatamayan david' in, bir yandan varlığını sorgularken bir yandan da hayalle gerçek arasında gidip gelmesini konu edinen ve finaliyle akıllarda soru işaretleri bırakan yapım.
bu filmi izledikten sonra "teknik destek" diye seslendim. cevap veren olmadı. buraya yazayım bari.
(bkz: sözlük bana teknik destek bul lan allahsız)
mükemmel havası olan bir film.. yönetmen olsaydım sanırım bunun gibi filmler yapardım..
kurgusuyla aşmış film.

(bkz: lucid dreaming)
ikinci defa filmi izlemek için fırsat yaratan paradoks.