bugün

Makam: Nihavend
usul: Düyek
Beste: Teoman Alpay
Güfte: Hikmet Münir Ebcioğlu
dönem dönem hislere tercüman olan fasıllık şarkı...
gökyüzünde yalnız gezen yıldızlaaar,
yeryüzünde sizin kadar yalnızım..
(bkz: yıldızlarla sidik yarıştırmak)*
çok gaz bi şarkıdır insan dinledikçe yanlız olmasada yanlızım moduna girebilir.
gökyüzünde o kadar çokturlar burdan birbirlerine yakın görünürler.Aslında ...ışık yolu uzaklıktadır.yalnızdırar sonuçta.
(bkz: yeryüzünde yalnız gezen insanlar)
Eski Türk filmlerinin unutulmazı şarkı.
Türkan Şoray 'ın gözlerini bayıltarak saçlarını savurarak ve play back olayını aşarak bir söyleyişi vardır ki görülmeye değerdir.
türkan sorayin elleri cebinde, palyaco kiliginda zengin jönün evinde fakir ama gururlu bir kiz olarak icli icli söyleyisi yok mu..
en sevdigim türk filmi sahnelerindendir..
bu şarkıyı candan erçetin de çok guzel yorumlamıştır.dinlenmesi şiddetle tavsiye edilir.
(bkz: zeki müren)
tam bir çilingir sofrası şarkısıdır.şööyle bi yanda rakı bi yanda kıytırık bi meze.açıkhavada ayışığının altında bu şarkıyı hem dinleyip hem söylemek gibisi var mıdır
agresif yıldızlardır.çevrelerinde ki yıldızları kırıp yalnız kalan gökcisimleridir bunlar.onların kahrı bizide etkilemiştir ki dinleyip içeriz bu şarkıda.

imla
(bkz: kuyruklu yıldız)
(bkz: halley)
bir insan neden bu yıldızlarla arasında duygusal bir bağ kurar ki?
der ve açıklamaya başlarım. müzik sözlerinde benzetme ile içinde bulunan durumu güzel bir şekilde yansıtmanın moda oldugu zamanlarda en bi moda olan, baba söz.
sevmiyor muyum? aksine cok seviyorum.
hayret su ana kadar kimse sözlerini yazmamis sözlerini de ben yazayim bari.huzurlarinizda sözleri:

gökyüzünde yalnız gezen yıldızlar,
yeryüzünde sizin kadar yalnızım,
bir haykırsam belki duyulur sesim,
ben yalnızım, ben yalnızım,
yalnızım

kaderim bu, böyle yazılmış yazım,
hiç kimsenin aşkında yoktur gözüm,
bir yalnızlık şarkısı çalar sazım,
yalnızım

tatmadığım zevk kalmadı dünyada,
hangi kalbe girdimse kaldı izim,
taşa geçer, kendime geçmez sözüm,
yalnızım

kaderim bu böyle yazılmış yazım,
hiç kimsenin aşkında yoktur gözüm,
yalnızım,
yalnızım,
yalnızım...
ne güzel söylemiştir zeki müren.dinlenildiğinde an itibariyle psikolojik durumun nasıl olursa olsun eskilerden bişeylerin(neyi özlediğini bile bilmeden)eksikliğini hissettiren ve gerçekliği şüphe götürmez şarkı.
Yeryüzünde bizden daha yalnız olmayan yıldızlar...
yalnızlık anlarının vazgeçilmeyen şarkısı. zeki müren'nin plaktan gelen cızırtılı sesiyle hıçkırıklarımızın karışmasına neden olan türden eser.

tatmadığım zevk kalmadı dünyada
hangi kalbe girdimse kaldı izim
taşa geçer, kendime geçmez sözüm
ben yalnızım, ben yalnızım
yalnızım...
dost meclislerinde dinlemekten büyük keyif alınan yıllar geçsede eskimeyen nadide bir parçadır.
sabah sabah dinleyip, kafayı kırmama neden olacak türk sanat musikisi eseri...* *...
candan erçetin de yorumlamıştır. yorumlamamış mahvetmiştir.
şarkıdaki o kaderim bu böyle yazılmış yazım derken ki kabullenme,hiç kimsenin aşkında yoktur gözümde ki aşkın öznelliğine saygı duyma o şarkıyı dahabi güzel yapar. ayrıca türkan şoray'ın azize filminde de türkan şoray'ın kartal tibetin sevgilisini eğlendirmek için palyoça kılığına girdiğinde söylediği şarkıdır.
yeryüzünde onlar kadar yalnız olduğum yıldızlardır. *
Yalnız oldukları sanılan ancak yalnız olmayan varlıkları anlatan sözdür.

Kardeşim neden yalnız gezsinler diye hiç sorulmamıştır halbuki sürekli kayıp dururlar canları sıkılmaz nihavetinde.
(bkz: gokyuzunde karpuz kesen kirgizlar)
yalnızım...
bi'de candan erçetin'den dinlemek lazım bu şarkıyı.
candan erçetin'in candan söylediğine inandığım bir klasiktir.

kendine vakit ayıramayacak kadar kalabalıklar içindeki bir insanı bile alıp yalnızlık alemine atıveriyor.sessizlik içinde fazla dinlememek lazım bir yerden sonra içesi geliyor insanın...
candan erçetin'den dinlenmesi, diyardan diyara onunla gidilmesi, arşa onunla çıkıp yere düşmesi, yüzlerce kez dinlenip yine sıkılmadan dinlenilmesi gereken şarkı.
türkan şoray kadar yalnız olan yıldızlardır.