bugün

kötü giyinen,uyuşuk insanlara verilen ad.
söyleyişi öyle güzeldir ki ,sanki tatlı ismi , karşıdakine hakaret değil iltifat ediyormuşsun hissi doğurur: sünepe!
seviyesiz insanlara söylenebilecek söz.
kunefenin pısırıgıdır. *
Kılıksız, uyuşuk ve sümsük kişiler için kullanılan deyim.
(bkz: snop)
Miskin, mıymıntı. Üstü başı kirli, pis.
yapması gereken her iş için yanında birinin olması şarttır.evet, paspal ya da salaş değildir ama giyisilerini öyle kötü seçer ki üstünde emanet gibi dururlar. pasaklı ve pistir. üşengeçtir. işemeye gidemeyip sidiğini masanede tutmaktan prostat olanları görülmüştür. genelde zayıftır; yemek yapmak ya da yemek için götünü kaldıramaz; önüne konması ve mümkünse sindirilip verilmesi gerekir. bir izme takılır kalır ya da hiç bir şey için kafa yormaz; zihni de bedeni gibidir...
benim hayatımda böyle bir arkadaşım olmuştu bir ara, adı uluç'tu. zor günlerdi. geçti...
uzak durulmalıdır...
aman aman allaha yakın bana uzak.
sümsükle kankadır.
profesör snape ile alakası yoktur.
çoğunlukla Sinop yöresinde kullanılan, uyuşuk, ne yaptığından habersiz, avanak, sarsık kimseye söylenen söz. örneğin; sabah kahvaltısında henüz üzerinden uykuyu atamamış kız çocuk için annesi '' sünepelenme gız gak çay goy '' şeklinde emir cümlesi kurabilir.
Rıdvan Gecü gelecek vadeden bir yazar. Oğuz Atay, Hakan Günday sevenlerin bu kitabı da seveceğini düşünüyorum. Bazı yerlerde ilk kitap acemiliği hissedilse de, aforzimalar bazen zorlama olsa da ekseriyetle hoş bir anlatımı var. Henüz keşfedilmemiş yetenekli bir yazar okumak isteyenlere tavsiye olunur.

Ayrıca o sondaki hikayelere ne gerek vardı. Sıkıcılardı.
Çok sevdiğim bir hakaret çeşidi.

Bana komik geliyor. Yani sünepe ne alaka ki.
Aşırı gereksiz derecede korkak.
genelde efendilikle karıştırılır.

oysa bambaşka iki şeydir.

"efendi insan sevilmiyor" diyenler bir öz eleştiri yapmalı bu konuda.