1. 1.
  başbakanın davosta esip gürledikten sonraki açıklaması.

  bildiğimiz üzere, iki ülke lideri küçük çocuklar gibi kapışmış ve ardından diplomasi devreye girmiştir. önce peres özür dilemiş, ardından da erdoğan bu açıklamayı yapmıştır. evet iki liderin çocuk oyunu yine biz sözlük camiasının cenesini yormuştur.

  edit:tüm sözlük için geliyor: moderator
  3 -3 ... ikircik
 2. 2.
  -Benim tepkim moderatöre
  - O kim ki ?
  1 ... entel maganda
 3. 3.
  "dokuz sekizlik recebim dokuz sekizlik" fikrine sevk eden söz.
  2 ... misskin
 4. 4.
  (bkz: tayyib i görmeden paçaları sıvama)
  ... sir isaac
 5. 5.
  (bkz: don baba donelim)
  2 ... seri arti oy veren insan
 6. 6.
  moderatörlüğün sözlük dışında da şamaroğlanı olduğunu gördüğümüz durum.
  2 ... edit akbayram
 7. 7.
  hadi kızım oyna oyna sen bana gece gündüz düğün yapayım sana şarkısı eşliğineki söylenen sözdür...kırk yılın başında israil başbakakanına diklendin bari arkasında dur.
  ... yuricarlione
 8. 8.
  tayyip erdoğan ın peres e verdiği ayardan sonra coşan yurdum insanının, olayla ilgili gözden kaçırdığı bir ayrıntıdır. şunu da atlamamak gerek ki rte bunu olayın sonrasında savunma yapar gibi alenen açıklama ihtiyacı hissetmiştir. hem de bu savunmada "valla bak peres e sesimi bile yükseltmedim" tadında serzenişler vardır. *Panel sırasında Erdoğan ın sık sık sakinleştirilmeye çalışıldığı gözlenirken Erdoğan ın öfkesini kontrol edemediği yorumları yapıldı.

  Erdoğan, israil Cumhurbaşkanı Perez e "Siz insan öldürmeyi iyi bilirsiniz" diyerek "Bundan böyle benim için Davos bitmiştir. Artık Davos' a gelmem" diyerek salondan ayrıldı. Erdoğan ın etrafında bu sırada gazeteciler ve güvenlik görevlileri tarafından izdiham yaşandı. Büyük izdihama neden olan olay sonrası Başbakanın eşi Emine Erdoğan ın ağladığı gözlendi. (bu da fetoş gibi pek ağlak oldu bu aralar)*
  Erdoğan programı terkettikten sonra yaptığı açıklamada "Bana özgür tartışma ortamının dışına çıkan bir tavır sergilediler. Uluslararası paneli kurallarına uygun olmayarak bitirdiler. Toplantı moderatörüne karşı bir tepki ortaya koydum. Bunu özellikle açıklamak istedim. Hedef saptırılabilir. Yumuşak başlıyım ama uysal koyun değilim. Tavrım moderatöre. Peres doğru konuşmuyor. Peres e saygım yüzünden sesmi yükseltmedim. Rahat konuşma imkanımız olmadı. Adaletsizlik oldu. Fazla vaktinizi almak istemiyorum. Schwab a teşekkür ediyorum. Forum başkanıyla durumu tekrar değerlendireceğiz. Böyle moderatörlerle Davos un tadı çıkmaz.
  (bkz: hele bi dur soluklan yiğidim)
  -1 ... tarzan ince dallarda
 9. 9.
  insan haklılığı %110 olan yerde küsüp gitmemeli, ayrica madem sozde ermeni soykiriminine verilecek destek icin yahudi lobisinden tirsacaktin neden ciktin incir agacina?

  (bkz: diplomasi)
  (bkz: uluslararası ilişkiler)
  (bkz: küstüm oynamıyorum)

  ardından

  (bkz: milli gaz)
  (bkz: yerel secimler)

  ardindan

  --spoiler--
  (bkz: once o ozur diledi)
  --spoiler--
  4 -2 ... alp er tanga
 10. 10.
  (bkz: zulüm karşıtlığı mı yahudi düşmanlığı mı)

  tepkim israil halkına deseydi yahudi düşmanlığı yapmış olacaktı.sözleri peresin sözlerine yanıttır ,israil ordusuna göndermedir , son sözü ve kalkıp gitmesi de moderatörün adaletsizliğinedir.
  5 ... comengineer