1. 1.
  Stephen King'in 1987 yılında yayınlanan ve ABD'de o yıl en çok satan kitap olan bilim-kurgu/ korku eseri.

  Alkolik bir şair bozuntusu, haber alamadığı eski sevgilisinin yaşadığı küçük bir kasabaya giderek onu görmek ister. Kadın çiftçilik yapmaktadır ve çiftliğinin arkasındaki ormanda ayağı bir şeye takılır. ilk önce eliyle sonra kazmayla kazmaya başlarlar, en nihayetinde iş makinelerine gelir sıra. Bir süre sonra anlarlar ki, yüzyıllar önce yeryüzüne düşmüş bir uçan dairedir bu.

  Uçan dairenin gövdesi açığa çıktıkça, yaydığı enerji yakınlardaki haven kasabasının halkını ve kahramanlarımızı hem fiziken hem akıl olarak değiştirmeye başlayacaktır. Kasaba halkı zihni sinir hesabı en ileri gerizekalı buluşlara imza atmaya başlar. Bir süre sonra bir çocuk başka gezegene kaçırılır, isa birden dile gelir ve işler yavaş yavaş çığrından çıkmaya başlar. Kahramanlarımız bir şey yapmaya karar verdiğinde artık çok geçtir, tüm kasaba gemiden yayılan enerjiyle değişip birer uzaylı olmuştur.

  Jack Finney'in the Body Snatchersından esinlenmiş kitap Türkçe'de şeffaf adıyla yayınlanmış ama baskısı çoktan tükenmiş durumda. Altın kitaplar kitabı ne basıyor ne başka bir yayınevinin basmasına izin veriyor. ikinci el bulursanız kaçırmayın derim, SK'nin çarpık SK mizahı yine yardırıyor kimi yerlerde.
  ... serefsizimbenmaklimagelmisti
 2. 2.
  okuyucusu gibi gereksiz lüzumsuz boş kitap.
  ... gothicroyal
 3. 3.
  stephen king'in gayet saran kitabı. bobbi anderson isimli hatun kişinin haven kasabasına yerleşip biraz psişik olduğunu düşündüğüm yollarla kazmaya dikte edilmesiyle başlıyor olaylar. sonra olaya alkolik şair bir tanıdığı da dahil oluyor. sevgilisi diyemiyorum zira durum aslında pek de öyle değil. daha çok arkadaş olma durumuna biraz daha yakın. bobbi'nin kazdığı yerden antik(gelişmiş bir şey tabii antikten kastım kadim olması zira bir yerde geminin belki de insanlıktan bile daha eski bir tarihte oraya düştüğü düşünülüyor) bir uzay aracı çıkıyor. sonra da gemiden çıkan duman-gaz- halkı dönüştürmeye başlıyor. kitap karakter tasarrufunda biraz başarısız(bu kelime olmadı sanki) çünkü felaket adamları harcıyor stephen king. ayrıca sonu da çok hoş bitiyor. kitabı tüyapta 2.el olarak bulmuştum ayrıca 1. basım olduğundan yeri ve değeri çok büyük. kitabın filmi de bulunmakta ama izlemediğim için bir şey diyemiyorum bu konuda, sadece çok iyi puanlar almadığını söyleyebilirim. rafdan aldım kitabı sonuna yakın bir yerden şuracığa bir spoiler da atıyorum. en aklımda kalan yer burasıydı.

  --spoiler--

  jim gardener uzayda yetmiş bin mil ilerlemiş olan geminin kontrol odasında, saydam zeminde yatmış, gülümsüyordu. etrafında kandan oluşan gölcük gitgide büyümekteydi.

  --spoiler--
  ... marten broadcloak