(bkz: brigadier general)
albaylıktan sonra geçilen bir tsk rütbesi.

devreleri albaylıktan emekli olup evlerinde kılıbıklık yaparken bu dayılar havalarına hava katarak yardırmakta, bir sonraki terfi olan tümgeneralliğe göz kırpmakta olup, devreleriyle bol miktarda taşşak geçerler.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)

not: o değil de benim ne işim var lan 3 tane albay emeklisi ve bir tane muvazzaf tuğgeneral arasında lan??
kurmay subaylığın en cömez rütbesi.
En güzeli korgeneral mesaj açık.
Dayımın rütbesi. Kendisi emekli oldu. Ege ordusunda görevliydi.
dayımın rütbesidir.
aynı zamanda amcam tabip subay
babamın amcası ise astsubay
Asker oğlu askeriz yani.
askere gitmeden önce ulaşılmaz gelen, karşılaşmanın sanki çok ünlü bir sanatçı gibi çok zor olduğunu sandığım asker.

tuğ, tüm, kor gördüm ama bi orgeneral göremeden askerlik bitti iyi mi.
alay........"al"bay
tugay....."tuğ"general
tümen...."tüm"general
kolordu..."kor" general
ordu........"or"general
Tugay komutanıdır. Taze paşadır. Evveliyatı albaylıktır.
Asla bir hürgeneral değildir.
Tuğgeneral paşa demektir ne bileyim uçak uçuran savaş gemisi için yapmaya başlasalar ondan sorumlu olabilecek rütbedir.
bu rütbe bu kadar düşük müydü lan? bir sürü tuğgeneral tutuklandı. ben bu rütbeye sahip kişiler ülkede stoklarla sınırlıdır sanıyordum.
Tuğ olanı bırak Malaesef ülkede general kalmadı.

Fetocu olanı da aldılar olmayanıda.
Ulkemiz de an itibariyle olmayan rutbedir. Gorevde olan tuggeneral kaldi mi acaba.
rahmetli dedemin rütbesiydi.
albaydan büyük, tümgeneralden küçük rütbe.

galaksivari rütbelere geçişin ilk adımı.
tek yıldızlı general.
görsel
mirliva.
yolda yürürken bile resmen vucudundan ta**aklık akan şahıstır. kendisi ayrıcalıklı bir kurumun ayrıcalıklı üyesidir.
albayın bi üstü işte.
askeriyede kurmay subay sınıfındaki ilk rütbe.
batıda hela ya giderken bile görebileceğiniz , doğu da ise geleceği 1 hafta öncesinden öğrenilip o 1 haftayı saatler süren , yağmur , kar ve soğuk altında arazide tatbikat ile geçirmenize neden olan ünite.
türk silahlı kuvvetleri'nde en alt derece general rütbesidir.

alt rütbesi albay, üst rütbesi tümgeneraldir.

--spoiler--
(bkz: tuğgeneral)

general diye bir rütbe ne yazık ki mevcut değildir.
--spoiler--

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en düşük seviyedeki general rütbesidir. Bu rütbede defne yaprağından oluşan çelengin yerine çapraz kılıçlardan oluşan kokart eklenir.Ve Bu apolete bir yıldız eklenir . Kıta görevlerini Tugay Komutanı olarak yaparlar. Bu rütbedeki görev süresi genellikle 4 yıldır. 4 yılın sonunda Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) tarafından görev süresi uzatılabilir, emekliye ayrılabilir veya tümgeneral ( deniz kuvvetlerinde tümamiral) rütbesine terfi ettirilebilir. *
(bkz: tuğgenereal madrid)