bugün

Türk şirketi Utaş Makine Sanayii tarafından üretilen Dünyanın ilk ve tek 14+1 mermi atar pompalı tüfeğidir.

tipi şöyledir: görsel
çift katlı otobüslere benzemektedir.
MENŞEi: Türkiye

FiRMA : Utaş Makine

T.UZUNLUK : 71,8 cm

NAMLU : 12 kal. yivsiz,46.9 cm

AĞIRLIK:2700 gr.

FiŞEK KAPASiTESi: 14+1

MÜHiMMAT: 2 3/4'' ve 3'' Magnum

Teknik bilgileri bulabildiğim kadarıyla yazdım.Yazdığım 2700 gr. ağırlık muhtemelen silahın boş ağırlığı,dolu ağırlığı hiç bir yerde tam olarak belirtilmemiş.Utaş'ın kendi sitesinde ağırlık olarak sadece bu belirtilmiş,bende bu konuda başka kaynak kullanmak istemedim.
Yukarıdaki özelliklerin dışında:
- 3 döner kilitleme mekanizması
- Yerleşik projektör ve lazer gece görüşü
- Tam boy picatinny ray sistemi
- Gövde fiber takviyeli,enjeksiyon dolgulu polimerden imal edilmiş
- Çift taraflı yandan dolum sistemi
- Seçilebilir şarjör sistemi(Fişekler namlunun üst bölümünde paralel iki sıra halinde atışa hazı bekliyor.Mekanizma normalde dönüşümlü olarak besleme yapıyor,ama selektör vasıtasıyla 2 şarjörden biri seçilebiliyor.Utaş patentli bir sistemmiş.)
- Farklı kamuflaj,kaplama seçenekleri;navy,desert camo vs...

''UTS-15 Projesi, Amerikan’ın en büyük tabanca üreticilerinden birinin UTAŞ’tan Amerikan emniyet güçleri için mükemmel bir taktik tüfek üretmesini istemesiyle başlamıştır.''Evet,silahın üretilme sebebi Utaş'ın sitesinde tam olarak bu cümleyle belirtilmiş.Haber sitelerinde yazdığına göre Fbı ve polis teşkilatı için düşünülüyormuş.Ayrıca Bae,Rusya,ingiltere,Ukrayna ve birkaç ülkenin daha silahla ilgilendiği söyleniyor.Silah bazı yabancı dizi ve filmlerde de kullanılmış veya kullanılacak.
Sanırım bu silahın en büyük artısı seri olması,hafif olması,kısa olması ve yüksek fişek kapasitesiye yakın mesafede, özellikle baskınlarada ateş üstünlüğü sağlaması olacaktır.

kaynak: http://www.utas-usa.com/

görsel
Hollywood filmlerinde giderek daha fazla boy gösteren tamamen yerli üretim ve Tasarım olan taktik pompalı tüfek.
Şekil itibariyle güzel bir silahmış. Potansiyeli hakkında ise yorum yapmayacağım çünkü nasıl bir potansiyeli var bilmiyorum.
yıllardır araç bagajında taşıdığım geçen hafta tesadüfen bir polis çevirmesinde “ohal süresince ruhsatlı olsa dahi” taşımanın yasak olduğunu yeni öğrendiğim; kaptırmaktan son anda kurtardığım ki mevzu tüfeğe el koyulması değil bu el koyma yüzünden diğer silah ruhsatlarımında iptal olma durumu, akabinde çıkarıp eve bıraktığım için çok mutsuz olduğum tüfektir.

ayrıca söylendiği tutukluk yapanları sadece 1.jenarasyon olanlarıydı, 2.nesil tüfekler canavar gibi çalışmaktadır.
https://youtu.be/03qZtALXf9E

şu dayımız güzel anlatmış videoda. hoşuma gitti silah. yerli olması da ayrı güzel ve gururlandırıcı.
Yerli silah üreticisi firmalar ürünlerinin tanıtımını yapmak ve satılmasını sağlamak amacıyla youtube üstünden videolar hatırlatıyorlar. Ben sayısız marka tüfek ve tabanca modelinin tanıtım videosunu izledim ama neredeyse tamamında sanki sözleşmiş gibi hatalardan kusurlardan bahsedilmiyor.

Mesela bu tüfek tutukluk yapıyor deniyor ama sorunca fişek seçiyor yani bazı fişeklerle uygun çalışmıyor deniyor. Ya da eski üretimlerde var yeni üretimlerde bu sorunlar asıldı deniyor vs.

Diyeceğim bu videoları izleyip tüfek almayı düşünenler biraz şüpheci olmalılar.
Hollywood ünlüsü yerli pompalı tüfek.
görsel
görsel
görsel

made in turkiye.