1. 1.
  Türk şirketi Utaş Makine Sanayii tarafından üretilen Dünyanın ilk ve tek 14+1 mermi atar pompalı tüfeğidir.

  tipi şöyledir: uts 15

  http://www.utasturk.com/index.html
  3 ... samimi izzet efendi
 2. 2.
  şekil itibariyle güzel ve alışılmadık olduğundan fringe gibi amerikan bilimkurgu dizilerinde boy gösteren türk malı silah.
  uts 15
  uts 15
  ... yagmadan donen viking cavusu
 3. 3.
  çift katlı otobüslere benzemektedir.
  1 ... pistolero
 4. 4.
  MENŞEi: Türkiye

  FiRMA : Utaş Makine

  T.UZUNLUK : 71,8 cm

  NAMLU : 12 kal. yivsiz,46.9 cm

  AĞIRLIK:2700 gr.

  FiŞEK KAPASiTESi: 14+1

  MÜHiMMAT: 2 3/4'' ve 3'' Magnum

  Teknik bilgileri bulabildiğim kadarıyla yazdım.Yazdığım 2700 gr. ağırlık muhtemelen silahın boş ağırlığı,dolu ağırlığı hiç bir yerde tam olarak belirtilmemiş.Utaş'ın kendi sitesinde ağırlık olarak sadece bu belirtilmiş,bende bu konuda başka kaynak kullanmak istemedim.
  Yukarıdaki özelliklerin dışında:
  - 3 döner kilitleme mekanizması
  - Yerleşik projektör ve lazer gece görüşü
  - Tam boy picatinny ray sistemi
  - Gövde fiber takviyeli,enjeksiyon dolgulu polimerden imal edilmiş
  - Çift taraflı yandan dolum sistemi
  - Seçilebilir şarjör sistemi(Fişekler namlunun üst bölümünde paralel iki sıra halinde atışa hazı bekliyor.Mekanizma normalde dönüşümlü olarak besleme yapıyor,ama selektör vasıtasıyla 2 şarjörden biri seçilebiliyor.Utaş patentli bir sistemmiş.)
  - Farklı kamuflaj,kaplama seçenekleri;navy,desert camo vs...

  ''UTS-15 Projesi, Amerikan’ın en büyük tabanca üreticilerinden birinin UTAŞ’tan Amerikan emniyet güçleri için mükemmel bir taktik tüfek üretmesini istemesiyle başlamıştır.''Evet,silahın üretilme sebebi Utaş'ın sitesinde tam olarak bu cümleyle belirtilmiş.Haber sitelerinde yazdığına göre Fbı ve polis teşkilatı için düşünülüyormuş.Ayrıca Bae,Rusya,ingiltere,Ukrayna ve birkaç ülkenin daha silahla ilgilendiği söyleniyor.Silah bazı yabancı dizi ve filmlerde de kullanılmış veya kullanılacak.
  Sanırım bu silahın en büyük artısı seri olması,hafif olması,kısa olması ve yüksek fişek kapasitesiye yakın mesafede, özellikle baskınlarada ateş üstünlüğü sağlaması olacaktır.

  kaynak: http://www.utasturk.com

  uts 15
  2 ... rus kekosu
 5. 5.
  bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi gözüken silah.

  ancak kendisi hakkında internette çok farklı yorumlar dönüyor. öve öve bitiremeyenler de var, yerin dibine sokanlar da. övgüler genelde tasarıma, fiyat-performans oranına ve fişek kapasitesine yönelikken eleştiriler ise çok tutukluk yapmasına, hatta parçaların kırılabiliyor olmasına yönelik. gerçi fps russia manyağı bu silahı tanıttığı videoda seri şekilde yanıcı (incendiary) fişek atıyordu, o tarz bir mermi seri atışa ne kadar uygundur tartışılır. tutukluk yapma konusu da karışık çünkü 14 fişeği takır takır atan adam da var, 3 mermide tıkanan da. sanırım pump-action kısmının zamanlamasının ayarını tutturmakla ilgili.

  sonuç olarak bence güzel silah.
  ... kornisten kovulan perde ruleti
 6. 6.
  Hollywood filmlerinde giderek daha fazla boy gösteren tamamen yerli üretim ve Tasarım olan taktik pompalı tüfek.
  1 ... enkidu1986
 7. 7.
  Şekil itibariyle güzel bir silahmış. Potansiyeli hakkında ise yorum yapmayacağım çünkü nasıl bir potansiyeli var bilmiyorum.
  1 ... tolgasever
 8. 8.
  Türk gururu.
  Yakışıklı tüfek.
  Her ne kadar tutukluk yapma riski bol bir tüfek olsa da yabancı filmlerde görmeye alıştığımız, amerikan polislerinin envanterine dahil edilen,
  benim de bir adet yeşil rengine sahip olduğum pompalı tüfek.
  2 ... katmir
 9. 9.
  tutukluk yapıyor diyorlar. silah merakı olan bir tanıdığım hatsan pompalılarının bundan daha az sıkındı verdiğini ve şıkır şıkır tutukluk yapmadan çalıştığını anlatmıştı. ne kadar doğrudur bilemeyeceğim tabi bizzat kullanmadım.
  ... eduardo elric
 10. 9.
  7+7+1 çift şarjorlu sisteme sahip, şarjörler arası selektorle şarjör seçilebilen tactical tarzda birkaç filmde oynamış türk yapımı utaş silah sanayi nin üretimi tufektir.
  1 ... yatalak dede