bugün

bağımsız eğitimciler sendikasının yaptığı geniş çaplı araştırma sonucu,
"ölüm"
"deprem"
"dini duygularını kaybetme"
"cehenneme gitmek" şeklinde olan korkularmış.*
ayrıca gençliğin yüzde 94.1'inin fobiside bulunuyormuş.
en büyükleri için:
(bkz: öss) ve (bkz: işsizlik)
(bkz: erken boşalma)
tarihi.*
hic biri allah dememis ama. oldu mu simdi bu?
bir tenefüse üç sigara sığdıramamak. *
kitlesel anlamda fazla bir fikrim olmasada şahsım adına konuşmak gerekirse;

(bkz: şarampole yuvarlanmak)

evet efendim, ben nedendir bilinmez kendimi bildim bileli belli aralıklarla şarampole yuvarlandığmı görürüm rüyalarımda. hemde öyle küçük bir yerden de değil. genelde dağım tepesi olur bu havalandığımız yer. hatta bazen kabus derecesine dönüşebiliyor. genelde bir viraj sonrası sürtünme kuvvetinin, merkezcil kuvvetten küçük olması nedeni ile böyle bariyerlerden uçar gideriz. genelde ailemle veya arkadaşlarımla oluruz arabanın içinde.

fakat bu uçma sırasında bir türlü rüyanın sonu gelmez. hep havada iken sonlanır rüya. bu yüzdendir ki ne zaman gerçek hayatta böyle bir yoldan geçsem ödüm bokuma karışır sözlük..
hayret ettirmiş korkulardır. vay, bu zamanda cehenneme gitmekten, dini duygularını kaybetmekten korkan gençler de mi varmış?
ne kadar garip. bilinen korkuların ötesine bile geçememişiz, işsizlik varken, gelecek korkusu varken yemişim depremide, ölümüde diğerlerinide. düşünmemiz gerek öncelikler farklı.

edit: imla hatası.
hiç bir konuda hiç bir fikri olmayan bi sürü genç var etrafta. ne söylerseniz söyleyin düşünmeyi bilmedikleri için en fazlası din ile ilgili bir şeylerden korkuyorlar. vatan elden gidiyomuş, abd ve ab anamızı belliyomuş, rte bizi günden güne fakirleştiomuş hiç birisinin umrunda bile değil! anlatsanızda yorum yapmak ve düşünmek onlara öğretilmediği için anlamıyor yada sadece anlamış gibi görünüyolar zaten. *
yani efenim sonuç olarak; türk gençliği * aslında korkması gereken hiç bir şeyden korkmamaktadır! onlara öğretilen sığ mantıkla öğretilen sınırlar içinde öööyle amaçsızca yaşamaktadır!
(bkz: turk gencinin panik atak olmasi)
en büyü korkum anketler şimdilik.
(bkz: seri eksi oy veren ibne kardesligi)
allaam allaaam;

(bkz: bez bebek)
darbe olmasi.
yaş grubu - zihin kapasiteleri ile doğru orantılı olan korkulardır.

tarihini bilmeyenler sadece maskelenmiş gündelik telaşlara düşerler.

bu gündelik telaşların tamamı çeşitli güçler tarafından manuple edilmektedir.
bu her gün trt ana haber bültenini izleyip çizilen toz pembe portre ile gerçek gündemden bi-haber olmak gibi bir şeydir.
yani gündemi sorgulayamamaktır.

geçmişlerini sorgulayamayan toplumlar ise daha büyük yanlışlara düşerler ki gerçek aydın gençliğin en büyük korkusu budur

çünkü katılımcılık ilkesi dönemini devirmiş olan bir demokrasi sadece niceliğe bakıyor.

nitelik ise yerlerde geziyor.

iş bu entarideki aydınlardan kasıt, diksiyonu bozuk, kimlikli, legal, cia ajanı olan gazeteciler, tarafli yazarlar, vakit ve zaman ekseninde fırıldak gibi dönen ya da uyandığı her sabaha satılmışlık hissi ile başlayanlar değildir tabii ki.
Her geçen gün artan korkulardır. Ortaokuldaki bir çocuk oks ( yeni adı başka birşey olabilir )ye hazırlanırken kazanamama korkusu yaşar(hesaplar mısınız , kaç yaşında başlıyor ilk korku ). Tabi aileden baskıda gelir kesinlikle , borumu evin küçük çocuğu dersaneye bile gönderiliyor , ben olsam bende korkarım( ama maalesef o sınava girmedim , akranlarımın sınavda ter döktükleri saatlerde bilgisayarda mario , kantır , fifa tarzı oyunlar oynamakta idim*).

Bu sınav kazanılır yada kazanılamaz , şahıs yavaş yavaş gençliğe lisede adım atar. yaşadığı ilk gençlik korkusu öss değil , sigara içerken yakalanma korkusudur.bu konuda insanları yanlış bilgilendirmeyelim. Bu duruma ve yalana dolana bi şekilde alıştıktan çok değil 1 sene sonra öss adı verilen sınav korkusu baş gösterir insanda. Hakikatende korkulması gereken birşeydir , malum kazanamazsanız meslek yok , meslek yoksa para yok , para yoksa kız yok , kız yoksa evlilik yok. Sormazlarmı kız istemeye giderken :

iş nerde?
yok.
para nerde?
yok
peki iş nerde?
yok
araba nerde?
yok
para nerde?
yok *

Son derece haklı bulduğum bir korku sebebi olmasının yanı sıra , yaşamayan türk genci de çok azdır.

Bir level sonra üniversite kazanılır ( amma da iyimserim ) , bu seferde sınıf geçme korkusu baş gösterir. Gecelere kadar süren , tedirginlik dolu ders çalışma seansları. Hocaların savurduğu tehditlerden sonra buda çok ama çok büyük bir korku haline gelir.

Şekil a daki türk gencini üniversite mezunuda yapalım ( cidden iyimserim yaa ). Korkular bitti mi? Tabiki hayır. Şimdi de iş bulma korkusu baş gösterir ki işsizliğin kocaman bir sorun olduğu bi ülkede bu korkuyu yaşamayanda yoktur. Kpss adı verilen sınav için hazırlıklar baş gösterir.

Eğitim korkularının yanında birde gündem korkuları yer almaktadır bu ülkenin gençlerinde. Televizyonda haber dinlediğinde pişman olan gencecik insanları biliyorum. Türkiye'nin içindeki kötü durum , terör , berbat ekonomi , zor yaşam şartları korkusunun yanına birde küresel ısınma adı verilen evrensel korku eklenince demeyin korkumuza...