herhangi bir şarkı gibi dinlendiği zamanlarda,güzel bir şarkıdır.
fakat sevgiliyle, "artık bu ilişki bitmeli" meselesi konuşulduğu anda, radyoda calmaya başladıktan sonra, artık başka bir şarkı olmuştur. acıtıcıdır.
mümkün olduğunca, duyulmamaya çalışılır. çaldığı ortamlardan kaçılır.
(bkz: unutma beni)
beddua etkisi yaratacağından korktuğum, eski sevgilinin ardından nefret kusan şarkıdır. dilenecek en kötü şeyi dilemişken eski sevgiliye, "gölgen gibi adım adım her solukta benim adım" , "sevişirken öpüşürken yapayalnız dolaşırken" , "boğazında düğümlenen hıçkırık olayım" gibi beddua kokan cümlelerle desteklenmektedir. (bkz: yazık değil midir) (bkz: aslında duruma göre de değişir mi lan)
vefasız sevgiliye edilecek en güzel beddua.
bogazinda dügümlenen hickirik olayim,
gölgen gibi adim adim, kapkaranlik geceler boyunca, gözünden damlayamayan gözyasin..

insanin icini ezen beddua, edildikce kendince karsi tarafa hancer batiran bir ic rahatlatma..
her halükarda sevginin bitmemis oldugunun göstergesi,
unutmaya calisirken unutamamasini dilemek..

nasil da tortulasmis bir sevgi ama..

dinledikten sonra kendini kizgin kumlardan serin sulara atmak adina,
bi ölcek it's oh so quiet alin, rahatlayin..
"Ziyan aklımı senle bozmuşum
Ziyan aklımı senle bozmuşum
içerim felaket.."
yanılmıyorsam 74 yılında kaydedilen, en güzel esmeray'ın yorumladığı şarkı. 33 yıl önce kaydedilmiş olmasına rağmen, bugün hala ruha azaptır.
edilebilecek en güzel bedduadır.

"gölgen gibi adım adım her solukta benim adım
ben nasıl ki unutmadım
sen de unutma beni
unutama beni"
zaman zanan dinlenesi şarkıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=ttHTEsSHPrA
içi temiz tarafından edildiğinde, tutan bedduadır...
hatta sadece unutamama kısmı değil, şarkının bütün mısraları, burnunuzdan gelir...

başka bir tene dokunduğunda yanar teniniz... zaten başka bir ele dokunmaz cesaret ister, uçuruma atacakmış gibi gelir...

ama bilinmelidir ki; o da unutamaz sizi... her ne kadar öyle görünse de...
ayrılırken söylenebilecek güzel bir bedduadır. ayrıca esmeray da güzel söylemiştir ama benden tavsiye ayrılınca dinlemeyin *, madem ayrılmadınız hiç dinlemeyin. * *
henüz dumanı üzerinde olan severken ayrılmak hadisesinin gerçekleşmesi durumunda sıkça tekrarlanan acı dolu yakarıştır.
çok az da olsa beddua içeren şarkıdır.
dişe diş kana kan, intikam intikam duygularının aşkla söylenmiş şekli. her adem sayısı kadar aşk var. kim ne karışır, değil mi?
kendine darbe yapma şarkısı. ayrıca, unutma beni ile uzaktan yakından alakası olmayan bir söz bu.

dilerim ki mutlu ol sevgilim
ben olmasam bile hayat gülsün sana. ama yine de,
gözünden damlayamayan gözyaşın olayım.
degerini bilmeyen ve sevildiklerini bile bile, kendisinden korkup kacan ve karsindakinin kalbine derin bir yara birakanlara en icten duygularla hatta tüm kalbiyle söylenecek olan sarkidir.
cünkü cok az sarki bu kadar inceden dokundurur...
"ben nasil ki unutmadim, sen de unutma beni, UNUTAMA beni" özellikle burasi cok isabet bir cümledir, ve aslinda beddua da degildir, cünkü söyleyen kisi o duygulari yasiyor ki karsisina da bunu diliyor ki o da anlasin diye nasil bir duygu oldugunu... ama gercek su ki zügürt tesellisinden baska bir sey degil.
esmeray ın dinlenip te bıkılmayan bir parçası.
öyle bir cover olmuştur ki, bilekte jilet gibidir, başka ne denir, bilemedim.
gerçeğin başına vuran, yılların heybetiyle gecelere dolan bir şarkı.
ömrü sonuna kadar dinlenebilecek ender parçalardan biridir.
(bkz: ilenç)
eski sevgiliyi hatırlatan ve insanı geçmişe götüren şarkılardan sadece biri. ben nasıl ki unutamadım, sen de unutma, unutama beni cümlesi ile insanın içini okuyan sözlere sahip şarkı ve en masum beddua. kimse istemez unutulup tarihin sayfalarına gömülmeyi. yalnızca geçmişe ait bir sayfa olmak herkesin korkusudur eminim. bir zamanlar değer verilmiş, can kadar sevilmiş, halen de sevilmekte olan o kişinin unutmasını, silik bir hatıra olarak tanımlamasını kimse yediremez gururuna.

sevişirken öpüşürken, yapayalnız dolaşırken,
unutmaya çalışırken,
sen de unutma beni, unutama beni...
candan'ın yorumu iyidir hoştur. ama ya esmeray? en acı şarkıdır bu. en yaralı insanın şarkısıdır. ve esmeray'dan dinlenmeli. ****
bir nevi beddua niteliğinde olan, müthiş şarkı...
unutmaya çalışırken unutama beni sözüyle noktayı koyan şarkı.