bugün

sonradan görme. türkiye'yi hep sonradan görme insanlar yönetti. bu yüzden diğer ülkelerden hep geri kaldık.
bilginin değil paranın itibar görmesi. Ha bir de herkesin kolay yoldan, az çalışarak ya da çalışmadan zengin olmak istemesi.

Ayrica; bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık.
görsel
dinleme kültürünün yerleşmemesindendir. herkes bir şeyler anlatmak istiyor. en çok bilen herkes. kimse hata yapmıyor, karşısındakine saygı duymuyor. denilen şeyi nedir düşünmüyor, anlamak istemiyor. çünkü zaten kendi biliyor.
dinin toplumsal hayata yön veren baskın güç olması.
Özetlersek ;

görsel
allah büyük .
allah kerim.
allah'a havale.

vs gibi her şeyi allah'dan beklemek. allah'ım affet bizi.
Hiç fazla irdeleyip konudan sapmaya gerek yok. Biz aptal bir toplumuz büyük çoğunluk olarak. Sebep bu.
(bkz: cehalet)

ve buna bağlı olarak;

-) organize olamamak (bkz: 6 şubat depremi)
bi tarafta soğuktan donan çocuklar, bi tarafta sonraki 4 km mesafedeki kasabada dağ gibi yığılmış kışlık giysiler.

-) aşırı kişiselcilik. Yaparsam ben yaparım'cılık, yapana çelme takmak, bok atmak.

-) çocuk ve gençlere yönelik---> "sulamadığın çiçeğin açmasını beklemek" !! Stajyer doktorlara laboratuar yok !! Laboratuar var, amacının dışında kullanılıyo , bakınız " organize olamamak"... sonra hastanelerin "laboratuar tecrübesi olan doktor araması"!!
(Bakınız sulanmayan çiçeğin açmasını ummak)

Kısaca

(bkz: aptallık)
Bıyık yüzünden.
1. Kötü siyasetçiler
2. Cahil halk
3. Yolsuzluk
4. Torpil
5. Adam kayırmaca
6. Ekonomik Kriz
7. Mülteciler
8. Vasat Eğitim Sistemi
9. Terör örgütleri
10. Vatan hainleri.
1.cehelat,
2.cehalet,
3.cehalet,
4.cahillik,
5.cahillik,
6.cahillik,
7.bilgisizlik,
8.bilgisizlik,
9.bilgisizlik,
10.öğrenmemek,
11.öğrenmemek,
12.öğrenmemek,
13.öğrenmek istememek,
14.öğrenmek istememek,
15.öğrenmek istememek,
16.bilmediği halde bilmişlik yapmak,
17.bilmediği halde bilmişlik yapmak,
18.bilmediği halde bilmişlik yapmak.,
19.gösteriş budalası olmak,
20.kibir.

Vs vs.
aslında herkes biliyor ama söyleyemiyor işte...
Silivri cezaevi. Ne kadar işe yarar adam varsa oraya atıyorlar.
(bkz: dincilik)
(bkz: gizli şeriat)
(bkz: tek adamcılık)
sonuç: cehalet
Din düşmanlığı ve onun beslediği siyasal islam.
Köy enstitülerini kapatmak
Marshall yardımı
12 Eylül darbesi.
Hiç eğip bükmeden söylüyorum başımızdaki bıyıklı badem ve ekibi.
Eğitim kurumlarının sigortaları attirildi.

Böyle olunca 5-10 sene içinde de neticelerini görmeye başladık.

Insan ilişkilerine, davranışlarına, konuşmalarına bir bakın. Adeta denek gibi genleriyle oynandı adeta.

Ağzında diş yok, kıyafetleri derme çatma, istediği gıdaya ulaşamıyor, kendini iyi hissedebilecek herhangi bir aktiviteye katilamiyor. Aksine ihtiyaç bile duymuyor. Ihtiyaç derken adamlar tatile ihtiyaç duymuyor. Yazık bir defa geldikleri hayatta nefes almayı yaşamak zannediyorlar.

Buna reva halka gören yöneticiler varlığını surdudurdugi sürece herhangi bir düşmana, dış güce, haine gerek yok. Onlar yapay olarak yaratıyor hepsini. Sizde inanıp soğana talim ediyorsunuz.

Geçmiş olsun.
kedi nufusunun az olmasındandır.
ilköğretim sonrası zorunlu eğitim, her yere açılan niteliksiz üniversiteler, boşalan köyler, yozlaşan şehirler...

alman matematiği, fiziği öğrenci ileride araba üretsin diye ve araba üretme potansiyeli olan öğrenciye anlatıyor, bizimkiler öğrenci ösym sınavlarında doğru şıkkı işaretlesin diye anlatıyor, böylesi bir vizyonsuzluğun sonucu elbette ki geri kalmışlık olacaktır.
Kötü yönetim ve herbokologlar.
Osmanlı devletinin yıkılmasından süre gelen silsileden dolayı Atalar ne ettiyse de düzeltememiş düzelmez de böyle gider.
neyi, nerede, ne zaman, nasıl yapacağımızı bilememek. tamamen akıl, zeka, ahlak ve etik değerlere göre değil de din, kültür, ırk, kimlik, ideoloji, hemşericilik, adam kayırmacılıkla ben yaparsam flört sen yaparsan haram ben yaparsam helal iki yüzlülüğünden çıkamamamız.

https://www.uludagsozluk.com/e/46872794/

bu örnekte olduğu gibi. hafize gaye erkan mb görevi yapmadığı halde 2 yıl daha maaş alacak. ödemelerde anlaşma hükümlerinde olan ek ödemeler vb var mı bilmiyoruz. hadi çıplak maaş olsun diyelim.
aslında bir insana görevde olmadığı halde maaşı ödenir. o görevden alınmış olsa bile...

örn: https://www.youtube.com/shorts/PODNRQFOp7Q

bu gibi insanlar, onlar için bir anlaşma hukuk olmasa bile bu adama çalışmasa bile sanki görev yapıyormuş gibi ölene kadar devlet maaş vermelidir. bırakın hakkı hukuku, ahlak ve etik değerleri, iş-çalışma hayatını, sorumluluk bilincini...
devlet denen toplum organizasyonunun sağlıklı işlerliği ve devamı için gerekli olan bu tip insanları cesaretlendirmek ve yönlendirmek için bu gerekli. bu insanlara verilen her kuruş için şahsen helal olsun derim.
sağcılar bir şekilde beraber olabilirken, solcularınsa hiç beraber hareket edememesi.