bugün

(bkz: hüsran)
her babayiğitin harcı değildir.

--spoiler--
yemiyosa uzak durun.
--spoiler--
Adamın ömrünü çürütür, gençliğinin heba olmasına sebeptir. Uzak durmak gerekir.
Mutlaka bir tarafın psikolojik olarak büyük çöküş yaşamasıyla son bulacak ilişkidir.
yakın mesafe ilişkisini başarı ile yürüttük de, kaldı uzak mesafe dediğim ilişkidir.
'yakınen' tanımadığın biriyle birlikte bir geleceği düşlemektir.
var git işine.
"git gidebildiğin yere kadar, en uzak neresi de olsa git. seviyorum seni, beklerim." bu cümleyi duymak istemek, söylemek istemek. kolay mı bu kelimeleri aynı cümlede yan yana getirmek. bunu söyleteni bırakmak yarı yolda ve gitmek ardına bakmadan. sırf uzakta diye, istediğinde öpemiyorsun diye ya da bencilce isteklerini gideremiyor diye. ruhunu uzaktan da doyurur bir insan, sevilmek doyurmaz mı seni. kalbine işlemez mi bilmek sevildiğini ve hissetmek. özlemek acınası yanı. seni derbeder eder belki ama böyle bir aşkı bulduysan acısı bile güzel değil mi? kaldı mı böyle aşklar, böyle aşka inananlar? sevgiliyi yanında süs olarak taşıyanlar, gezme, eğlenme aracı olarak tanımlayanlar... dokunma demiyor kimse sana dokun, öp, kokla, sev ama ara sıra. ama özlercesine deli gibi. doyamayacağını bile bile.

insanların iki yüzlülüğü... filmlerde, kitaplarda, dizilerde o büyülü aşka hayran olurlar. bekleyen aşıkları, kavuşamayanları izleyip kahrolurlar. bizde nerede bu şans derken, hiç öyle bir sevgiyi bulamayacaklarını düşünürken bilmezler ki o aşkı yaratmak ellerinde. sırt dönüp gittikleri insanlar, sevmeye değer görmedikleri, bekleyemem dedikleri insanlar kimdi hiç bilemeyecek olan insanlar. aşkı basitleştirip de aşka tapan insanlar.
--spoiler--
En Uzak Mesafe Hangisidir?

En uzak mesafe
Ne Afrika'dır,
Ne Çin,
Ne Hindistan, ne seyyareler,
Ne de yıldızlar geceleri ışıldayan...
En uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir,
Birbirini anlamayan...
--spoiler--

gerisi hikayedir. iki kafa, iki gönül o kadar.
yıl 2012 olmuş hala türk milletinın sikimsonik ilişkiler yaşadığını gösterip insanı üzen olaydır. bir türlü gelişmeyen o ergen beyinlerini ahhh sevgilim çok uzakta ühüüü ühüüü diye hırpalamaktadırlar.bir de bunların mesafe aşkı güçlendirir versiyonları var ki evlerden uzaktır.
zor olduğunu söylüyorsak bir bildiğimiz var, ki sevdiğiniz sizin kadar özverili bir insan değilse siki tuttunuz demektir, adam olunda laf dinleyin biraz.
yeni moda 'ben sana layık değilim' ya da 'sen daha iyilerini hakediyorsun.'dur.

hep iyi niyetle okudum bu başlığı, yok benim başıma gelmez dedim iyi niyet gösterdim ama yok olmadı. şimdi bu yazdıklarımı da okuyup 'yok bize bir şey olmaz' diyenler olacak ki kendilerine bol şans dilerim.

not: bir kere de ben ''sevgili sözlük, bugün bıdı bıdı...' moduna gireyim ne var!!
allah sabır versin. size diyebileceğim tek şey bu.
beddua olarak kullanılabilir.
telefon ilişkisidir o
bilgisayar ilişkisidir kişilerle pek alakası yoktur.
ne demiş yalın 'hani aşkta mesafe yoktur falan tamam ama dokunmak sarılmak diye bir şey de var.'
iki ayrı fincanın ayrı raflarda durması gibidir....
Sürekli yaşadığım bir olaydır. insanın yazlık aşkı, memleketine gittiğindeki işi düşen kıza aşık olması aynı şeydir. Mesafede varsa ne dakika ne kota dayanır.
iliski yipratir, kisiyi yorar.
yeni ilişkimde tercih etceğim durumdur. fazla muhabbet tez ayrılık getirir.
orduspor'la olan ilişkim.
hızla yenmiş bir hamburger misali hızlı tüketilmeyen her şey değerlidir. bunu bir bilge söylemiyor. ben söylüyorum. bazen hızlı yaşanıp bitmesi gereken şeyler de vardır. bu değil. bu olmaz.
evvela, aynı alanın oksijenini soluduğunuz herkesle aynı frekansa geçebiliyor musunuz onu düşünmeli. ve yüzyıllar önce söylenmiş sözlerin ruhunuzdaki olağanüstü tezahürünü. aynı çağda yaşamamış ama aynı şeyleri yaşamış insanların ortak hissiyatı budur galiba. bir anda başlayan ve bir anda biten, yoz, sığ, boş hiçbir ilişki burada aklanmaya çalışılmamalı. mümkünse üzerine yorum yapılmaksızın öylece köşesinde çürümeye bırakılmalıdır derim.
fakat bu da değil. aşk ve ihtiyacın ayrımına vararak yaşanan ilişkidir uzak mesafe ilişkisi...
nice aşklarım oldu ki, yanı başımdayken içimdeki fırtınalardan haberdar bile olmadılar. benim gördüğüm kocaman dağlar onlarda sadece bir adet kova idi. bu kadar alakasızdı bakışımız aynı mekanda,, aynı olaya.
burda yakınlık değil demek ki mesele. öyle olsa evlilerin hiç boşanmaması lazım gelir ki bu da bir ütopyadır hali hazırda. eksiklik mekan değil eksiklik herkesin kendi özünde.

ilişki uzaklıktan ölmez. aşkı bitiren açlık değil tokluktur. doymaktır. doyabilmek, tercih de etmeyebilmektir.

demem o ki, mesafe bir sebeptir sevmeyi bilmeyene.
mesafe bir sebeptir; kaçıp gidecek olana.
ama gönül ister ki; akşam 5 sularında telefonum çalsın ve telefonun ucundaki ses; "ekmek var mı evde?" desin...
işte tam da burada bu olgunlukta yaşatabilmek için hayalleri, ancak böylesi bir imtihandır aradaki "uzak mesafe".
zira bir al yazmalının da deneyimlerden çıkarımsadığı gibi emektir sevgiyi sevgi yapan, uzakları yakın kılan, kılmayı sağlayan.
eşimle evlenmeden önce yaşadığım 7 senelik ilişkinin ilk 3 senesini teşkil eden ilişkidir. bizim zamanımızda 100 kontör 100 mesaj olayları vardı, msn vardı, sınırsız mesaj yoktu. şimdiki nesil daha şanslı bu anlamda.

zordur evet ama atlatıldığı takdirde çok ileri taşıyan bir eşiktir. telefonla konuşma, mesajlaşma dengesini sağlamak kolay değildir. sağlayabilirseniz bu ilişki için büyük bir aşamadır zaten. sıkılmadan konuşabilmek, kontörleri paylaşabilmek.. en önemlisi de güven tabii..

uzak mesafeli bir ilişkiyi uzun bir süre sürdürebilmek ve yıpranmadan o süreci atlatabilmek pek mühim bir olay. buradan hasarsız ve anlaşarak çıkıp aynı şehirlere gelindiğinde işlerin kolaylaştığını yaşayarak gördüm.
tek kelimeyle "yürümez".
değmez ve yürümez.
çok zordur. özlem, birileri tırnaklarını söküyormuşcasına canını acıtır. ama bu özlemin tek tatlı yanı vardır ki o da, deli gibi özlenen sevgiliyle buluşma anı. sevişmeler, kokuyu ciğerlerine doldurmalar. bi de tecrübelerime göre, sanılanın aksine, uzun mesafeli ilişki daha uzun sürüyor. özlem iyidir, bağı güçlü tutar. ama yeterince sevmemişsen, bağ yavaşça eriyerek yok olur.
zordur, fenadır, dayanılmazdır. hatta bir süre sonra taraflardan biri ilişkiyi bitirmeyi düşünür. (bkz: ilişkinin bitme sebepleri) yapmayın! etmeyin! aşkı bulmuşken mesafe yüzünden kaybetmeyin! değerini bilin! zira pişmanlık kaçınılmaz olur.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar