bugün

nerden baksan bedava olan şehirler arası ulasım aracı.
ne zaman gitti tren
bi ben kaldım bi de gölgem
saatim mi geri kalmış, bilmem
ne zaman gitti tren?
bir rüzgara kapıldık biz
yelkenler delik deşik
alıştıkça acıya
bir rüzgara kapıldık biz
dünyanın hiç bir ülkesinde karlı olarak işletilemeyen ulaşım aracı. 70-80 tonluk vagonlarda 70-80 kişi taşırsan kar etmek namümkündür.
öküzlerin sinema perdesi.
1800 lü yıllarda sinayileşmenin en iyi olduğu iki ülkeden biri olan ilgiltere de ilk defa kullanılmaya başlanmıştır...
Kış aylarında da, yaz aylarında da " en sıcak toplu taşıma aracı" olma özelliğini kimselere kaptırmayan ulaşım aracı
yolculuk yapmak için mükemmel bir araç. başka nasıl bir taşıma aracı bu kadar eğlenceli, kendine has, sıcak ve keyifli olabilir bilemiyorum.
en güzel yolculukların bahar ayında yapıldığı ulaşım aracı...
çocukluktan kalma bir espriyi hatırlatan şey.

-tren de bakayım.
*tren
-öpsün seni zeki müren.
*he peki tamam oldu iyiymiş. %&½$?!
ilk tren seferi 25 eylül 1825'te ingiltere'deki stockton ve darlington arasında gerçekleştirilmiştir.
uzun yolculuklarda tercih edilmemesi gereken pek sevimli, pek ucuz ulasim araci.
ray sesleri.
tekerleklerinin raylarda çıkardığı o tıkırt..tıkırt..tıkırt sesleriyle dalınan dakikalık uykuların insana huzur verdiği, " kafamı dayasam şöyle penceresine, nereye götürüyorsa oraya gitsem " dedirten araç.
gelecege dönüş heheheh hayatımın filmi tren deyince akıllara ilk gelesi.
trendeki birini hep kıskanmışımdır. çünkü treni hem sevmişimdir hem korkmuşumdur ondan... beni ya da sevdiğim birini çoğunluk uzaklara götürmüştür, bu güzeldir ama içimde "ya dönmezse" korkusunu da besleyip durmuştur. gerçi tam da dönememe riskidir onu gizemli ve çekici kılan. her neyse, kıskandım yine bir trende oturan ve gözünde uzaklar olan yolcuyu...

"sanki trendeyim de başka bir tren gibi
geçti yanıbaşımdan hayat"
tdk'nın türkçeleştirmek için, "alttan ittirmeli üstten tüttürmeli çok oturgaçlı götürgeç" ismini buldukları araç.
edit: ben yazarken yoruldum, söylerken nolur bilmem.
trakya hattında uzunca bir süreden beri çalışmayan alettir.
an itibarıyla bundan 6 ay önce yağan bir yağmurun oluşturduğu arıza nedeniyle 3 ay önce seferler iptal edilmiştir.
yani yağmurun oluşturduğu hasar 3 ay sonra? tespit edilebilmiştir!
hadi bu normal diyelim, peki bunca zamandır bu arızanın giderilememesi, araştırma yapılmaya kalkıldığında ise 1 yıl gibi bir onarım süresinden bahsedilmesi, bu da yetmezmiş gibi bölgede * tek otobüs firmasının faal olması ve otobüsleri hınca hınç doldurup normalin üzerinde bir para alması ne kadar normaldir diye merak ediyor insan.
oyy türkiyem oyy!
(bkz: qatar)
Tren toplu taşıma aracıdır.Ülkemizde tren yolları Atatürk zamanında döşenmiştir ve şu an yeni yeni düzeltilmeye başlanıyor.
"ilkel" olduğu inancıyla çoğu arkadaşımın kullanmayı tercih bile etmediği ulaşım türü. hatta içerisinde trenin hala o eski "çuf çuf tren" olduğunu sananlar dahi var. benimse, geçen sene boyunca otobüsten daha hızlı ve ücreti makul olduğu için kullanmayı yeğlediğim toplu taşıma aracı.
öküzlerin bakmaya doyamadığı ulaşım aracı.
keşfedildiğinde 30 km den fazla hıza insan sağlığının dayanamayacağı ileri sürülmüştü zamanında.
masum ve mavi şeylerdi yaşadıklarım.
kurulan mavi hayallerdi bunlar, çok değil mavi olmasıydı istediğimiz.
içinde biraz balık, biraz yosun birkaçta sıcak dosttu istediğimiz. aslında ne çokmuş meğer.
güzel zamanlarmış yaşanılanlar. en tatlı şaraplarmış o zaman içilen ucuz şaraplar.
en güzel şarkıları mırıldanmışız. en tatlı dostluğu yaşamışız.
daha güzel olması için biz çok çalıştıkça.
çirkinleşmiş dünyamız. biz istemesekte belkide hiçbir zaman yaşayamayacağımız güzellikleri yaşamıştık.
uzak ve ortasından tren geçen o şehri ve maviyi çok özlesekte peşinden koştuklarımız oldukça uzak istediklerimize.
üstten tüttürgeçli, alttan ittirgeçli, oturgaçlı götürgeç.
kaynak (bkz: TDK)
dilimize fransızcadan geçmiştir.