bugün

herkesin diline pelesenk olan şarkısı "transformers nogatris dıpays" değil;
"transfomers, more than meets the eye" şeklindedir.
steven spielberg tarafından beyaz perdeye aktarılan küçüklük göz ağrımız. fragmanına bakılırsa, hem spielbergün hem de bilim-kurgu türünün klasikleri arasına girecek gibi.

söz sende hollywood:
türk argosundaki karşılığı için (bkz: şekilden şekile girmek)
paldır küldür bir fragmana sahip ama gene amarigalıların yardımı olmadan dünyanın kurtarılamayacağını gözümüze gözümüze * sokan * * * çocukken çizgi filmini gözümü kırpmadan izlediğim, oyuncaklarını alabilmek için sıkı bir harçlık biriktirme kampanyası başlattığım robotların * bol efektli ama hareketli ve seyirlik olacağı fragmanından kendini belli eden filmi. * *

edit: filmin sonunda her iki grup da birleşip büyük robotlarını oluşturup öyle dövüşürlerse oturur ağlarım çocukluk yıllarımın şerefine. *
"transformessss, galakting ninommm hımmmmm..." güzel sallayanlar olurdu ilkokulda.. ne kıskanırdık.. tam mallık işte.
buyuk beklenti icinde bekledigim film, 6 temmuzda turkiyeye geliyormus.
ana konusunun arabaya, kamyona, tıra, uçağa, dönüşebilen robotların bir birleriyle didişmesi olduğu düşünülürse gayet salakça olan ancak çocukluk yıllarında deli gibi izlediğimiz çizgi film...

salak malak ama filmine de koşa koşa gidilecektir tabi ki. mazisi vardır o kadar. ayıp olur...
filmin konusu:**
Cybertron, başka mekanizmalara kolayca dönüşebilme yeteneğine sahip 'Transformer denilen robotların gezegenidir. Her Transformer'ın kendine özgü bir dönüşerek değişme şekli vardır. Transformer'lar iki farklı cepheye bölünmüştür. Bir tarafta Autobotlar denen iyi robotlar, ki bunların yöneticiliğini Optimus Prime yapmaktadır ve 18 tekerlekli kırmızı renkli bir kamyona dönüşmüştür. Diğer tarafta ise şeytani ruhlu ve kötü niyetli Decepticonlar vardır. Bunların yöneticisi ise bir silaha dönüşmüş olan Megatron'dur.
Cybertron gezegeninde Energon Küpleri adı verilen yakıt stoklarının azalması üzerine her iki taraf yeni kaynak arayışıyla uzay yolculuğuna başlar. Yeni enerji kaynağı arayışları onları ihtiyaç duydukları mineraller ve kimyasallar açısından çok zengin olan Dünya'ya getirecektir. Kendilerini kolaylıkla otomobillere, uçaklara, teknolojik cihazlara, hatta insanlara dönüştürebilen Transformerlar, Dünya'nın çok kıymetli doğal kaynaklarının kontrolünü ele geçirebilmek için bir savaş başlatacaklardır.*
Jurassic Park'tan beri cekilmis en buyuk eglencelik. insan filmi izlerken popcornu nasil yedigini anlamiyor.
çocukluğumda arabların bir anda robot olacağı inancıyla yaşamama sebep olan çizgi film.* *
megatron buyuktur kufretmez, decepticon siker affetmez. *
fragmanıyla vede endisiyle vooooh! dedirten bir film... dizinin hakkı verilmiş film super olmus.. filmden cıktıktan sonra cadde de arabaların donusecegini bile sanmaya basladım.. özellikle filmin ortasından sonuna dogru yerinizden kalmadan izlieyeceğiniz bişey... gitmeyen çok sey kaçırır bence..
ön tanım: yılın en iyi filmi.

300 spartans gibi b.ktan bir filmden sonra dünya çapında üne sahip bir film olan transformers, film eleştirmenlerinden daha çok biz gibi 80'lerde çocuk olan bünyelerin beklediği bir filmdi. gidildi. görüldü. tam anlamıyla kusursuza yakın bulundu.

fragmanı, filmin çok çok gölgesinde kalan nadir filmlerden. optimus prime ile megatron arasındaki süper diyaloglar, çekim tekniği, filmin sonundaki amerika'ya-amerikan hükümetine-bush yönetimine verilen ayarlar ve ince mizah-ya da kaba mizah filmi değerli kılan bir kaç öğe.

başarılı.

son tanım: müzik olarak bu filme de ancak what ı've done giderdi
imdb de 8,4 yıldız almış film.150 milyon dolara mal olmuştur.tahminimce ilk hafta bu parayı çıkarır.
istediği kadar yıldız alsın, üzerine istedikleri kadar para harcasınlar, çocukluğumda beni sabahın 6sı'nda yataktan kaldırıp ekran başına çivileyen bir efsaneyi ve bu efsanenin bana geçmişte yaşattığı çocukça büyülenmişliği şimdi yetişkinliğimde büyüklere has bir atmosferle yaşatmaya çalışıp beni kandırmaya çalışacağından izlemeyeceğim filmdir.

nedir kardeşim bu, zamanında çocuklar arasında efsane olmuş çizgi filmlerin şimdi yetişkinleştirilmeye çalışılması. çocuktum ve bayılıyordum ama artık büyüdüm ve başka şeylere bayılıyorum. başka şeylere hayran oluyorum. küçüklüğümün tanrısal sembolleri artık güzel hatıralardan başka bir şey değil. neden yaratıcılık yoksunluğunu benim hatıralarımı piç ederek kapatmaya çalışıyorsun ki?

kocaman robot bir tabancaya dönüşüyordu ve yine kocaman bir robot o tabancayla ateş ediyordu ve ben o zamanlar ''la bu anuan gouduumun devi nasıl sığdı o tabancaya?'' diye sorgulamıyordum. peki şimdi nasıl kandıracaksın beni? o beş para etmez grafik teknolojinle mi?

anladık fantastiktir, bilim kurgudur... izlerken bunlar da dikkate alınmalıdır falan filan. ama arkadaş yeni birşeyler yarat be yahu! yaratamıyorsan da yazılmış birsürü kitap var. onları filmleştir. o da mı olmadı? git yeni bir senaryoyla grafik animasyon filmi yap. ne bileyim nightmare before christmas ayarında birşey yap mesela.

artık çocuk değil yetişkiniz. bizi çocukluğumuzla kandırmaya çalışmayın.

not: amerika'ya ayar vermişler. bana ne? ben çocukken amerika bilmiyordum.
Şahsen benim için tam anlamıyla hayal kırıklığı olmuş filimdir. Ver özel efekti, kurgu senaryo olmasa da olur devri çoktan geçti. Özel efekti dayamış M.Bay amma velakin, şu arabaların robota dönüşme hadisesini de adam gibi görebilen varsa beri gelsin. Sen o kadar para ver özel efekt yaptır, bir beceriksiz görüntü yönetmeni mahvetsin tüm emekleri. Ben Citröen reklamlarını çok daha estetik bulduğumu belirtmeden edemiyeceğim.
Ha birde Amerikan milliyetçiliği muhabbeti çok baysa da, Spielberg abiden halihazırda beklediğmiz bir klişeydi, çok şaşırmadım. Olmamış diyorum...
çocukluğumuzda ki efsaneliğinden hiç bir şey kaybetmemiş film.aynı heyecanla izlenebilen, transformesla en ufak bir ilgisi olmayanın asla zevk alamayacağı mükemmel film.
(bkz: Optimus Prime) bu ismi duymayalı yıllar olmuştu..
birçok erkeğin çocukluğundan beri sabırsızlıkla beklediği film olduğu ve bir çok hatun kişinin de hiç ilgilenmediği bir hadise olmasından dolayı vizyona girmesiyle aşk ilişkilerinde çatlaklar meydana getirebilme potansiyeline sahip filmdir. ey erkek milleti o güçler toplanıp sizi kurtarsın bakalım. asıl güç sinirlenmiş hatun gücüdür. * *
sözlüğün yaş ortalamasının 21 olduğunu anlamaya yarayan film.
(bkz: genç sözlük)
80 li yıllarda çizgi filmi yayınlanmış şimdi ise sinemalara filmi ile gelen efsane robotlar
hayal meyal hatırladığım, oyuncakları bulunan hoş bir çizgi film.
tek kelimeyle baş döndürücü bir filme uyarlanan çizgi filmdir. film hem çok başarılı bir uyarlama hem de bomba gibi bir aksiyon olmuştur.
üzülürüm ki menzilimdeki sinemaların hepsinde türkçe dublaj ile gösterime girmiştir. her film çekildiği dilde güzeldir.. yani gitip izleyeceğim şey orjinal değil artık.
3D special effects: ed speleers

studyolar zora gelince parayı bastırıp yap ve sus diyorlar bu alanda hiç tanınmayan insanlara. örneğin dreamworks ve bir yığın oyun studyosu-şirketi.

credits'te şirketlerinde ayakaltında dolaşan bütün gün ense yapan ya da en azından çıkan işe yorum yapan herkese yer vermelerinin sebebi bu.
optimus prime'ın ölüm sahnesiyle beni benden almış. ne varsa eskilerde var dedirten efsane çizgi film.

bahsi geçen sahne için: http://www.youtube.com/watch?v=i6DLW2giMTc