1. 1.
  türkçesi kara tahta olan kürtçe çekilmiş bir iran filmidir. iranda kendilerine öğrenci rayan eğitimcilerin hayatını dramatik bir dille ele almaktadır. ayrıntılı bilgi için http://www.beyazperde.com/film/906
  3 -1 ... raziyehatun
 2. 2.
  iran sinemasının abbas kiyarüstemi ile beraber usta yönetmenlerinden mohsen makhmalbaf 'ın kızlarından samira makhmalbaf 'ın çektiği film.

  --spoiler--
  iran sinemasında ismi kült mertebesine çoktan girmiş, 10-15 yapıt arasındadır karatahta.
  film öğretmenlerin (özellikle ikisinin odağında) sırtlarında kara tahtayla karın tokluğuna bir şeyler öğretmek için öğrenci aramasını konu alıyor. ve sakat bir bölgede sınıra yakın yerde açlık, kaçakçılık, kurşunlar arasında devam edip gidiyor. yaşam zorlaştıkça zorlaşıyor. öğrenci olması gereken gençler kaçak ürün taşıyorlar sırtlarında. değil okuyup yazmak bir öğretmenin bir şeyleri anlatmak istemesi dahi onları cezbetmiyor. sadece biri yeşil ışık yakıyor öğretmene. yiyecek bir şeyler verip isminin nasıl yazıldığını öğrenmek istiyor. diğer tarafta diğer öğretmen bir amca tarafından ayak üstü tek çocuklu kadınla evlendiriliyor. kadının öğretmene söylediği; benim kalbim trene benzer her istasyonda inen ve çıkanlar olur sadece bir kişi çıkmaz o da oğlum demesi filmin en kritik/ vurucu ifadelemeleri. hayat, o kadar zor akıp gidiyor ki sevgiye zaman ayıracak durum yok. aynı çocukların bir şeyler öğrenmeye zamanları olmadığı gibi.
  --spoiler--

  80 dakika sürüyor film. başarılı yönetmen bahman ghobadi oyuncu olarak rol alıyor.
  iran sinemasını takip eden bünyelerin kayıtsız kalmaması gereken bir çalışma.
  10 üzerinden 7,5!
  1 ... bachelorette