bugün

Normal hayatında kullanmayacak kişiler için öğrenilmesi boş olan konu.

Yahu eğer sınavlarda çıkmasa kaç kişi şu mal konulara çalışır çok merak ediyorum.

Yok 1= sin²x+cos²x ama bunun tekini yalnız bırakırsan onu onun yerine yazarsın. işte sonra benzetir sadeleştirir değerlerini bulur...

ne gerek var ki? Ben bunları öğrendim de ne oldu elime ne geçti şimdi.
800'lü yıllarda astronominin gelişimi ve rasathanelerin kurulmasıyla matematiksel hesaplamalara başvurulmuş, trigonometri de 900'lü yıllara doğru bu hesaplamalardan doğmuştur.

tri: 3
gonon: kenar
metri: ölçüm

kelimelerinin birleşiminden oluşan sisteme trigonometri denmektedir. trigonometri matematik ilminin en önemli branşlarındandır.

trigonometrinin mucidi 858-929 yılları arasında yaşayan battani'dir.
dört işlemdir.
topla, çarp, çıkar, böl.
basit diycemde, küfür falan ederler şimdi.
1 tl kadar yerde koparılan kıyamettir.
(bkz: ezber)
az kaldı bitecek inşallah.
Lise yillarimi hatırlatan buram buram hasret kokan konu *
elektrik sinyallerinin matematiksel ifadesinde yoğun biçimde kullanılan fonksiyonları içeren matematiksel başlık.
(bkz: fourier serileri)
(bkz: fourier dönüşümü)
matematiğin anlamadığım konularından biridir. dürüst olmak gerekirse matematik benim için 4 işlemdir. gerisi palavra.
Keşke hayat sin2 + cos2 = 1 tan . cot = 1 kadar kolay ve sade olsa.
Zannedildiği gibi formülleri ezberlemeye gerek yoktur bi kaç şeyin mantığını anlayınca formülleri kendiniz çıkarabilirsiniz. Özlediğim konudur.
Dönüşüm formüllerini pek severim.
görsel

sin2x= 2sinxcosx cos2x= coskarex-sinkarex bunlar da yarım açı formülleri.
Lise 2 de zoraki geçtiğim ders. oysa geometrim ise 100dü.
çok zor olduğunu düşünüyorum baya kuralı var.
matematikte favorim olan konudur özellikle 12.sınıfta devamı çok güzeldir. apotemi bile çözdüm o kadar hayranım.

tüm hikaye birim çemberde başlar...
Trigonometri kadar sinir olduğum bir konu.
matematiğin en güzel kısmı. sinüsler, cosinüsler, tanjantlar, kotanjantlar falan. hipotenüslü işlemlerde candırlar.
güncel Önemli Başlıklar