bugün

AKP kadrolarının doluştuğu TRT, bu defa Tosun Paşa filmindeki Adile Naşit'li hamam kavgası sahnesini, muhtemelen "hamamda kadınlar görüldüğü" için sansürledi!

Sansürü fark eden Kaan Sezyum, Radikal'deki köşesinde konuyla ilgili şunları yazdı:

"Pazar gecesi TRT1'de Tosun Paşa filmi vardı. Belki de Türkiye'de herkesin 'Çok eğlenceli ve iyi bir film' olduğu konusunda hemfikir olabileceği ender işlerden. Peki Tosun Paşa'nın TRT tarafından kesile kesile adeta 55 dakikalık bir diziye dönüştürülmesine ne demeli? Adile Naşit'in hamam sahnesini sen neden kesiyorsun, neden sansürlüyorsun ergenliğini yamuk yaşamış arkadaş? Hani başka bir ihtimal bulamıyorum. Adile Naşit'in o haline bakıp içinde kötü duygular uyanan insan zaten kötüdür. O insanı çoktan koyduğun kanunlarla/yasaklarla/coplarla yaratmışsın da hâlâ o insanı sözde yaratmamak için palavradan bir çaba içindesin."

(sol.org.tr)

trt'deki gizli abaza yobazların "namahrem" bulduğu o sahne şuydu sözlük:
http://www.youtube.com/watch?v=kQL4db-OM2o +

ek: şu an itibariyle altı kez kötülenmiş bu başlık. demek ki "sözlüğümüzde de adile naşit'ten tahrik olabilecek yazarlar var" diye mi düşünelim ne yapalım?
kemal sunal'a uygulanan sansürdür. filmin hiç bir tadı kalmıyor ki. izlemeye gerek kalmıyor yani.
rahmetli adile naşit'in müstehcen görüntülerinden türk halkını korumak amaçlı yapılmış sansürdür.

(bkz: vay amınıza koyayım)
klasik şakirt zihniyetinin ekranlara yansımasıdır.

(bkz: modern şakirdin düşünce dünyası)
geçen pazar olan şey. tosun paşa'nın süresini kese kese 55 dakika'ya düşürmüşler ve daha de önemlisi adile ablamızın (allah gani gani rahmet eylesin) döktürdüğü kadınlar hamamı sahnesini sansürlemişlerdir.
yahu yıllardır izlenmiş de bu ailece en küçüğünden en yaşlısına kadar beraberce, televizyonda dönen ne haltlar varken, senelerin filmi mi sorun oldu? sansüre karşı değildim ama şu an iğrendim. ha ayrıca sansür çok normalmiş gibi internetin varlığını hatırlatan beyinlere de sahip olduğumuzu göstermiştir.
ben de diyorum inci sözlük'te elemanın teki neden bu sahneye boşalan var mı diye sordu.. meğer adam olaya böyle tepki gösteriyormuş, hayret abazalıktan değil.
durmak yok sansüre devam.
kaan sezyum'un da isyan ettiği twitter'da ve radikal'deki köşesinde dile getirdiği durumdur.
yani hangi ergenliğini yarım yaşamış insan kırması adile naşit'i görünce tahrik olur ki?
kendi küçük kızına bile baktığında hallenen, gerici zihniyetin bir başka işgüzarlığı daha.

filmin en sevilen sahnesinde, birde adile naşit gibi çocukların, büyüklerin, sevimliliğiyle, hoşgörüsüyle, anaçlığıyla gönüllerinde taht kurmuş bir duayenin olduğu sahnede bunu yapmak ancak sığ beyinli yobazların işidir diye düşünüyorum.

trt nin zaten yeni kadrosunun, samanolu ve kanal 7 den transferler olduğunu bilmeyenimizin kalmadığını düşünüyorum. buna rağmen bu olayın şaşırtıcı gelmesi de ayrıyetten bizleri şaşırtmıştır.

(bkz: sizin memlekette şakirt yok mu)
(bkz: bunu yazan tosun sansüre kosun)
Trt! Eskidenki kaliteli yapımlarının yanında şimdi bok(!) gibi yayınlara imza atan devlet televizyonu. içi boş yayınlarla geçiriyor her yayın kuşağını.

TRT aklımda hep şu şekilde var olacaktır yine de;
Bir zamanlar (2000-2002 yılları arasında) yaşadığım ilçede normal bir TV üstü antenle onlarca kanal izleyebiliyorken bir anda tüm karasal yayın o dönemin uydu antenleriyle izlenir olmuştu. Neta isimli koca koca çanak antenler taktırmıştı herkes balkonlarına, çatılarına...Neden bilmiyorum, yaptırmadı babam.
Sorun maddi değildi, bu zamanın parasına 50-60 liraya yapılıyordu. Belki gerek duymadı, belki de televizyona bağımlı olmamızı istemedi.

Tamı tamına 2 sene 5 kanalımız vardı, TRT 1, 2, 3, 4 ve TGRT. sadece bunlar. Ve ben o iki sene boyunca unutamayacağım hatıralara sahip oldum.

Akşam yemeği sırasında başlayan 'ayrılsak da beraberiz' dizisini kardeşimle heyecanla beklerdik. Şaşıfelek çıkmazı bir ayrı güzeldi. Sabahları okula giderken TRT 4'te başlayan müzik pınarı sayesinde zamanın 'hitlerinden' haberdar oluyordum. Yoksa nerede uydusu olan çocuklarla aşık atmak? Gerçi Kral tv o sıralar da saçma yayınlar yapıyordu, orası ayrı...*
Tamam çok resmiydi, çok seviyeliydi ama alıştığımız devlet yapısını bize yansıtıyordu. Dizileri terbiyeli, ahlaklı ve toplumu yansıtıyordu. Haberleri resmiydi, tarafsızdı.

Ve bugün bence TRT hâlâ o dönemki dizileri ile ayakta kalmaktadır. Yoksa şimdiki o içi boş yayınları ile nereye gidebilir?

'TRT'de Çeyiz show diye bir yarışma programı olacak' deselerdi bana 10 yıl önce hasiktir derdim. Ama yapacak bir şey yok. Oldu bu!
'Show' dedi TRT ve benim için bir TV böylece tarih oldu.

Ve bu sansür sahnesi için denilecek çok söz yok.
Kişi kendinden bilir işi. Gerçekten Adile annemizin o görüntüsü mü sizin o kısıtlı ahlak anlayışınızın dışında kaldı.
Yazık.
yuh ulan dediğim, kime nasıl yalakalık yapıcaklarını şaşırmış gerici beyin kurulunun son icratı. o sahnesiyi izlerken içindeki sexsüel dürtüleri uyanan insan var ise, inanın bunlar ordaki yöneticilerden başka kimse olamaz.
bu nasıl bir iştir. sahnede açık hiçbir şey yok. çocuklara mı zararlı, gelişimi mi etkiliyor? kardeşim,

1. orası hamam. kültürümüzün bir parçası.
2. orada komik olaylar yaşanıyor. çocuk gelişimi asıl burdan etkilenir, çocuk güleceği sahneyi göremiyor.
3. orada açık tek bir kare yok. şahsen ben izlerken rahmetli adile naşit e yapılan bu ayıptan ötürü utanmış vaziyetteyim.
4. bu kadar insanın tepkisini çekmek neden?

bir sorum daha var trt yönetimi. şakirdlerin efendisi filmi ne zaman verilecek?
--spoiler--
"Sansürsüz izlemek istiyorsan internet var mal" sözünü akıllara getirir.
--spoiler--

afedersin ama zihniyetine sıçayım senin sözünü akıllara getirir. * *
ayıp yahu. bu zihniyet neyin nesidir böyle.

(bkz: yok artık ebenin amı alisami)
daha bunlar iyi günlerimiz dediğimiz sansür. yarın diğer kanallarada el atarlar. ayrıca trt bozmadı, trt zaten bozuktu sadece farklı bozuk düşünceye sahip olanlar tarafından yönetiliyor.
adile naşit'e büyük saygısızlıktır.

tayyip radyo televizyonundan başka bir şey beklenmez zaten..
(bkz: hamamlarına koyayım ben onların çok ayıp ediyorlar)
kanal listesinden kaldıracağım veya 2856174. sıraya koyacağım boktan kanalın son icratı. zaten bi milli maçlar için işe yarıyordu varsın maçlarıda izlemeyelim.
Yılların filmine ve adile nasit ustaya yapılan büyük ayıp desek yeridir o sahne gösterilse ne olurki ahlakımız mı bozulur ha 25 senedir gosteriliyorda hic bir sey olmuyorken simdi sansurlemenin anlami ne kardesim sansür yapicaksan hiç yayinlama bu filmi. Bu zihniyetle ileri medeniyetler seveyiseni çıkmak mı hayal desek yeridir Avrupa'nın deil 50 sene 100 sene gerisindeyiz kimseye masal anlatmayin ya bizden ne koy olur ne kasaba.
şakirtizm'in etkilerindendir.
fox'ta bir dizide köpek kelimesinin bile sansürlendiğini gördükten sonra hiç şaşırmadığım olaydır. ayrıca filme yapılmış saygısızlıktır.
akp zihniyetinin göstergesidir.
arkadaş yok böle bi olay. sanırım rtuk filmde cinsellik içeren şeyler bulmuş. gülmekten ortadan ikiye ayrılcam şimdi. güzelim filmi heba etmişler ya. sen git adile nasit in oynadıgı hamam sahnesını falan cıkar. adamların cınsellık kavramınıda bi bakıma anlamış oluyoruz. 10 yaşındaki biri cinsellik için ne düşünüyorsa rtükde onu düşünüyor sanırım.