1. 1.
  uyumamaktan yada çok uyumaktan kaynaklanan durum
  2 ... yandesk
 2. 2.
  oy oyyyyyyyy her sabah yaşadığım durum. yumusacık yataktan ayrıl, hazırlan evden çık, durağa yürü, otobüs gelsin yarım saatlik bir yolculuk sonunda işyerine ulaş, masana yerleş ve masaya kafanı koyup kaldığın yerden uyumaya devam et ... bir süre sonra ben buraya nasıl geldim dediğim bile olur .
  4 ... antika
 3. 3.
  karabasanın pençesindeki bedendir.
  4 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  insanın psikolojisi bozuk olduğunda daha çok başa gelen durumdur.insan daha çok yatağa bağlı kalmak ister.hayatının çoğunu yatakta kimseye bulaşmadan sessiz sakin geçirmek ister en sonunda uykuya tutulur ve de asla istediği saatte uyanamz.
  3 ... freedean
 5. 5.
  farkına varamamak, anlayamamak anlamında da kullanılabilir.
  1 ... tutunamayanlardan
 6. 6.
  randevunuza geç kalmanıza sebebiyet veren durum
  3 ... lavinya_
 7. 7.
  özellikle yağmurlu havalarda gerçekleşen durum.
  4 ... 2_sleepy
 8. 8.
  Beyin saatiyle ilgili durumdur... sabahları 8:30 da kalkmanız gerekmektedir fakat zihniyet gözlerini 6:30 da açar, hem de fal taşı gibi parıldayan ve dinç gözlerle bakarsınız tavana, anlaşıldığı üzre beyin gerekli uykuyu almıştır ve uyku diliminin dışına çıkmıştır... sonrasında 8 de açarsınız gözleri ve çalar saatinizi 5 dakika ileri alarak kahvaltıya verdiğiniz zaman dilimini uykuda yemeye başlarsınız.
  3 ... arph
 9. 9.
  gece geç yatan hatta gece demeyelim sabaha karşı yatan bünyenin gerçekleştirdiği eylem. böyle yapışırsın yatağa, saati ertelersin sürekli ya da uyanmak istemediğin durumlar vardır kalkıp ne yapayım dersin. ama kalkmak zorunda olduğun için bilinçaltın uyanmaman gerektiği konusunda ısrar eder.
  3 ... asitane
 10. 10.
  Bu Sabah Hiç Uyanamadım,

  Sabah kalktığımda, aklımda, ya yüzün yerine yatmadan evvel okuduğum iki satır kalırsa diye, çok korkarak yatmıştım zaten.Uyumadan önce unutmaya çabalamıştım; gün içinde gereksiz öğrendiklerimi, hele o son iki satır yok mu ? En çok ondan korkuyordum.

  Sabah bir ara yastıkla bir sorun yaşadım hatırlıyorum, düzelttim sanırım.Ya da kafamı kaldırdım.

  Yastık ! Ne kadar bela açabilir ki dertli başıma ?

  Sende biliyorsun ki sabahları kalkması gerçekten sıkıntılı ; yokluğundan yada sensizliğimden gem vurmayacağım.Korkma.Çok sigara içiyorum sabahları ölü gibi oluyorum.Çay, kahve, alkol ve diğerleri sabah ilk 10 dakika içinde, hepsi birer Sırp Miloş olup.Beni sırtımdan hançerlemeye çalışıyorlar.Bu arada, ilk üç dakika içinde bir sigara yakmaya çalışmam da, cabası.

  Yatmadan önce bunları düşünmüyorsun ama, sabah kalktığında yaşadığın acı yeter birde yatmadan önce bunun derdine düşemiyorum.

  Vakitle alakalı biraz.

  Uykudan önceside sonrasıda acı ,uyumanın en güzel kısmı uyumak.

  Bu sabah öyle olmadı.Bu daha önce de olmuştu.Senin olduğun sabahlarda,o zaman, Oscar Wilde hikayeleri gibiydi uyanmalarım, bahçedeki çiçekler gerçekten konuşuyordu,devler vardı.Bende onlardan biriydim,heykeller ağlıyordu ve bülbüller hep iyi insanları canlandırıyordu.Ben yine onlardan biriydim,acımasız prensesler,

  Ne münasebet sen onlardan biri değilsin.

  Seni uyurken izlemiştim.Onu hatırlıyorum.Alt dudağın nasılda kalınlaşıp üst dudağını içine alıyordu, insanların çeneleri alt dudaklarına mı bağlıdır ? Keşke kendimi de uyurken izleyebilseydim, zaten hayatında kaç kişiyi uyurken izlersin ki ? Niye izleyesin ?

  Bugün kendimi uyurken izledim,hiç fena uyumuyorum.

  Lisede bir hocam vardı.Faik hoca, sofu bir hocamızdı.Bizi hep şu cümlelerle yönlendirirdi ;kaç sene yaşıcan ? 60 diyelim.Bunun ilk 5 senesini sayma hatırlamıyosun bile, kaldı 55.Günde kaç saat uyuyosunuz ?En aşağı 8 saat ki, bu da üçte biri yapar.60 olsa 20 yapar, 55 te 17 yapsın.38 sene kaldı mı arkadaş ? insanın bu dünyada ki ömrü bu kadar.38 sene için mi ateşle oynuyorsunuz ? a getirirdi.

  Geçenlerde gördüm onu ama sormadım şimdi sorayım nede olsa uyuyorum,ömrümde seni iki elin parmakları kadar gördüm.Bunlarda 8 sene içinde, seni görmediğim zamanlarda uyuyorsam, ömrüm yine de 38 sene mi? Yoksa benim ömrüm iki elin parmak sayısını tekrar tekrar yaşarken mi bitti ?

  Yok daha ölmedim o kadar da ölmedim.
  7 -1 ... neyime lazim