bugün

kişinin baba, anne, dede, nine, kardeşler, amcalar, halalar, kardeş çocukları, dayılar, teyzeler sonra da yakınlık derecesine göre nesep bağı olan akrabalarına karşı, imkan nispetinde maddi ve manevi anlamda faydalı olmak, hizmet etmek, ilgi ve alaka göstermek, yerine göre iletişim araçlarıyla da olsa onlarla irtibatı devamlı hale getirmek gibi anlamlara gelmektedir.
ayrıca doğup büyüdüğün yerleri gidip tekrar görmek manasına da gelir.
bu kavramı unutarak, türk insanı benliğinden uzaklaşmaktadır. anneanneye gitmek yok, el öpmek yok, iki dakka bayram gezmesinde oturmayı geçtim, bayram gezmesi için gelen misafirlerin yanında dahi iki dakika oturmak yok, hemen sıkılırlar efendim ve fakat başka işlere saatlerini harcarlar yok yere.
akrabalarınızı ve yakınlarınızı ziyaret etmek artık ekstra, zor, başa çıkılmaz bir hale geldiyse, asırlardır devam eden misafirperverlik ve sosyallik genleriniz çok hızlı bir şekilde değişmektedir haberiniz ola.
allah'ın insanlar için yarattığı bir güzelliktir. koparmamak gerekir. sıla-i rahimi terk etmek günahtır.
yakın akrabaları ziyaret etmek.
bayram ziyareti anlamına gelir.
Terk edeni cennetime almam diyor, istersen 100 kere hacca git.

Akrabayı ziyaret, ona sevgi saygı, yardımlaşma, bu gibi şeyler ister inan ister inanma, zaten olması gereken şeyler deği mi?

Bazı insanlar var, belki kendince haklıdır, görüşmüyor şununla bununla, biz diyor amcamla hiç görüşmeyiz... Niye? Babası küsmüş vaktinde. Bak iki tane koca adam kuzenleri de mahrum bırakıyor. Kuzenler birbirini bilmiyor, amca nedir bilmiyor, yenge kimdir tanımıyor...

Kardeşiyle kanlı bıçaklı olan var ya. Canından can istese verirsin, sudan sebeplerden ne ölüme ne ölüne diyor insanlar.

Anlayamıyorum insanları.