bugün

boşa masraf yapmayarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak.
benim bir türlü olamadığımdır.
para, harcamak için kazanılır. tabi ki de öyle.
9.99'a aldığın malın üstü olan o 1 kuruşu istemektir.
bayanlarda daha çok görülür.
ayrıca balkan bayanlarının bu özelliği çoktur.
(bkz: whatsapp kullanmıyoruz kampanyası)
benim beceremediğim babamın övdüğü ve başıma kakıp durduğu şey!
Sosyal bilgiler ve Türkçe dersinde 7. sınıfa kadar her yıl mutlaka bassedilen konu. Hatırlıyorum.
cimrilikle, bencillikle karıştırılmaması gereken güzel bir davranıştır. rabbena hep banacı insanlar asla tutumlu değildirler. kendine gelince kepçeyle, başkasına gelince kaşıkla insanları tutumlu değil, bencil ve cimridir. tutumluluk yaşamın her alanında 'gereksiz' tüketimden kaçınmak demektir. ha sana ha bana ha kendine ayırt etmeden.
peygamber efendimizin sünnetidir.

ben bugün tutumlu oldum...
şöyle ki bir iş için gebze'ye gittik, 3 araba topçulardan gemiye binecekken, benim arabayı topçular'da otoparkta bıraktım.
nasılsa elemanlar eskihisar'a bırakır, geri gelir otoparktan arabamı alır bursa'ya dönebilirdim.

böylece tam 140 tl tasarruf etmiş oldum.

ayrıca, dönüşte beni eskihisar'a bıraktılar.
yaya olarak gemiye binmek 5 liraymış.

ben de gişedeki bir kamyoncu beye rica ettim, kamyona binerek gemiye beraber bindik.
kamyoncu elimi tutmak istedi bir ara, ben de bir 5 dakika tutmasına müsade ettim ne olacak ki?

ama böylece 5 lira cebimde kaldı.

o 5 lirayla da gemide masaj koltuğunda tam 15 dakika masaj yaptırdım kendime.

böylece bugünkü toplam tasarrufum 140 + 5 = 145 tl.

zenginiz ama salak değiliz.
Can dostumu aklıma getiren terim.

O hiç israfkâr değili.
Mesela yirmi sene önce babasından miras kalan üç kalıp sabunun ikisi olduğu gibi duruyordu.
Üçüncüsünün ise bunca seneden sonra ancak köşeleri biraz aşınmıştı ve üstünde, imalatçının damgası hâlâ okunabiliyordu.

Huzur içinde yat korcan..
Gereksiz yere para harcamamaktır. (bkz: alış verişten sonra poşet almamak)
Günümüzde mecburiyet olmuştur. Tutumlu olmayan her zengin potansiyel bir fakirdir. Bı uzaktan akrabayi örnek olarak gördüm. insan arda lüks harcamalar yapabilir tabi ama kendini sürekli lükse alistirmamak gerekir .