1. 1.
  tutankhaton olan ilk adı gunese tapmadiği icin tutankhamon olarak degistirilen piramidi olmayan firavunlardan.
  4 ... zzg
 2. 2.
  arastırmacıların olumune sebep,mezarinin bulundugu odanin duvarlarindaki boyanin gecen zamanla birlikte oldurucu bir bakteri halini almasidir.
  2 ... zzg
 3. 3.
  bütün piramitlerdeki mezarlar mö açılmış olmasına rağmen tutankhamon'un mezarı 1920 li yıllara kadar açılamamıştır.araştırmaya katılan ekibin büyük çoğunluğu açıklanamayan sebeplerle ölmüştür.araştırmalar sonunda kesin bir sonuca varılamasada ölümlere neden olarak süperbakterinin üremesi için çok uygun bir ortam olan mezarlığın içindeki havayı soluyanların bakteriyi vücüduna aldığı ve öldüğü yada zehir konusunda çok ileri olan eski mısır'da firavunun mezarının iç duvarlarının boyasının zehir karışımıyla yapıldığı ve bunun sonucunda da ölümlerin gerçekleştiği öne sürülmektedir.

  bunlar mantıkla açıklanabilenler. peki buna ne demeli,
  tutankhamon'un mezarının ingilizlerce bulunuşunun yıldönümlerinden birinde tutankhamon'un mezarından çıkan altın mask ingiltere'ye gönderiliyor.uçakta uçuş ekibinden birisi maskın bulunduğu kutuya şakayla vuruyor.sonrasında adamın kutuya vurduğu bacağı sebepsiz şekilde çok kötü kırılıyor ve 6 ay alçıda kalıyor.uçuşta görev alan iki pilot hersene uçuş tarihinde kalp krizi geçiriyor ve kalp krizinden ölüyorlar. ****
  5 -1 ... siberr
 4. 4.
  az önce benimle dans eder misin yarışmasında huysuz virjinin uğurkan ereze söylediği ve insanları koparttığı benzetme.
  ... melek
 5. 5.
  güneşle konustugu iddia edilen firavun nefertitinin oglu olduguda söylenmektedir.
  ... karpuzkabugu
 6. 6.
  amarna ailesinden mısırlı hükümdar..
  ... piano-forte
 7. 7.
  19 yaşında sol bacağındaki yaranın mikrop kapması ve hızla kangrene dönüşmesi sonucu ölen ünlü mısır firavunudur.
  ... echo
 8. 8.
  m.ö 1333-1323 yılları arasında hüküm sürmüş firavun. mezarı 1922 yılında ingiliz arkeolog Lord Carnarvon tarafından bulunmuştur. mezarından mısır tarihini aydınlatan belgeler ve çok değerli sanat eserleri çıkmıştır.
  1 ... yazaroglan
 9. 9.
  (bkz: tutamayankhamun)
  -6 ... riverwind
 10. 10.
  tut: bilgelik tanrısı
  ankh: yaşam ve yaşamın anahtarı
  amon: mısır mitolojisinde tanrıların tanrısı şeklinde kullanılan vurgu.

  yapılan otopsi incelemeleri sonucunda yaşının yaklaşık 18-19 olduğu varsayılan mısır firavunu. ölümü ardından geçen yıllara ragmen açılan mezarı sonrasında araştırmalarda bulunan yaklaşık 22 kişinin tıbbi yetersizliklerden dolayı ölüm sebepleri bilinmemekte ancak mezarı yakınlarında bulunan bazı yazılar durumun gizemini bir daha oraya koymaktadır. bu denli kayıpların sebebinin çok uzun zamanlardan gelen bir lanet olduğuna şüphe yoktur.

  (bkz: tutankhamonun laneti)
  2 ... no promise