bugün

son zamanlarda aklıma gelen ve çıkmayacağını düşündüğüm acizane düşüncem..
ne diyeyim abi..

ben yedinci nesilken geldim, o zamanlar hadddii diyelim biraz daha seviyeli idi..
şimdi ise iki üç gündür takip ediyorum.. gördüğüm şey ciddi ciddi içler acısı, surat ekşitici. utanmasam hayata dair iç burkan detaylara girerdim..

şimdi bunları yazdım diye, bir takım aklıevvel, git o zaman beğenmiyorsan filan diyecekler.. onlara alıştık da.. konu o değil.. yine de o dayılara bi cevap vereyim.. mütevazi bir biçimde..

canım kardeşim..
burası benim ilk göz ağrım, ilk yazarlığıma burada başladım, keşke hala o ilk heyecanla girdiğim uzun tanımlarım kadar verimli üretken olabilseydim.. ama yok.. cidden yok.. bu sözlük bu güne kadar hep kaliteyi yakalasın diye kulaklarınızın bekaretini aldık, bunu diyenler 1.2.3.4.5.6. nesillerdi.. ben 7 idim ama olsun ben de kalite yanlısıydım biraz daha..

demem odur ki..
bu sözlük o hep bir ümitle beklediğimiz "o kaliteyi" hak etmiyor.. bunu anladım..
açılan başlıklar..
istatistiğe giren bomboş bakınızlar..
ciddi tanım giren yazarların sol framede kaybolup gitmesi...

aslında giden o en kaliteli yazar tayfasına kızardım, kızardım da şimdi onların gittiği atmosferi özler oldum..
belki de cidden ileri görüşlülük etmişler, gitmişler..

ben arada bir girer çıkarım gene.. ama yok be sözlük.. senden adam olmaz gibi..
kalın sağlıcakla..

thebountyhunter
çözümü vardır. sözlükte devrim yapıp zallı indirelim.
(bkz: küllerinden doğurtmak)
sözlükte alenen kürtlere, zazalara, alevilere karşı yıldırma, b.k atma, politikasının zirve yaptığı şu günlerde çok da yanlış olmayan tespittir. unutulmamalıdır ki soykırım yalnızca topla tüfekle yapılmaz!
ironiktir ki bir zamanlar ümitle açılmış şu alttaki başlığı belki de bir tebessüm ile açmış yazarın düşüncesidir biraz da:

(bkz: uludağ sözlük ün değeri)
olayı bir nesil kavgasına çevirmemek gerekir aslında.
ama göte de göt denir bizim oralarda hani..
uludağ sözlük merkez binası'na geldiğinde kendisine hunharca şakalar yapılacak olan yazarın sözlerdir.
kaliteli yazar serzenişidir. bu sefer haklı olmamasını diliyorum, çünkü bizim gibi bilgisayar başında çürüyen tiplerin takılabilecekleri daha iyi bir yer bilmiyorum.

ama şu da var: ne zaman bilgi içeren görüş girsem, adamlar eksiyi basıyor, bir tek artı almıyorum. ancak fener'den falan karmayı dik tutmaya çalışıyorum.

(bkz: ne olacak bu fener in hali)
klavyeli kuvvetlerin devrimini isteyen yazardır.
Ne zaman uzun ve bilgi içerikli ya da şiirsele yakın bir ileti girsem tepki alamıyorum o konuda hemfikir olduğum görüştür. Siyaset ve futbol, karmaları ayakta tutuyor itiraf etmek gerekirse. Gündemle ilgili başlıklarda sıkıntı yok bence. Ama bazen öyle başlıklar görüyorum ki neremle güleceğimi şaşırıyorum. Nesil ayrımına gerek yok ama durum da kabak gibi meydanda. Ben susayım sol frame konuşsun.
uludağ sözlüğün am göt muhabbetine saran abaza yazarlarla, kasten ya da sehven ırkçılık, cisiyetçilik, vb. psikolojik rahatsızlıkların yarattığı boşluğu sözlük vasıtasıyla doldurmaya çalışan ergenlerle, okuduğundan fazla yazmanın ölümcül olduğunu idrak edememiş sözümona siyasi konuşan güdük beyinlilerle dolduğu gün söylenecek sözdür. ha o gün bugün müdür? öyle gibidir. böyle giderse bi arkadaşa bakılıp çıkılmalıdır.
tehlikeli durumlardır, incileşme mevcuttur. zamanında defalarca bu konu gündeme getirilmiştir; fakat bir önlem alınamamıştır. sözlüğün genel seviyesi düşmüştür, seviyesiz abazan muhabbetler ve bir felsefesi bile olmayan siyasal tartışmalar hatta havlamalar başlamıştır. bu yüzden nü sözlük gibi bir strateji uygulanmalıdır. yazarlara pek fazla ayrıcalık tanınmamalıdır ve yazarın silinmesi işlemi gerçekleştirilmelidir.
(bkz: nü sözlük)
bir sözlük için çok keskin bir yargı. ama doğru. yeni olan bir şey değil. ama ben açıkça bu kadar saçmalayabileceğini asla düşünmezdim. yaklaşık 1-2 senedir sadece en beğenilenleri okumak için giriyorum uludağa. çoğunluklada yazar hesabımı açmıyorum bile. bu başlığı görmesem bugün de açmazdım.

"en"leri haftanın her pazartesi günü tüm sözlüklerde okurum, yıllardır böyle. artık rutine bağladı benim için. ve tahmin edin okumaya hangi sözlükten başlıyorum? bildiniz buradan. ha bunun özelliği nedir dersen; hani çocukken sevdiğin yemekleri sona bırakırsında sevmediklerini önden yersin ya, aynı hesap. saçma bir huy. ama konu o değil.

uludağ sözlük hiç bir zaman şahane bir yer olmadı. ama bu kadarda kötüye gittiğini hatırlamıyorum. bir sözlüğü tabiki sadece en beğenilenler listesine bakarak yargılayamam ama yazar profili hakkında bir fikir yürütebilirim. liste tamamen saçma şeylerle dolu. ya yok diyorum bu kadar da olmaz. ama oluyor. 40 entrynin 40ıda boş oluyor bazen. hepsini neden okuyorum? çünkü bazen gerçekten okunmaya değer bir şeylere raslıyorum ama üst sıralarda değil. üst sıralar 15 yaş mantığında popülist entrylerle dolu oluyor genelde. bu da, burada yazan adamların genelinin bu mantığa sahip olduğunu gösterir. bunun için çok uzağa değil sol frameye bakmakta yeterli gerçi.

yani diyeceğim odur ki; yazar alımı şimdi kapatılsa anca bir 5 sene sonra okunabilir bir yere dönüşecektir uludağ. ayrıca biliyorum hepiniz öyle değilsiniz.
(bkz: daha da gelmem)
böyle giderse evet, kesinlikle bitecek. şuraya baksanıza, sadece siyasete çalışan bir sözlük olmuş ve bu siyasi sözlükde atatürk düşmanları, din şakşakcılar, teröristler, yandaşlar, kendi kendine gazverenler vs. ortalıkda istediklerini yazabiliyorlar. ama moderasyon sadece boşa yazılan bkzları siliyor.
sözlük gezisini organize eden rehber cümlesi.
bir sonraki turumuz 2 saat sonra diye devam eder.
ekşi sözlük'te buldukları (!) kaliteyi ulu sözlükte bulamayanların sitemidir. orada ne var, burada ne var? bizim cem yılmaz'ımız yok tamam da, çok daha güzel eğleniyoruz bana kalırsa.
Benim için geçerli olan durumdur.
..daha da gelmem diye devam edebilitesi yüksek cümle..
nacizane fikir beyan etmiş.
neden bu kadar saldırılmış anlamış değilim.
kalite konusunda hak verilebilecek hiç tutar yanı yokmu?
sözlük nesilleri arasında yaş ve kültür farkı olduğunu sanan birinin düşünceleri. diğer hususlara katılmamak elde değil, o ayrı.
kullanıcı ismimin onca ısrarlarıma rağmen değiştirilmesine müsade edilmediği andan itibaren benim için olabilitesi yüksek haldir.

edit: ne? ne var? olamaz mı? biraz daha esnek olunamaz mı yani. hemen bas eksiyi.
(bkz: one minute)
(bkz: daha da sözlüğe girmem)
haklı bir sitem olabilme ihtimali ile , yeni nesil yazarların eskiden neydi ki ? sorusunu akla getiren siteminde ta kendisidir.
ççok yanlış tespit. bnde 7. nesil bir hesaba sahibim ve 8. nesil daha aklı başında ve daha ağır başlı. 7. nesil ne dense atlıyordu. tamıdan bilgiden ziyade pis eğlenceye vuruyorlardı. am göt meme hiç eksik olmazdı. hemen herkes tahrik yapar ve tahriklere kapılırdı. her gün troll ve türevleri başlıklarda tartışılır sürekli trolleri araklayalım sözlükten gibi boktan şeylere kafa yorulurdu. aklın oralarda kaldıysa bilmem sataşmakta istemem ama bu çok bariz bir kaç arkadaşımın da gözüne çarpan durumdur. her yeni nesilin dinamiği farklılık gösteriyor.