should I stay or should I go da en meşhur şarkılarıdır.
The Clash 1976 yilinda kuruludu ve ingilizpunk in ilk grubu kabul edilir. Paul Simonon, Mick Jones, Terry Chimes, Joe Strummer den olusur ilk kuruldugunda. Ilk single 1977 yilinda White Roit ve büyük bir basari elde eden ilk albümleri "The Clash". CBS Recordsla yaptiklari anlasmadan dolayi yasadiklari sorunlar kendi müziklerine oldugu kadar dinleyicilerinede zarar vermistir. Hit olan ve bir cok kisi tarafindan bilinen parcalari; "Tommy Gun", "London calling", "Bankrobber", "Should I stay or should I go", "Should I stay or should I go", "Rock the Casbah"

Resmi Albümleri
* The Clash (1977)
* Give 'Em Enough Rope (1978)
* London Calling (1979)
* Sandinista! (1980)
* Combat Rock (1982)
* Cut the Crap (1985)
* Bir cok Best of veya Toplanmis Single Albümleri cikarildi
(bkz: joe strummer)
(bkz: lost in the supermarket)
punkın cıkıs noktasını ezilen işçi sınıfının haykırısı olarak ele alırsak - ki zaten öyledir- the clash bunu en iyi temsil eden gruptur. günümüz punklarından da bu noktada ayrılmaktadırlar. punk ruhu, rock müzik yapanların parayı götürmesine ve müziği, müzik işi haline getirmesine karsı dogmustur.

the clash in punk ruhu döneminde aynı adlı albümünün çıkış parcası olan london calling adlı şarkı işçi sınıfının vazgecilmez şarkısı hatta ve hatta marşı olmuştur.
punk-rock pop-rock grubudur. toplumsal sorunlara eğilen bu grubun müziği sex pistols ya da the exploitede göre daha yumuşak başlıdır.
punk'a yöneltilen bunlar gitar çalamıyor eleştirilerine, punk'ın kendi içinden verdiği tarihi ayardır clash.
combat rock albümü gelmiş geçmiş en iyi albümlerden biridir.
rivayet odur ki bu adamların bütün albümlerini dinlemiş olanlar her müzik türünden bir parça tatmış olur.
dünyanın en iyi grubudur.
(bkz: london calling)
(bkz: london burning)
geceleri kulaklığınızı takıp london calling albümündeki şarkıları dinleyerek güzel vakitler geçirebilirsiniz. bilhassa 25. yıl özel albümü de tavsiye edilir.
(bkz: ghetto defendant)
sabah akşam dinlenesi, süper ötesi eğlenceli şarkıları olan punk rock grubu.
(the) bankrobber şarkıları grubun ruhu taşır.
when they kick at your front door ile başlayan guns of brixton şarkısı thatcher hükümetinden tutun, dönemin britanya gençliği ve toplumsal olayları hakkında çok şey anlatır.
ramonesdan sonra gelmiş geçmiş en iyi punk grubudur, punk ruhunu hakkıyla yaşatır. O sağda solda duyduğunuz müzik namına bişey yapmayan grubumsulara benzemez. Anarchy in the usa ile 3 sağa 3 sola seke seke koşasın gelir, bankrobber ile çiğköfte kıvamına getirip mutlu eder, tommy gun la artık iyice coşarsın, rudy cant fail ile patlarsın, london calling ile tarifi pek mümkün olmayan modlara bürünürsün, lost in the supermarket ile bi markette kaybolasın gelir, should i stay or should i go ile ayrılığın en tatlı halini yaşarsın, guns of brixtonla da tutar birini vurursun sonunda.
Dalga bir yana şu dünyada layığıyla iş yapmış sayılı gruptan biridir. Hakkaten şöyle bir bakıyorum müthiş kaliteli şarkılar. Sex pistols filan halt etmiş olabilir, tabi zevkler ve renkler..
Ayrıca:
You can crush us, you can bruise us, and even shoot us!
train in vain, 500 days of summer filminde tom'un summer'in ardından barda salya sümük söylediği şarkıdır efendim., az değil 1 sene aradım şarkıyı buldum en sonunda the clash'e aitmiş efendim.
(bkz: charlie don t surf)
london is calling gibi kült bir parçanın sahibi olan dedelerdir.

https://youtu.be/EfK-WX2pa8c
kurucusu Keith Levene hayatını kaybetmiş.