1. 11.
  pragmatizme göre bütün teoriler, kendimizi gerçeğe uyarlamamızı sağlayan zihinsel formlardır. aynı zamanda bir teorinin değeri, o teorinin pratik yararıyla doğru orantılıdır.
  1 ... aura
 2. 12.
  izafi doğru ya da yanlış bilgi. Kesin doğru olmayan, ama aşama kaydetmek için referans alınan kayıt altındaki bilgi, modern bilimde bilgi için kullanılan bir basamak.
  2 ... prof
 3. 13.
  Hedefi 12'den vuramama, ama gelinen pozisyonu bir sonraki aşama için bir ölçü olarak kullanma.
  1 ... prof
 4. 14.
  (bkz: turkiye nin bir milli teoriye sahip olmamasi)
  1 -1 ... mustaine
 5. 15.
  "yasalar bütünü" gibi açıklamalarla meşruiyet kazandırılmaya çalışılan kolpalar bütünüdür.
  misal, big bang teorisi, evrim teorisi...

  şayet bilimadamı kılığında gezen tipler, "hiçbir zaman ispatlayamayacaklarını düşündükleri" bir kolpa ile karşılaşırlarsa buna teori demeyi tercih ederler. nasıl olsa yersiniz...
  2 -1 ... tarum4r
 6. 16.
  çok sayıda gözlem ve deney sonucunda desteklenebilen hipotezlerle ortaya çıkarılmış tanımlamaya teori (kuram) denir. e=mc^2 de zamanında kolpa olarak görülmüştür. sonuç nedir? sonuç budur: http://www.memurlar.net/haber/125300/ .bilimi ve bilim adamlarını hafife almamak gerekir. derseniz ki bundan yüzyıllar sonra bütün bu teoriler yalanlanabilir, doğrudur. ama bu teorilerin kolpa olduğu anlamına gelmez.
  2 ... illil
 7. 17.
  şu koca dünyada yaşayan insanların feriştah derecede ezici bir çoğunluğunun ne anlama geldiğini dahi bilmediği kelime. yahu tamam kardeşim de, bilimle ilgilendiğini söyleyen, hatta ve hatta bizzat bilimden başka doğru kabul etmediğini söyleyen insanlar da mı bilmez şu nalet kelimeyi, hiç mi araştırma zahmetinde bulunmamış? benim aklım onu almıyor.

  en genel anlamda, bir takım gerçeklerin(fact), var olan mevcut bilgi dahilinde hiçbir şekilde karşıt bir argümana/formüle yer bırakmayacak biçimde birbirleyile olan bağıntısını açıklayan, bilimsel yöntemi mutlaka ve mutlaka izleyerek bulunduğu konuma gelmiş olan(olmazsa teori değil tahmin ya da önesürüm olabilir) formüldür.

  yani buradan çıkarabileceğimiz sonuçlardan bazıları:

  ortada gerçek bir olgu yoksa o "spekülasyonun/hayalin" teorisi olmaz. yani eğer bir bilimadamı(feyk südobilimci, new ageci, feylezof vs falan değil, bildiğin bilimadamı) "x teorisinden" bahsediyorsa, anlayın ki:

  1- x kesinlikle gerçek bir olgudur(anlatım bozukluğu var zira gerçek değilse olgu da değildir, ama idare ediverin artık).
  2- teori olan x değil, adı üzerinde, x teorisidir.
  2 ... soul forged sin
 8. 18.
  teori: "gerçekliklere giydirilen elbisedir." ancak yegane elbise değildir. biz doğada mevcut olan herhangi bir gerçekliği açıklamak istediğimizde teorilerden yararlanırız. eğer seçtiğimiz teori o gerçeklği açıklamada yetersiz kalıyorsa bir başka teoriyi deneriz. teorilerin yüzde yüz doğru olmaması bizi farklı teoriler aramaya iter. zaten bir şey yüzde yüz doğru olursa o teori olmaktan çıkıp gerçekliğe dönüşür.
  (bkz: the big bang theory)
  1 ... baudrillard
 9. 19.
  0 km yazar. hoş gelmiş.
  1 ... birinin hayati
 10. 20.
  Bilimde belli bir anda geçerli olan teori, bir nevi o anda gerçeğe en yakın yaklaşımdır. Matematiksel anlamda her koşulda yüzde yüz doğru olması gerekmez. Bir teori ancak gerçeğe daha yakın bir yaklaşım bulunduğunda, yerini yeni teoriye bırakır. Bir çok teori yerlerini daha iyi teorilere bırakmış olsalar da, tamamen yok olmazlar. Belli koşullarda kullanımları matematiksel açıdan daha kolay ise halen geçerliliklerini koruyabilirler.

  Teori henüz ispatlanmamış yasa değildir. Modern bilim artık yasa kavramını bir kenara atmıştır. Yasa diye bildiği bir çok teorinin yanlışlığı veya evrensel olmadığı ortaya çıkınca, bilim kendi felsefesine yakışanı yapmıştır ve kuşkuyu elden bırakmama yoluna girmiştir. Bilimdeki en üst yapı artık teoridir. Yani her zaman kuşkuya yer bırakmıştır.
  1 ... kusku