ks. türkiye atom enerjisi kurumu
http://www.taek.gov.tr/
ankara ve eskişehir yolunda binaları bulunan kurumdur.
an itibariyle muhabbet kralında site adresinin verilmesiyle çöken site. * allah nükleer sızıntıdan korusun. *
taek.gov.tr olan adresi muhabbet kralı programında duyurulur duyurulmaz yoğunluktan veritabanı hatası vermiştir. nükleer bir yoğunlukta taek'e güvendiğimizi düşünemiyorum bile.
merkezi ankara-eskişehir yolunda olan diğer birimleri saray ve küçük çekmecede olan kurum. bir birimide ankara ünuversitesinin içindedir.

nükleer enerji santrali olmayan bir ülkede atom enerji kurumu ne iş yapar düşündürücüdür. sarayda ve küçükçekmecede prototip sayılacak iki adet reaktöre sahiptirler. saraydakinde gıda ışınlama v.s diğer deney amaçlı kullanılırken küçük çekmecede ki reaktörde ise enerji üretim amaçlanmıştır. turkiye nin bilinen iki reaktörü bunlardır ve prototip amaçlıdır çok küçüktür.

ankara üniversitesi nin içindeki birimde ise genelde eğitim amaçlı hizmet verilir bazende radyasyon ölçümleri yapıldığına şait olunmuştur.

kurum bunun yanısıra röntgen cihazları v.b. reaktörlere lisans verir. radyadyon yayan her cihaz taek' in denetimine tabidir.

kurum olarak bilimsel bir kurul olarak gözükse de yozlaşmıştır. aralarında bilim insanları vardır fakat bir elin parmağını geçmez.
paspasla uranyum temizleyen kurumdu bir zamanlar. değişmiş midir? yok canım, anca amerikalılar gelecek de bunlar çay demleyecekler.
küçücük bir laboratuvarda çük kadar bir hızlandırıcı ile protonları çarpıştırmaya çalışanların çalıştığı kurum. zamanında adımlar atılsaydı böyle olmazdı. neyse. diğerlerine yetişilebilmesi ve teknolojik anlamda özgür olabilmesi için en aşağı ülkenin 100 sene ileri sıçratacak bir buluşa imza atması gerek. bu da zaten imkansız. bu sıçramayı yaratacak bir teknoloji yok türkiye'de.