bugün

eline iki domates, salatalık alan kendini sokağa atıp bir metro çıkışında tezgah açar.
türkiyenin 1970 li yılları gibidir.
daha fazlası burada anlatılır
hatun mübadelesi yapılası ülke.
türkiye den işadamlarının her fırsatta iş toplantısı amaçlı gitmesi sonucu ülke halkının sarışın fenotipi esmerliğe doğru kayma göstermektedir.
cennet vatandır.
kasıklı voyvodaliği yapan bir kaç götgörmedik vajina budalasinin sex cenneti olarak gördügü (ulan senin mahallendeki kariya yan baksalar diklenirsin ama godos) ülkedir.

gerek yer alti kaynaklari gerekse toprağinin bereketinden dolayi dünyanin ilgi cekiçi olan ukrayna artik havasinda midir suyundan midir bilinmez hüzünlü bir ülkedir.

bu ülkede doğan insanlar dünya üzerinde kültürel ve ekonomik olarak büyük basarilar elde etmişler ve 20 yuzyilin lokomotif'i olmuslardir. ve bu basarilarini 21 yuzyila taşimişlardir.

bir garip ülkedir ukrayna uzun yillar parcalanmiş birsekilde yaşamiş ammavelakin anca s.c.b.b.nin dağilmasi ile milli bütünlüğü şağlamistir. ha tabiki bu arada kizil orduya tarafindan devrimden sonra bagimsizliğini kazandiysada dümdüz edilmiştir.

birinci dünya savasinda brest litovsk antlasmasi ile bugday deposu olan bu bereketli ülke almanya'nin eline geçmiş ama ne almanya savasi kaybedince şapa oturmustur.

tarih boyunca bir çok isgal görmüş ve en buyuk tokati ikinci dünya savasinda yediği için onun yaralarini sarmakla cebellesmektedir. o psikolosik buhranin ve kaybedilenlerin yaralari daha anca 60 sene sonra sarilmaktadir.

garip boynu bukuk ulkedir ukrayna.... artik kiev nasihatlerini mi dinleyip gidersiniz yahut adam akıllı gezmeye bileme, niyetinizi bilemem ... ama bu ülkenin incelenmesinin fevkalade yararli olacaği kanaatindeyim.
2014 şubatında yaşadığı kaostan bir kaç ay sonra ziyaret ettiğim ve bende büyük saygı uyandıran güzel ülke.

2014 şubatından bir an.

görsel

benim seyahatim esnasında özgürlük meydanı.

görsel

devrim sırasında ölen insanlar anısına meydanda hala piyano çalan birileri var.

görsel

yaşamını yitiren onlarca insan çiçeklerle mumlarla anılmaya devam ediliyor.

görsel

ve evet fakir bi ülke. başkenti kiev'in en zengin caddesi kreschatik burası

görsel

ve burada halen aktif olarak çalışan şu dolmuşları görebilirsiniz.

görsel

uzun uzun anlatılcak ülkelerden biri benim için kısaca.

slava ukraini heroyam slava! diye muhteşem bi sloganları da var ayrıca. yolda yürürken karşı kaldırımdan biri elini kaldırıp slava ukraini! diye bağırırsa heroyam slava! diye karşılık vermeyi unutmayın, yanlış anlaşılabilirsiniz.

kimileri bunu zafer ukrayna'nın! zafer kahramanların! diye çevirse de.

ben ''ukrayna'ya zafer! kahramanlara şeref! diye yorumlamayı daha doğru buluyorum.

son söz olarak ukrayna güzel kızlardan çok daha fazlasına sahip onurlu bir ülke. başı beladan bir türlü kurtulmayan topraklar. fakat cesur ve vatansever insanların sapsarı ülkesi.

gidin efendim, görün.
bayrağının mavisi gökyüzü sarısı buğdaydır sayın sözlük.
ergenlik çağındaki 11 ile 15 bin arasındaki genç kızın fuhuş batağında gezindiği ülke.
nefret edilesi ülke.*
Yaşadığım , gayet ucuz , güzel sadece sokağa işeyip sıçan ukrayna milleti dışında sevdiğim ülkedir.
sınırötesi operasyon sırasında (alakasız yerde de olsa) ugranması gereken cografyadır. ne işimiz olur ırak la falan, ukrayna'yı misak-ı milli sınırlarına dahil etsek daha muhtesem olur.
Abicim askerdeyken komutanımızın ukrayna ile ilgili söylediği söz.
Aynen aktarıyorum
-Ulan ukraynada toprağa tohum eksen am çıkar...
Bizim takım gülmekten yarılır..
eşimi yalnız göndermeyeceğim ülke.
dost kötü günde belli olur.

can kardeşimiz ukrayna'nın gönderdiği uçaklar şu an aktif olarak antalya'da yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.
görsel
görsel

siz ne güzel, ne iyi kalpli insanlarsınız be...

Khay Zhyve Ukrayina...!

bu arada ukrayna dışında türkiye'ye yangın söndürme uçağı gönderen diğer ülkeler;

rusya,
can azerbaycan,
iran...

dar gününde yanında olanları asla unutma türkiye...
hava alırsınız çocuklar, şu videoyu ve alttaki yorumları okuyun. özetle sizin abazanlığınız dünya çapında meşhur olmuş. nefret ediyorlar türk erkeklerinden ahahaha.

https://www.youtube.com/watch?v=mFxyw76ZOcE