bugün

27 nisan 2012 tarihinde ülkemizde de gösterime giren korku-gerilim holivud filmi.
fragmanından anladığım kadarıyla mantıklı bir korku filmi olacak gibiye benziyor.
lakin çoğu korku filminde akla uygunluk yoktur.
kült olmaya aday, farklı bir film, üstelik tüm klişeleri barındırdığı halde.
(bkz: http://www.kalemsuare.com...12/05/cabin-in-woods.html)
2011 filmi sanıp torrent alemlerinde bana fink attıran korku gerilim filmi. bu amk film i niye düşmedi diye az dolaşmadım, az site gezmedim. sonra daha 2 hafta kadar önce çıktığını duyunca hevesim götüme kaçtı.
http://www.imdb.com/title/tt1259521/
korku filmi klişeleriyle dalga geçen absürt komedi tadında gerilim gibisinden bir film.

bir süre sonra olayın farkına varınca eğlenmeye başlıyorsunuz.

sevişen çift, motorlu elemanın nutuk atması, japonlar gayet eğlenceliydi.

çok çabuk bitiyor film, 94 dakika yazıyore, göz açıp kapayıncaya kadar bitti.
Cloverfield filminin yönetmeni-senaristidrew godard ve Buffy the vampire slayer ve the avangers filmlerinin yönetmeni joss whedon dan çıkan kült korku gerilim filmi. Klişe başlayıp kült biten film türünün en iyi örneklerinden (bkz: fight club) (bkz: eden lake) (bkz: remember me) .
Aslında bu film 3 yıl önce MGM tarafından çekilmiş fekat 2009'da bu şirket batınca film rafa kaldırılmış. Daha sonra Lionsgate satın almış. iyi de yapmış.
Filmde o zamanlar ünlü olmayan şimdilerin Thor u Chris Hemsworth var ve Dollhouse adlı rating kurbanı dizinin başrol oyuncularından Fran Kranz var. Ve filmde kan gövdeyi değil tüm vücudu götürüyor.
Filmde karabasanlara karşı psikolojik bir savaş var.
Ayrıca eski tanrılara ayin ve bakirenin ölmemesi falan satanik ve pagan karışımı bir olay sezdim.
Ama genel olarak film çok iyi.
klişelerle dalga geçmeye çalışan, absürd statüsüne mi sokulmalı bilemediğim, tuhaaf, çok tuhaaaff film...
kara komedi filmi aslında...
içinde korku öğeleri barındırıyor sadece.
izlenecek başka film yoksa.
6/10.
şimdiki neslin beğenmeyeceğı filmdir.

--spoiler--

teen-slasher, gore geçmişiniz olması gerekir bu filmi sevebilmek için. 10 yaşında evil dead'i, the exorcist'i izleyip ruh sağlığınız bozulmasını gerektirir. korku sineması tarihinin hemen hemen bütün canavarlarının geçit yaptığı filmdir. tek göze batan tek boynuzlu attı, peri masallarından kopup gelmiş bir yaratık benim gözümde yerine descent'in mağara hominid'i falan olabilirdi.

bu film içimdeki teen-slasher kıvılcımını ateşledi. şimdi evil dead bayraklarıyla sokaklara dökülme zamanıdır. texas katliamını, 2001 maniacs'ı, the hills run red'i, the descent'i, captifs'i tekrar tekrar izleme zamanıdır.

Filmdeki bütün canavarlar ve referansları için:

http://www.imdb.com/title/tt1259521/faq

--spoiler--
klasik girip orjinal bitiren 10/6 puanlık filmi. Vaktiniz varsa sıkmadan izlettiriyor kendini. Korku filmleri için örnek bir yapım olamayacağı aşikar olsa da farklı bir rengi olduğu inkar edilemez.

--spoiler--
filmin sonunda pek çok şey havada kaldı. "Nasıl olsa tüm insanlık öldü, öğrensen ne olacak" mı demeye getirdiler acaba?
Ben senarist olsam böyle bitirmezdim. muhtemel bir gişe başarısından sonra filmin diğer serilerini çekebilmek için diğer yaratıkları kullanırdım. Kurtadam, o her yeri jiletlerle dolu olan adam, cadılar... Hepsi farklı bir film için kullanılabilirdi. "the Cabin in the woods: wolfman rises" ya da "the Cabin in the woods: return of the witches" Al sana on numara film isimleri. *

Gerçi bu yaratıklar farklı filmler referans alınarak ortaya çıkmış ama sıradan, bilindik şeyler. Senarist, sen aslında tüm insanlığı değil serinin bir sonraki filmini öldürdün oğlum.

--spoiler--
post-modern korku filmi. hatta post-modern komedi bile diyebiliriz. ikisini garip bi' şekilde harmanlamışlar.

kalıcı olur mu bilmem de ilginç bir deneyim olacağı kesin, izleyin bence.
klasik amerikan korku filmi senaryolarının tamamiyle dışında bir film. boş zamanda izlenebilir bir film.

--spoiler--
bütün filmlerde hep dünya kurtarıldı, şimdi de dünya kurtarılamasın değil mi? *
--spoiler--
son zamanların en iyi slasher filmi.

9/10
--spoiler--
"meğerse arkada bunlar oluyor o gençler ölürken" filmi.
-grubun bir üyesini faişe , bir üyesini sporcu bir üyesini otçu birisini bakire yapmak üzere aylarca uğraşmış adamlar. hatta otçu , sporcu için diyordu bu adam sosyoloji mezunuydu bu tavırlar ne lan? diye.

-acıya tapan cahil zombi ailesi pek iş bitirici tipler değil gibi. hani şu kafasında testereler olan hellraiser dan pinhead i anımsatan tip bir hayli iş bitiriciydi hani o camın arkasından bir çıksa alayını hoplatacak bir tipti.
-balerin olsun , paylayço olsun , hayalet olsun baya bitirici tiplerken o zombi ailesi ni nasıl orda bırakmış bu proffosyonel ekip?

-içerde 1000 küsür eleman çalışıyor , acil müdehale için 3 düzine kadar özel tim saydım ama en hayati yer olan , tüm binanın içine sıçan yaratıkların kapısını kontrol eden yere bir tane güvenlik elemanı koymak nedir lan? hadi koydun. o elemanı ne diye bizimkileri yakalamaya gönderirsin? adam beylik tabancasıyla gitti ilk zombide paniğe kapıldı öldü. o yüzden geberdiniz lan hepiniz. desene pozisyonunu koru diye. yollasana özel timleri o sırada?

-feci eğlenceli olmuş film. keşke ekip işi başarsaydı aynı konsepte bissürü devam filmi çekilebilirdi.
--spoiler--
Son günlerde canınız korku filmi mi
çekti? Korku filmi izlemek isteyip de
artık hepsi birbirini tekrar eden
filmlerden bıkıp da usandınız mı? Daha
doğrusu filmin afişindeki sözle devam
edelim; " Korkuyu bildiğinizi mi sanıyorsunuz? - Tekrar düşünün. Korku filmlerini pek izlmeyen bana,
belki de fazla korku filmi
izlemediğimden, kendini sevdirdi
hemen. Diğer korku filmleriyle dalga
geçmesi ama dalga geçerken
güldürmesi korku filminden öte bir eleştiri filmi olma özelliği de
kazandırıyor bu filme.
Şimdiye kadar tüm benzer korku filmlerinin aslında olan bunlardı şeklinde irdelendiği, felaket derecede klişe başlamasına rağmen oldukça farklı sonuçlanan hoş bir korku filmi...

Türle hem dalga geçen hem de seyircisine zevkli bir seyir zevki veren filmde gelmiş geçmiş tüm korku filmlerinin ucubeleri, yaratıkları, canileri,zombileri, kurtadamları, cinleri, perileri, hortlakları finale doğru adeta resmi geçiş yapıyor.

Aynı zamanda bu tür filmlerde klasik hale gelmiş aptal sarışın, bakire kız, yakışıklı oğlanlar ve aptal arkadaş da var. Filmin güzel kızı kristen connolly filmin açılış sahnesinde Chris Hemsworth'un yanında donla durduğunu o söyleyene kadar fark etmiyor mesela. Hatta bu tür filmlerde cılkını cıkarmış bir klişe olan, hatta ve hatta Cem Yılmaz'ın bile diline doladığı tekin olmayan yerlere giden gençlerin ilk yaptıkları işin neden seks olduğunu bile kendine özgü yorumlamış film ki insan gerilim anında bile sırıtıyor.
insanların ciddi ciddi eleştirdiği film. adamlar korku filmleriyle taşşak geçiyorlar lan hepsi bu. ayrıca bazı sahneler harbiden korkuttu. kahkaha atacağınız birçok sahnesi de var.
eski film canavarlar ve katillerini geç bilgisayar oyunlarından bile var. f.e.a.r. oyunundaki alma wade var hatta.
bu tarz kurgulanmış filmler son zamanlarda ilgimi çekmeye başladı. elle tutulur bir senaryo var gibi ama aslında yok. yerler, zaman, karakterler belirsiz. hatta iki farklı kitle var iki kitlenin de nereden geldiği bile belli değil. bir reality show var seyircisi var yarışmacılar nereden geldi, muamma. bunlar aynı dünyada yaşamıyorlar mı yaşyorlarsa herifler üniversite falan okuduk diyorlar bu üniversiteleri nerelerde okudular. yorum seyirciye bırakılmış geyiğine hiç girmeyeceğim. adamın birinin kafasına bir soru takılmış lan ne yapsam demiş aklına senaryo yazmak gelmiş. soruda şu: "eğer size dünyanın sonunun geleceği söylense canınızdan vazgeçer miydiniz?" filmin cevabını izleyip bulabilirsiniz. sizin cevabınız ise sizde.
adam gibi izlenirse aslinda klise olmadigi anlasilan filmdir. hepimizin sordugu "niye korku filmlerinde hep issiz bir eve insanlar gider ve bir takim caniler bu insanlari yok eder" sorusuna cevap vermektedir.
"fantastik korku"(!) dalıda bir film.
2011 yapimi Lost'la baglantili tipler tarafindan ortaya konmus bir film.
Bu yasima kadar ki yasim da az degil hani, bir sürü gereksiz sacma salak film izleyip harcadigin vakite yanmisimdir. Su anda o filmlerin hepsinden; yapimcisindan, yonetmeninden, oyuncusundan binlerce kez özür diliyorum.
Ben hayatımda bu kadar gereksiz, sacma salak, bok gibi, manasiz bir film izlemedim. Denediginiz seyin allah belasını versin o neydi be. Bu kadar mi malca olur bir film. Vakit kaybindan da öte yazik bir yapım.
başından itibaren sürekli konuşmalar ve takip edememekle geçen film. bi susun amk. bu kadar da replik yazılır mı? oyunculuk yerlerde sürünüyor. zamanınıza yazık.
Eğlenceli, bazı yerlerde korkutucu, absürt ve daha birçok öğeyi içinde barındıran, beklentiyi düşük tuttuğunuzda güzel vakit geçirten film.