bugün

görsel
Diğer ismi olan Tekinsiz vadi, insan benzeri kopyaların neredeyse gerçek bir insan gibi, ancak tam olarak değil; göründüğü zaman, bir kısım insan üzerinde tiksinti yarattığını söyleyen bir varsayım. "Vadi", olumlu insan tepkilerinin, kopyaların insana benzeme grafiğindeki çukur bölgedir. Bu olgu Japon robotbilimci Masahiro Mori tarafından 1970 yılında dile getirilmiştir. "Tekinsiz" tanımı ise 1906 yılında Ernst Jentsch'in yazdığı bir makalede yer almıştır.
---

Peki ben anladım mı dersiniz, orası muamma.
ürkütücü bir çıkarımı da olan hipotez.

çıkarımın sahibi ben değilim ama hatırladığım kadarıyla şöyle bir şeydi:

insana benzeyen ama tam olarak insan olmayan bir şeyin negatif hislerle ilişkilendirilmesi, evrim sürecinde bir noktada insana çok benzeyen ama insan olmayan bir canlıyı tehlike olarak görmüş olmamızdan kaynaklanıyor da olabilir. belki soyu tükendi yok oldu gitti ama düşüncesi bile tüyler ürpertmiyor mu?

şimdi benim eklemem. belki fantastik kurgu ürünlerine konuk olmuş bir takım ırklar *, tarihin bir noktasında *gerçekten* vardı ve onları tehlike olarak görmek nesiller sonrasına bu tarz bir "korku" aktarımına sebep oldu.

olamaz mı? olabilir.
zaman zaman bazı insanları görünce bunu yaşıyorum. bunlar insan olamaz amk diyorum.