1. 1.
  pişik önlemede kullanılan bir kozmetik. ana maddesi talktır.
  vend avesta uktesi
  ... pilotmont
 2. 2.
  dünyanın en yumusak maddesinden yapılan pudradır.

  (bkz: talk)
  ... melankolik
 3. 3.
  bazı doktorların kullanılmasını sakıncalı bulduğu talk maddesinden yapılan pudra.

  alıntı--
  talk güçlü bir kanserojen olan asbestle yakından ilişkilidir. talk parçacıklarının kanser kurbanlarının yumurtalıklarında ve akciğerinde tümöre neden olduğu gösterilmiştir. son otuz yılda bilim adamları talk parçacıklarını sıkı bir inceleye tabi tutmuş ve asbestle aralarında tehlikeli benzerlikler bulmuşlardır. bu kanıtlar doğrultusunda fda (federal drug administration) 1973’te, kozmetiklerde kullanılan talktaki asbest-benzeri fiberlerin miktarını sınırlayan bir karar taslağı hazırlamıştır. ancak bugüne kadar herhangi bir düzenleme yapılmamış ve kozmetik amaçlı talk, federal hükümetin düzenlemeye tabi tutmadığı bir madde olarak kalmıştır. bu eylemsizlik, ulusal toksikoloji programı’nın, asbest-benzeri fiber içermeyen kozmetik amaçla kullanılan talkın, deney hayvanlarında tümöre yol açtığını ortaya çıkaran 1993 tarihli raporunu göz ardı etmektedir. asbest-benzeri fiber içersin ya da içermesin kozmetik amaçla kullanılan talk pudrası bir kanserojendir.

  talk toksiktir. talk parçacıkları insan yumurtalıklarında ve akciğerlerinde tümörlere yol açar. birçok çalışma, kadınların genital bölgelerinde sık talk kullanımıyla yumurtalık kanseri arasında güçlü bir bağ olduğunu göstermiştir. talk parçacıkları ürogenital sistem boyunca hareket edebilmekte ve yumurtalıklara yerleşebilmektedir. araştırmacılar yumurtalık tümörlerinde talk parçacıkları olduğunu ve yumurtalık kanserine yakalanan kadınların genital bölgelerinde, sağlıklı kadınlara göre daha sık talk pudrası kullandıklarını ortaya çıkarmışlardır

  akciğerlerin talka maruz kalması sağlık riski oluşturur. tehlikeli maddeler olan silika ve asbest içeren endüstriyel sınıf talka maruz kalan talk madencilerinde yüksek oranda akciğer kanserine ve diğer solunum sistemi hastalıklarına rastlanmaktadır. talkın evlerde oluşturduğu bir tehlike de çocukların soludukları bebe pudralarıdır. kayıtlar, 1980’lerin ilk yıllarından bu yana, her yıl binlerce çocuğun, bebe pudrasını kazara solumaları neticesinde öldüğünü ya da ciddi şekilde hastalandığını göstermektedir.
  samuel s. epstein
  1 ... dafnis
 4. 4.
  sulu mgo ve sio2 karışımı.
  ... barajyolu
 5. 5.
  deo stick'lerde kullanılmakta. zararlı diyorlar; ben size şu anda 20 tane kaka, öcü, zararlı diye milletin konuşup durduğu madde sayarım kozmetik ürünlerinde kullanılan. stick'i sürdükten sonra koltuk altında ıslaklık hissini minimuma indirmede başrolü oynayan arkadaş budur.
  ... dick advocaat
 6. 6.
  pişik olduğum için kullandığım fakat bodoslama döktüğümden mütevellit yarısından çoğunu akciğerlerime doldurduğum kimyasal madde. ufak bir araştırmayla da talk pudrasının kanserojen olduğunu öğrendim. ulan hala ciğerlerimde pudranın varlığını hissesiyoeum

  (bkz: şansımı seveyim)
  ... cahal