bugün

uzay adamlarının belirttiğine göre kızarmış biftek, sıcak metal ve motosiklet kaynağı kokusuna benziyormuş.

ben nasa'nın yalancısıyım;
(bkz: http://www.timesonline.co...cience/article4958670.ece)
(bkz: o değil de hacı bi yerden menü kokusu geliyor)**
bazı astronotlara göre de hacı yağı kokmaktadır.

(bkz: uzayda ezan sesi duyulması)
'hava olmayan ortamda ne kokusu lan' diyerek nasa'yla dalga geçilmesi gereken durum.
ozon kokusudur diyesi geliyo insanın ama alakayı hala kuramadım.
"uzay adamlarının belirttiğine göre kızarmış biftek, sıcak metal ve motosiklet kaynağı kokusuna" benziyormuş.

ulan uzaya gitmişsiniz ama adam olamamışsınız. sor bakam otagarda karşılamaya gittiğim benim küçük yiğene, buralar nasıl kokuyormuş?

"beğle lastik yanığı gibim, sıcak metal ve motor kaynağı gibim.. sanki biraz da bok kokuyor.."

(bkz: hadi be)*
insan kişisinin koklayamayacağı düşünülen hede.

sözkonusu insan yani astronot yahut kozmonot kişisi kaskı çıkarıp "oh be! uzay varmış aq" diyerek ciğerlerine çekemeyeceğine göre kime göre neye göre klişesi altında ezilmesi kaçınılmaz olandır.

+ o riçırd'ım. gelmişin uzay yürüyüşünden. nası geçti?
- eyvallah, iyiydi ya nossun işte uzay sonuçta. yalnız o diil de. böyle burnuma; ne bileyim bi biftek olsun, bi sıcak metal olsun, bi motor kaynağı olsun, garip garip kokular geldi yürüyüş sırasında. sana da oldu muydu hiç?
+ maykıııl! senin allah belanı versin, e mi? ben sana uzay elbiselerinin dışkı arıtma sistemlerine bak kaçırıyo demedim mi? babası nasa'da genel müdür ya. dünya skine, minare gtüne dürzünün.
- hask, doğru ya akşam biftek yemiştik. nerde o bne? sokacam kafasını uzay giysisinin basen bölgelerine. gel lan buraya kaçma!.. (bkz: olaylar gelişir)

yani olsa olsa böyle bişiydir sanırsam. (bkz: biri bizi kerizliyor)
hayallerimi yıkan açıklama.
- abi sen de rakıyı aç etler olmak üzere
+ tamam mike ben ayarı çekiyorum rakılara. mekikten buz alayım da geleyim.
..
+ ohhh kavuştur, en kötü günümüz böyle olsun mike.
bu ne lan? bu mudur yani. koskoca uzay biftek mi kokuyomuş.
muhtemelen akşam yemeğinde biftek hapı yemiş onun üstüne de mekikteki kömür kazanıyla uğraşmış astronotun kendi gazının kokusudur. yoksa nası lan camı pencereyi açıp burasıda havalansın biraz mı dediniz ibneler.
çorap kokusu gibidir. bu ne lan.
metal,pas gbi kokabileceğini düşündüğüm koku.
ağır bir yalnızlık kokusudur.
özellikle, el ayak çekildikten sonra, gecenin tenhalığında, bol yıldızlı bir gökyüzüne bakıldığında duyumsanacak olan hiçlik ve çok keskin bir yalnızlık kokusudur.*
işte sizler için, sıradaki şarkıyı zeki müren söylüyor: gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar
hacı yağı gibi bişidir ellaam*.
balık baştan kokar...bu ne arkadaş? dedirttiren bir durum. herşeyi anladım hatta sıcak metal kokusuna da eyvallah dedim ama motosiklet kaynağı nedir ya?
bu astronotlar diğer insalara göre kendilerini yüksekten görüyorlar demi? dünya ya inince de gerizekalı yerine koyuyorlar sanırım.
kozmonot 1: -zoort- hass.ktir dağılmazda bu şimdi ne bok yiycez
çok geçmeden...
kozmonot 2: bi koku var duyuyor musunuz kaptan
baş kozmonot: nedir bu böyle,kabloları tüm sistemleri kontrol edin bir terslik var
kozmonot 2: göstergeler normal kaptan
baş kozmonot: öyle ise nedir bu,biri bi açıklama yapsın hemen
kozmonot 1: uzay kokusudur kaptan.
koklayabilen olsaydı nasıl olduğunu bilebileceğimiz kokudur. Koklayanı öldürdüğü de kesindir; kokudan değil ortamın doğasından. -273,15 kelvinde kokan bir şey olmaz efendim. uzay 85 yıllık, bozulmuş balıklar ile dolu bile olsa kokması imkansızdır diyebilirim. Öncelikle -273,15 kelvin mutlak sıfırdır ve bu sıcaklıkta bütün maddelerin atomlarının herhangi bir serbestlik enerjileri yoktur; dolayısıyla serbest gibbs enerjileri, fonon momentumları da sıfırdır. Koku alma olayının nasıl gerçekleştiğine baktığımızda ise, serbest moleküllerin burundaki sensörlere kadar yol alması gerekmekte, sonrasını insan vücudunun sensöri mekanizması halletmektedir. Öncede bahsi geçtiği üzere mutlak sıfırda serbest molekül diye bir kavram söz konusu değildir. Hadi var diyelim; bu durumda da yine burnun işler olabileceği bir ortam yine söz konusu değildir. O koku, ancak ve ancak bir uzay kıyafeti içerisindeki, yellenmiş olan bir astronotun söylemidir ve bahsi geçen karışımın kokusu da yine bu söylemi çıkaran kişinin metan gazının kokusundan başka bir şey değildir.

Not: konu ile ilgili kavram yanılgısından da söz edebiliriz, "uzay kokusu" değil "uzay boşluğunun kokusu" denilmesi daha mı doğru olur? bilemiyorum. Dünyadaki bütün kokular da uzay kokusudur sonuçta.