bugün

Taraf gazetesinin adı üstünde pazar günü okuyucularına sunduğu ve kayıtsız kalınamayacak eki. taraf pazar, çok da fazla tarafı olmadığım bir gazetenin eki ama aldığım onca gazetenin verdiği en güzel, en kapsamlı ve en doyurucu ek. Siyasi tarafı ile çok anlaşamadığım ama "bilmeden karşı çıkmak olmaz" mantığı ile bir pazar sabahı "hadi bakalım" diye alınca taraf'ı bu ekiyle de tanıştım. itiraf edeyim ki aramızdaki ilişki birbirini ilk gördüklerinde aşık olan iki insanın ilişkisi gibi. Siyasi tarafı beni çok içine çekmese de sanatsal tarafı tam bana göre idi, aynı dili konuşuyorduk; Belki de benim kuşağıma hitap eden yazarları vardı, bilmiyorum çok da umurumda değil açıkçası. Ama en azından bir pazar günü bu eke fırsat tanımak için gazeteyi alabilirsiniz. Hemen her gazetenin pazar ilavesi var. Hemen her gazete bu eklerde ya dışarıdan yazarlarla ya da gazetenin kendi yazarlarından alınan yazılarla bu ekleri çıkarıyorlar. Kimin kiminle ne yaptığı sizin için çok önemli değilse, mankenlerin, oyuncuların özel hayatları sizi zerre kadar ilgilendirmiyorsa, polemik yaratmaya aday yazar ve yazılarından hoşlanmıyorsanız, her sayfanın bir kısmında koca koca resimler, reklamlar sizi rahatsız ediyorsa ve bütün bunlara karşılık edebiyat dünyasından, Müzik dünyasından, sinema dünyasından, daha doğrusu sanat dünyasından ciddi birikimler paylaşmak sizi memnun ediyorsa, yakından tanıdığınız, dinlediğiniz, seyrettiğiniz ama bir süredir kendisini unuttuğunuz sanatçıların bir şekilde karşınıza çıkması sizi memnun ediyorsa kendinize bu fırsatı verin derim.

Beni böylesine coşturan ekin bu pazarki sayısında (18 Ekim 2009) neler var mesela: Kadın Düşkünü kitabı tanıtılan Kemal Safa Güntekin, Martı'Nın yazarı Richard Bach ve yeni kitabı Hipnozcu, Dünyanın sayılı gitaristlerinden ve Dire Straits'in efsanevi ismi Mark Knophler, Yapı Kredi Yayınları'ndan karanfilli Hikaye adlı toplu öyküleri yayımlanan tarık Dursun K ile söyleşi, doğumunun 200. yılı nedeni ile amerikan edebiyatının ünlü yazar ve şairlerinden Edgar Allan poe, Korku sinemasının iblislerini üzerimize salan ve aynı zamanda uzunca bir aradan sonra "Örümcek Adam" ı yine sevenleriyle buluşturan Sam Raimi, 2009 yılı Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Rumen asıllı alman yazar Hertha müller, Pink Floyd'un kurucu üyelerinden Roger Waters, Bir kaç kitabıyla birlikte kendisinin de anlatıldığı iranlı yazar Salman rushdie, Jane Campion'un kariyerinin en iyi filmi olarak övülen Parlak Yıldız filmi, yoksul tiyatro felsefesini yaratan ve 20. yüzyıl tiyatro anlayışını yıkan Jerzy Grotowski ve Kelli Garner... Bu konulardan biri veya birkaçı ilginizi çekerse ek değil de dergi niteliğindeki taraf pazar'ın müdavimi olabilirsiniz.
trapez.