bugün

18 nisan 2012 tarihinde 01:00 civarında sözlükte yapılan, zararsız küçük bir eğlenceye abartılı bir şekilde tepki veren moderasyonun ayıbıdır. tam 10 gün sürmüştür.
erken not: bu yazı yüzünden silik olursam hakkınızı arayın sayın yazarlar, sessiz kalmayın.

vapura simit için gelen martıya can simidi atmak konulu karikatür üzerine açılan bir başlığın ilgi görmesi üzerine bu tarzda alternatif başlıklar açılmaya başlandı. yazarlar tarafından çok eğlenceli bulundu, çünkü bütün günün yorgunluğunun ardından herkesin gülmeye ihtiyacı vardı...

çeşitli başlıklar açıldı ve her birine de tanım girildi, tamam mizah içerikliydi ancak format delen hiç bir şey yoktu. başlıklar fazlalaşmaya başladı ancak hiçbiri eksi oy almadığı gibi, artıya boğulmuştu. ben de buna dahil olmuştum evet, ben de 3 adet başlık açmıştım, işte onlar;

(bkz: vapura simit için gelen martıya slogan atmak)
(bkz: vapura simit için gelen martıya trip atmak)
(bkz: vapura simit için gelen martıya ara makas atmak)

yalnızca bu kadardı... başlıkları açtıktan 10 dakika sonra çaylak yapıldım ve başlıklar silindi, aynı şekilde sol framedeki bütün başlıklar silinip yazarlar çaylak yapılmaya başlandı.

moderasyona mesaj attım ve tam 10 gün, evet tam 10 gün cezalı olduğumu söylediler. sırf göreni gülümseten format dahilinde 3 başlık açtığım için... bir derdim var butonundan itirazımı belirttim;

"sözlükteki "martı" furyasına katıldığım için tam 10 gün cezalandırıldım. sebep? nerden baksanız 10 yazar yapıyordu bunu ve hiçbiri de troll değildi. biz her allahın günü "regl", "vajina", "izmirli kız" başlıklarını sol tarafta görüyoruz, şikayet ediyoruz. cevabınız "kişisel düşüncedir, tanım içerikli olduğu için silinemez". bu yapılana adaletsizlik denir ve ben adalet talep ediyorum. cezalarımızda indirim istiyorum. hakaret etmedim, yazılı bir kuralı çiğnemedim, kimseyi rahatsız etmedim, saat gecenin 1 buçuğu olmuş, azıcık eğlenmek istedim diğerleri gibi, cezam 10 gün mü? 1 nisanda bu sözlükte yapılan şakadan haberiniz olduğunu biliyorum. sağ taraftan kuru bir özürle işin içinden sıyrıldınız. nedir bu çifte standart mı? moderasyon yazardan üstün mü buralarda? hepinizi göreve ve vicdana çağırıyorum."

aldığım cevap ise;

"konu yüzünden tek çaylak olan siz değilsiniz. ayrıca, aynı konularda başlık açmak-entry girmek de sözlük kurulduğundan beri çaylaklık sebebidir. dikkat ettiyseniz müdahalemiz anında olmadı. eğlenmek tabii ki, normal. ancak, iş abartılınca bizim de işlem yapmamız gerekti. şayet, müdahale etmeseydi sol framein halini bir göz önüne getirin isterseniz."

buradan ne anlıyoruz? sürekli aynı konuda başlık açmak ceza sebebiymiş, 3 tane olsa bile(!) yani bu sözlükte sürekli aynı konuya saldıran troller torpilliymiş. yoksa moderasyonun açıklamasına göre çoktan 10 ar - 20 şer gün cezalandırılmalılar, değil mi ama?!

itirazımı sürdürdüm;

"o halde önce başlıkları silip sonra çaylak yapsaydınız veya yarımşar saatlik ihtiyat cezası verseydiniz. gelişmeler butonundan her türlü reklam, eğlence yapılıyor. ne olurdu bir uyarı olsaydı? hatasızız demiyorum, yalnız 10 gün kabul edilemez."

cevabım baştan savıcıydı;

"bu tip ceza yöntemlerimiz yok. çaylaklık sürenizde bir değişim olmayacak. iyi sabahlar"

işte bu kadar basit! bu sözlükte moderasyon bütün gecenizi saçma sapan şakalarla rezil edebilir, ancak siz mizah yönünden hiç de fakir olmayan biçimde (format dahilinde) eğlenmeye kalksanız 10 günü yer oturursunuz, det! onlar ertesi gün sağ tarafta bir "cog özür dileriz sayın yazarlar" ışıltısıyla konudan sıyrılabilir, ancak siz istediğiniz kadar hakkınızı arayın, cezanızı haketseniz de haketmeseniz de çekecek ve itaat edeceksiniz!

bravo sizin adeletinize, bravo sizin anlayışınıza, bravo size moderasyon!
moderasyonun ayıpları listesine eklenenlerden sadece biridir. Daha önce de dedim yine diyorum; şu gammaz butonuna basınca "başlık polemik yaratabilir" seçeneği geri gelsin.
(ara: çok ayıp ediyorlar)
(bkz: Martının laneti)
--spoiler--
format delen
--spoiler--
kibirli modların yaptığı ayıptır.

(bkz: daha ne olacağıydı)
(bkz: Ben bu yazıyı gammazlara yazdım)
aynı gün beş günlük çaylaklık cezası aldığımdan dikkatimi çeken ayıptır.

ayıptır, günahtır.
insanlarin sorumluluklarini yerine getirmesi ayip degil aksine takdir edilesidir.
modlari gosterdikleri hassasiyetden dolayi tebrik ediyorum, bu arada ben turok kulunuz efendim, hurmetlerimi sunarim.
(bkz: ayıp yatakta olur)
ilk defa olmayandır. 2.5 seneye yakındır buradayım sanırım.

--spoiler--
ayrıca, aynı konularda başlık açmak-entry girmek de sözlük kurulduğundan beri çaylaklık sebebidir.
--spoiler--

vay vay vay... birden kurallar işlemeye falan başlamış sanırım. ulan 2000 entrysinin 1900'ü kendi tuttuğu takım hakkında olan, futbol, siyaset ya da am, göt, meme üçlüsünden başka bir konuda entry girmeyen beyin özürlü bir güruh var burada. say desen çat diye 15 tane dizerim sana, kim kimi kandırıyor?

e boşuna dememişler;

(bkz: imam osurursa cemaat sıçar)
(bkz: vapura eğlenmek için gelen martıyı çaylak etmek)
ayıp falan değildir.

modların aklı başında davranmaya başlamasıdır. yıllardır bu ve benzeri saçma sapan başlıklar yazıldı durdu sözlüğe. yani mizah desen yok, bilgi desen yok... ama sırf formata uyuyor diye modlar bu tür başlıkları görmezden geldi.

format dahilinde sözlüğün anasını bellemek dahi serbest. bir yıl öncesinde dahi "vapurdan martıya bilmem ne atmak" ile ilgili onlarca başlık açılmıştı. ama moderasyon formata aykırı olmadığı için ses çıkarmıyordu. sonuçta burası kendince belli bir kalitesi olan sözlük. modlar ne kadar umursamasa da bir sınır oluşturmak zorundalar.

çıkıp uludağ kalitesiz bir sözlük oldu diye yazan adamı bile sırf bu yüzden 10 dakika içinde çaylak yapıyordu bu modlar. ama formata uyduğun taktirde her türlü şeyi yazman serbestti.

yalnız yazarı uyarmadan direk çaylak yapmak tabi ki ayıptır, zira bu ve bin beteri başlıklar hep vardı uludağ'da.
sık sık maruz kaldığımız ayıptır.

tarih farklı olabilir ama, küçücük eğlencelerden ağır ceza alanların başında geliyorum. bazen bakıyorum, kadronun içinden beni seçmişler, bir tek bana ceza kesmişler. niye öyle? çünkü moderasyon bizi fişlemiş. geleceğimizle oynuyor.

iyi değil bunlar moderasyon. sana laflar hazırladım:

- yargılayıcı değil, bağışlayıcı ol!
- sağ yanağına vurana sol yanağını uzat!
- yaradılanı sev yaradandan ötürü!
- altta kaldım diye yerinme üste çıktım diye sevinme!
- beyler tahtından inerler, ayaksız ata binerler.
- güzelim diye övünme bir sivilce yeter, malım var diye övünme bende de var o kadar...
- bu dünya sultan süleymana kalmamış, ona göre...
- adres ver olum!
zall gibi 1 nisanda yapsaydınız bir halt olmazdı.
neyse ama kişisel görüşüm sözlüğe sırf bilgi amacıyla girilmez. azıcık eğlence şart.
amaan bırakın eğlensin gençler.
moderasyonun "formalite icabı" bile bir açıklama yapmaya zahmet etmediği ayıptır.
güncel Önemli Başlıklar