bugün

Nietzsche'nin bir kitabı.
Okunması gereken içinde çok güzel nietzsche aforizmaları bulunan bzaen sıkıcıda olsa çok öğretici bir kitap

(bkz: ölüm varsa ben yokum ben varsam ölüm yok o zaman kokulacak ne var?)

(bkz: yalnızca bu an gerçektir. Eninde sonunda bu anda birşeyler yaşarız.)

(bkz: Birşeyler sallantıdaysa onu sallayan biri var demektir.)

(bkz: toprak ne kadar zengin olursa orada birşey geliştirememende o kadar affedilmez olur.)

(bkz: zaman sonsuza dek doymayacak kadar aç gözlüdür)

(bkz: her insan gerçeğin ne kadarına dayanabileceğini seçmeli.)

(bkz: Yaşarken yaşayın! insan yaşamını tamamlayıp öldüğü zaman ölüm taşıdığı dehşeti yitirir. insan doğru zamanda yaşamazsa doğru zamanda ölemez.)
nietzsche'nin genel dünya görüşü hakkında bilgi sahibi olmak ve nietzsche'nin yazdığı diğer kitapları daha iyi anlayabilmek için ideal bir kitaptır.
' anlaşılmayı beklemiyorum, beni gelecek kuşaklar anlayacak. '
(bkz: friedrich wilhelm nietzsche)

friedrich wilhelm nietzsche' nin, böyle buyurdu zerdüşt' ün ardından en sarsıcı kitabı.
nietzsche, asla anlaşılmayı beklemediğini, gelecek kuşakların kendisini anlayacağını söylemiştir. yazdığı kitaplar, bulunduğu devrin ötesinde bir dünya düzeninden bahsetmektedir.
insanca pek insanca, istediği sonuca ulaşamamıştır. çünkü aforizmaların yoğun eleştiriler yağdırdığı egoistlik, değerlerin menfaatin zulmüne uğraması ve devlet kavramının bulanışı, günümüzde hala cevap arayan sorular arasındadır.
nietzsche, mükemmel ve ince dil oyunlarıyla, aforizmalarında insanın değer diye bildiği ancak anlamını çoktan kaybetmiş her şeyi sorguladı ve doğal olarak toplum, yabancı olana aykırı diyen, yeniye dudak büken, onu bir türlü anlayamadı.
sadece insana değil, insanın elinde başkalaşmış her şeye bir başkaldırı, sert ve saf bir eleştiri niteliğinde olan, friedrich wilhelm nietzsche' nin 1878 yılında tamamladığı ve iki ciltten oluşan eseri.

--spoiler--
- güzelliği görünce ne için yanıp tutuşuruz?
- güzel olmak için...
- ama bu bir yanılgıdır. *
--spoiler--
"En asil güzellik türü bizi
birdenbire çarpmaz, fırtınalı ve sarhoş
edici saldırılarda bulunmaz
(böyle bir güzellik kolayca nefret
uyandırır); tersine en asil güzellik,
neredeyse farkında olmaksızın
yanımızda taşıdığımız,
ağır ağır içe işleyen ve yine kimi zaman
bir rüyada karşılaştığımız, ama en
sonunda, uzunca bir süre yüreğimize
özenle yerleştirdikten sonra,
bize tamamen sahip olan ve
gözlerimizi yaşlarla, yüreklerimizi
tutkuyla dolduran türden bir güzelliktir.".
nesildaş yazar. hoş gelmiş. sinema hakkında bilgi sahibi olduğunu düşündüğüm yazar kişisi aynı zamanda.
hikayemi beğendiği için teşekkür ettiğim yedinci nesil yazar.
Bugün, Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığı bir dönemi simgeleyen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günüdür. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur” sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. Milletimizin gönlünde daimi yerini alan şehitlerimiz, ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunması, huzur ve güven içinde yaşamamız, milli çıkarlarımızın savunulması ve vatanımıza hizmet etmek için canlarını feda etmişlerdir. Üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu vatanı, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün simgeleri olarak, gönlümüzde yaşayan aziz şehitlerimize borçluyuz. Onların, vatan ve millet için yaptığı fedakârlığın değeri, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yüce ve büyüktür.

Türk vatanının ve milletinin ebedî varlığı ile devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle şükran ve rahmetle anıyoruz.
ve bu yazara sevgilerimi gönderiyorum.
başka bir hikayemi beğenmesine de sevindiğim yazar. *
bu aşkın hırsızı sensin hakkındaki eleştirisi sebebiyle kendisine teşekkür ettiğim,
bundan sonra hikaye yazarken bölümler arasında kopukluk oluşmaması için ayrıca dikkat edeceğimi bildirdiğim yazar.
çokça insan gibi birşey bu yazar.
yaptığım bulutları, bir çocuğun havada uçan uçurtmasını izler gibi izlediğini gördüğüm insan.
içindeki çocuğun, kendinden daha büyük olduğu insan.
nanik yapıldığında çift nanik yapan, alttan kıs kıs gülen.
''sorrento'da bir kış konaklaması(1876'dan 1877'ye)sırasında oluşan bu monologsal kitap, 30 mayıs 1878 tarihinin* yakınlaşması, tinin en büyük özgürleştiricilerinden birine tam saatinde kişisel bir saygı sunma arzusunu çok canlı bir biçimde uyandırmasaydı, şimdi kamuoyuna açılmayacaktı.''
(nietzsche'nin birinci baskıya notu, 1878)

''bir süre, insanların kendilerini verdikleri değişik uğraşıları tartıp biçtim ve içlerinden en iyisini seçmeye çalıştım. ama bu işi yaparken ne gibi düşüncelere vardığımı burada anlatmam gerekmiyor: kendi payıma, hiçbir şey kendi amacıma sıkı sıkıya bağlı kalmaktan daha iyi görünmedi gözüme, yani: bütün ömrümü aklımı eğitmek ve hakikatin izlerini, kendime seçtiğim yöntem ve biçimle aramak için kullanmaktan. çünkü bu yolda giderken tadına bakmaya başladığım meyveler, kanımca bu yaşamda daha hoşu, daha masumu bulunamayacak türdendiler; ayrıca, bu inceleme tarzından yararlandığımdan bu yana, her gün, hep bir önemi olan ve kesinlikle herkesin bilmediği yeni bir şey keşfettim. sonunda ruhumu öyle bir mutluluk kapladı ki, öteki tüm şeyler ona hiçbir acı veremezdi.'' * *
hiç tanımadığın birinden " geçmiş olsun kanka. tez zamanda iyilesirsin insallah" şeklinde mesaj almak insanı çok mutlu eder.
işte bana bu mutluluğu yaşatan içinde çokca insan yaşatan yazara teşekkür ederim.
Nietzsche'nin okumaya başladığım yeni kitabıdır. Cümleler aşırı uzun ve bildiğin aforizma doğurmuş adam her sayfada. Okuduğum cümleyi tamamen anlayabilmek için bi iki kere daha okuyorum. Sıradaki zerdüşt.
Bazı filozofların öldükten sonra doğduğunu öğreten kitaptır.
Nietzsche üstadın okuması diger kitaplarına nazaran çok daha kolsy olan kitaplarından biridir.

Tavsiye edilir.
"Başkalarının iyi niyetinden duyulan can sıkıntısı" adlı bölümü çok tahrik edici olan nietzsche eseri.

0:00 0:35

Nietzsche sesli okunmalıdır, zamanla onun üslubuna bürünür kişi onu okurken. Sesi kısın, kulaklar patlamasın.s