bugün

demokratık oldugu ıddıa edılmese de adaletlı olması gereken bır olusum olan uludag sozluk de adalet anlayısı sınıfta kalmıstır...
demokrası beklememk ıle beraber, adaletın bır nebze olması taraftarıdır yazarlar... cogunun modlar ıle derdı vardır, begenmeyen gıdebılır dıyebılırler, haklılar, sozluk bır kısının malıdır ve dıgerlerı onun yazılı ya da yazısız tum kurallarına uymalıdır...

ama uludag sozlugun hedefı nedır? hedefı, bılgı ve eglenceyı bır arada yasatabılecek, kalıteyı yuksekte tutacak bır olusum olmak ıse... once adıl olunmalıdır... haksızlıga prım verılmemlıdır... ınsanları asaglamadan, uslubuyla moderasyon yapılmalıdır...

bu yazılanları okumak, kaale almak zorunda degıldır kımse... sadece fıkır beyanıdır...
uludag sozluk bılmam kac bın kısının uye oldugu ama uc bes kısının gazı ıle cocuk bahcesıne dondıgı bır yer olarak kalcaksa, buyursunlar efendım...

makına da adı gecen bır sozlugum dıye ovunmek de abes ıle ıstıgaldır...

(bkz: ınsanca pek ınsanca)
(bkz: moderasyon vs faşizm)
zaman zaman bozukluğuna benim de şahit olduğum moderasyon anlayışıdır. ancak bunu sözlükteki binlerce entryle uğraştıkları için yanlışlıkla yaptıklarını düşünüyorum. en azından düşünmek istiyorum. diğer bir sorunda bana kalırsa gammaz olan yazarların gammazlık yetkilerini kötüye kullanması ve kendi siyasi görüşü haricindeki entryleri gammazlamasından kaynaklanmaktadır.
(#1407263)
(#1432458)
günde binlerce başlık açılan bir platformda yazılan her şeyin denetlenmesi için insanüstü bir efor sarfedilmesi gerekliliği baz alınırsa moderatörler tarafından gerçekleştirilen eylemlerin hatalı olabileceği ihtimali yüksektir. bu iş yoğunluğu içinde bir moderatörün hata yapması ve silinmemesi gereken bir entry'i silmesi çok doğaldır. fakat önemli olan -hukukçular bilir- niyettir. eğer hatalar gayriihtiyari yapılıyorsa sorun çok da önemli değildir. moderatör sayısını artırmak bu durum için bir çözüm olabilir. fakat sözlüğün genel şikayeti moderatörlerin yazarlar arasında ayrımcılık yapması ve adamına göre muamelelerde bulunmasıdır. eğer bunun gerçekliği ispat edilebiliyorsa, ki öyle gözüküyor, bunu yapan moderatör admin tarafından görevinden alınmalıdır. veya admin demelidir ki, "burası benim çöplüğüm istediğim gibi at oynatırım prenslerim de istediklerini yapmakta özgürdürler".

sayın admin in bu şikayetler karşısında sessizliğini koruması da ilginçtir. sanırım farketmiyor, kendisi de zan altında kalıyor. ben kendisinin iyi niyetli olduğuna inanıyorum fakat bu platformun başındaki insan olarak olaya müdahale etmelidir.

eğer bazı yazarların yazdıklarını anlayamayan veya artık işinden bunalmış moderatörler varsa entry silmek yerine görevlerinden ayrılmayı da düşünebilirler.
çarpık bir adalet anlayışı vardır.

önce moderasyona bakalım. onların nerede doğduklarını bilmiyorum. ne konuştum ne de nüfus cüzdanlarını gördüm. ancak onların doğdukları yer neresi ise türkiye'de henüz daha öyle bir yer keşfedemedim. uzun bir çaylaklık dönemim* boyunca sürekli insanlar üzerinde testler yaptım. gezdim dolaştım sözlüğünü satan yazar misali. insnaları karşıma aldım. önce "ben sana x demedim, adam olamazsın dedim'" dedim. tepkiler olumsuzdu. kimisi çok kızdı. kimisi güldü geçti. kalbimi kırmadılar ama. keşke kırsaydılar. ancak bir de "sen i*nesin. hepiniz *tsiniz. orgazm oldunuz mu lan?" diye bağırınca ellerine aldıkları bilimum kesici ve biçici maddelerle beni kovalamaya başladılar. inanılmaz öfkelenmişlerdi. çıldırmışlardı. korktum ve kaçtım...

hoş korkmak ve kaçmak kötü bir eylem. ama bazen insanlar bu tarz laflarla beraber arkalarında uludağ sözlük moderasyonu isimli güruh ile beraber ayakta durabiliyorlar. bu yüzden moderasyonu anlamıyorum. ama anlamak istiyorum. empati yapmaya çalışıyorum. ama olmuyor. "birini severler kollarlar, birini sevmezler atarlar" lafına da inanmak istemiyorum. dağ başı mı burası?

kendilerine "sizden adam olmaz." demek isterdim ancak bir 10 güne daha katlanamayacağım. "siz i*nesiniz. hepiniz *tsiniz" derdim ancak buna da her ne kadar onların ahlak anlayışları uygun düşse de benim ahlak anlayışım uygun düşmüyor.

bize göre ayıp şeyler bunlar.
(bkz: adalet mülkün temelidir)
bkz olarak öyle .öte böyle .arak yazdığım için 10 gün çaylak oldum. ne kadar adildir ? orospu cocugu diye başlık varken benim verdigim bkz ve doldurdugum öyle .öte böyle .arak başlığı mı argo oluyor ? kurallar aykırı oluyor ? böyle basit şeyler yüzünden yazarları sözlüğe küstürmek hoş davranış sayılabilir mi ? moderatör arkadaşlar yetişemiyorsa moderatör alımı yapılır, uygun görülen yazarlara iletilir istek kabul ederlerse olur biter. hayır illaki ceza gerektiren bir davranış ise 10 gün çaylak yapılması fazla değil midir ? 3 gün 5 gün ceza değil midir ?

diknot: bu entry çaylak olduğum zamanlarda girilmiştir.
yar.k kelimesinin normal karşılanması ama b.k kelimesinin ağır hakarete girmesi buna örnektir.*
internet ortamı özgürdür çünki istediginiz yere girer çıkarsınız ama burası bir sözlük buranında yöneticisi var, ne bileyim moderatörü var, var babam var yöneticinin koydugu yada canının istedigi şekilde yönetilir burası.
Sözlükte bakınız yazarlığıyla koşturan, sadece trollükle geçinen, küfür etmekten çekinmeyen o kadar yazar varken, sekerportakali nin ''sohbet havasıyla entry girmek'' ten çaylaklığa düşürülmesi olayına imza tan anlayıştır...

Tebrik ediyorum kendilerini.

(bkz: sekerportakali)
Son bir kaç gündür yorumlarım silinmekte. daha çok verdiğim ''bkz''lar.arkadaşım tamam kolluk sende anladık lakin neden kıllık yapıyorsun ? kimse yanlış anlamasın formata aykırı birşey varsa elbette silinmeli buna bir itirazım yok.
fakat burda bir acayip durum cerayan etmekte.

başlık = siz kürt erkekleri çok yakışıklı ve seksisiniz

(o kadar güldüm ki yorum yapma gereği duymayıp sadece bkz verdim)

cvp = (bkz: adam haplı beyler)

silinme sebebi = entry sözlük formati'na aykırı.

tamam arkadaşım bu entry formata aykırıydı sildin eyvallah ama o başlığa hiç göz gezdirdin mi sen, bana bunu söyle.

şimdi diğer silik cevabımıza bakıyoruz.

başlık = her milletin kucağına oturan ermeniler

cvp = arkadaş bir trole uyup tüm millete laf sokmaya ne gerek var şimdi dedirten durum.ulan ülkeleri zaten açlıktan mahfolmuş. diaspora desen kendine hristiyan.. uğraşmayın böyle boş işlerle..

silinme sebebi = entry sözlük formati'na aykırı.

şimdi ben size ne desem boş arkadaş ! daha önce bezdirip kaçırdığınız yazarları tanıyacak kadar eskiyim sevgili yönetim..isterseniz çaylak yapın isterseniz silin ama unutmayın beceriksizsiniz!

editorius = formata aykırı olmasına lafım yok, silinmesinede.. lakin dikaktimi çeken benzeri yüzlerce entry hala ortalarda salınırken bazılarının silinip diğerlerinin silinmemesi mevzudur.

başka bi derdimiz yoktur dostlar.
bir çok forum ve sözlük moderasyonu ile benzer adalet anlayışını gütmektedir.

çaylaksınız yazısını gördüğümde şaşırdım. bir derdim var ile şikayet konusu açarak başvurdum ve iyi niyetimi koruyarak moderasyon da insan sonuçta hata insanlara mahsus. eli kayar, yanlış okur yanlış görür. ceza alan yazarın neden kendini savunma vey aen azından ceza sebebini öğrenme hakkı yok diye sorunca özel mesajla hakaret ve 5 gün cevabını aldım. son zamanlardaki mesaj geçmişine baktım. hakaret etmek bir yana yazdığım bir entry de geçen bir kelimeye kızan birisinden ağır hakarete maruz kalmışım ve benim o hakaretimle direkt bir şahsı hedef almadığımı, genel bir durumu hedef aldığımı yazmışım. bunu aynen ilettim. cevaben mesjaınız şikayet edilmiş ve gereken işlem yapılmış daha özenli olun denmiş. yeniden itiraz ettim. "daha açık bir şekilde evet o mesajınızın şu kısmında adama şunu demişsiniz şeklinde net bir ifade kullanabilir misiniz? çünkü ben tam olarak böyle bir ifade ile suçlu gösterilebileceğim bir yer göremedim." dedim. 1.5 gündür cevap yok. zaten 3 günü geçti bile.

klasik moderasyon anlayışıdır bu. ben yaptım oldu yaklaşımıdır. 5 günlük ceza ve haksız olduğuna inandığım bir ceza. cezanın haksız olduğunu düşündüğümü iletiyorum. gelen cevap şikayet edildiği için ceza aldınız. her şikayet konusu mesaj ceza mı alır? şikayet edilen mesajda sözlük açısından cezai bir unsur olup olmadığı araştırılmaz mı? şikayet edilmesi yeterli midir ceza verilmesi için?

benim bakış açımdan durum şu. haklı olan haklılığını ortaya koysa bile verilen ceza geri alınmaz mantığıyla işlemektedir maalesef. koskoca ogame denilen online oyun moderasyonun haksız cezalarından soğuyan oyuncu kitlesinin oyunu bırakması sebebiyle bitti. uludağ sözlüğün de başına aynısının gelmesini istemiyorum.
zorlu bir başlık. başlık çok geniş. tanım girmek de bu sebeple bir o kadar zorlu.

daha önce tarafıma verdikleri cezada haksız olduklarını yüzlerine çarpmama ve ispatlamama rağmen, ben son derece genel bir şekilde "sizin de suçunuz var" diye itham eden; ısrarla nerede hata yaptığımı sormama rağmen cezaya konu olan hakareti bana bir türlü söyleyemeyen (çünkü yok), verilen cezanın kaldırılmayacağını, bu noktada ısrar etmememi bana söyleyebilen, buna cevaben gönderdiğim mesajda haksızlığımı ispatlayamıyorsunuz. çünkü suçsuzum ama adalet anlayışınız bu demek sizin cezamı kaldırmayacağınızdan eminim dedikten sonra "iyi geceler" dediğim mesaja cevap olarak pişkin bir şekilde teşekkür eden moderasyon ve adalet anlayışıdır.
(bkz: 18 nisan 2012 moderasyonun büyük ayıbı) moderasyonun adalet anlayışını buradan anlayabilrsiniz.

edit: okudun mu lan zibidi? ulan şu moderatör yalayıcılarından gına geldi artık.
(bkz: Moderasyon anlayışı)
olmayan adalet anlayışıdır. 30 saniye dolmadan bir enry silinebiliyor ama kendilerinin işine gelen faşizan bir yazıyı kaldırma konusunda günlerce bekletilebiliyorsunuz.
Ayık olun beyler bu başlığa yazanlar kaydedildi hep, uykumuzda gelecekler.
çölde su aramak gibi olaydır. aramayın bulamazsınız. çeşmenin başında bu moderasyon oldukça adalet suyundan bize içicek su yok. evet.