bugün

iç ve doğu anadoluda önemi oldukça yüksek olan kimi yerlerde yakacak, kimi yerlerde de yemek pişirmek için ocakta kullanılan hayvan boku.

coin yerine tezeğe yatırım yapılıyor bu yörelerde sanırım. çünkü duyumlarım tezek işinde olan bireylerin yükseldiği yönündeydi.
hayvan dışkısından elde edilen gübreye verilen argo ad.
(bkz: alternatif yakacaklar)
Köy hayatı yaşayanlar bilir. Yada kısmen yaşayan bilir. Bir nevi yanan maddedir.
erkek güzeli sefil bilo filmini akıllara getirmiştir.
+sana pok getirmişem.
(bkz: bok)
hayvanın dışkısı.
kokarkayıt da denilen ısı sağlamak için kullanılan kelime.
köy enstitüleri zamanında doğu illerimizden birinde öğretmenlik yapan bir memur, bakanlıktan mektup yoluyla yakacak için ödenek ister.
bakanlık ödenek yerine bir mektup gönderir. mektupta okulda şimdiye kadar ne yakıldığını ve öğrencilerin ne ile ısındığını sorarlar.
öğretmen hiçbir yakacaklarının olmadığını, idareten öğrencilerin velilerinden temin edilen tezek kullandıklarını, acilen ödenek gönderilmesini söyleyerek bir mektup daha yazar.
bakanlık yine bir mektup gönderir. tezeğin ne tezeği olduğunu ve kalorisinin ne kadar olduğunu sorarlar.
ödeneğin gelmesini beklerken bir mektup daha alan öğretmen sinirlenerek kısa bir not yazar ve postaya verir;

"tezek bi boktur, kalorisi yoktur."
adamın tek amacı biraz düşünmdürebilmek ama bu amk liselileri illa kurgu bekliyorlar. ha bu arada tezek inci sözlük yazarı.
eskinin demode fakat geleceğin bio yakıtıdır. ilerde yeniden popüler bir ısınma ve araç yakıtı olacaktır.
insanların puanları var şu dünyada. bu adamın puanı 100. kimisinin ki 250. en popülerler 1000. nike giyenler 2000. altında mercedes olanlar 5000. her şey çıkar kısaca.
inci sözlükte hayatını anlatan yazar.

bu adamı inceledim ve 33. sayfadayım. anladığım kadarıyla

bu adam izmirde yaşıyormuş. arkadaş ortamı sevgilisi varmış. sonra bu adamın hayatı sikilmiş. arkadaşları sevgilisi terketmiş. bu da eve kapanmış ve neden böle oldugunu sorgulamaya başlamış. sonunda tüm ilişkilerin aslında çıkara dayalı olduğunu farketmiş. kalitesi arkadaşlar arasında düşünce, yalnız kalmış. istanbula gitmiş, amcaolu bile ona yabancıymış. adam tek başına geçirmiş zamanını. arkadaş neden edinememiş bilmiyorum. ancak adam yalnız. bende bilirim bu yalnızlığı. o yüzden anlıyorum. elini uzattığında arayacak kimsenin olmaması. bu onun içini doldurmuş. ve sonunda kaçmaya çalışmış. aslında tüm insanların aynı olduğunu düşünüyor. herkes egosunu tatmin etmeye çalışıyor, kimi msn de zaman geçirerek, kimi knight online oynayarak. hayatta kalmaya çalışmış. aynı benim gibi. ve sürüde bir koyun olmak istiyor. aynı benim gibi. ama olamıyor. zaten problem de burda. 33. sayfadayım ve su anda ucaga bindi uçuyor.

aslında hepimiz aynıyız. benim burdan çıkardığım bu. söylediklerinde yanlış kısımlar olabilir. kafası güzel olduğu için. ancak hikaye doğru.

ne diyeyim. adam insanların içini görmeyi başarmış. en yakın arkadaşınızın bile siz düştükten sonra sizi takmaması.
yakıt olarak kullanılanından çıkan koku ne pis kokuyor arkadaş. direk mirek kalmıyor burunda.
(bkz: çevre kirliliğine hayır)
(bkz: boktaki mucize)
ilyas salmanın bir filminde sevgilisine bayramda verdği hediye.
köylerde tezekler sıra sııra dizilir ve kışın yakılmak üzere depolanır. yuvarlak şekilleri vardır genelde. kişinin zevkine göre şekil verilir. kuruyunca bokun kokusu hemen geçer. korkulacak bir şey yoktur.

insanın egosu dahi okşanır çünkü sıçılan bokla ısınıyorsunuzdur.
ingilizcede biomass olarak geçer. ne gerek var böyle afilli laflara? bildiğin bok işte!
kardeşin iki yaşındayken yolda kokusunu alıp apaçık ifade ettiği gibi, tarla bokudur.
yapımında kullanılan sığır gübresi yakıldığında sivrisinek ve benzeri haşaratı da kaçırır.
insan b.kuna karşılık gelen büyük ve küçük baş hayvan dışkısı. ( genelliklede büyükbaş hayvanların b.kları yakıt olarak kullanılır. )
doğal yakıt.
Eski bir türk filminde, ilyas salman kız istemeye giderken, hediye olarak yanında tezek götürüyordu.
kurutulmuş hayvan dışkısı.
güncel Önemli Başlıklar