bugün

türk vatandaşları vizesiz girebilir. hatta ben güney afrika sınırından yanımda pasaportum bile olmamasına rağmen girebilmiştim. sefaletin ne olduğunu görmek, şükretmek için iyi bir fırsat olabilir.
Swaziland dünyanın en yüksek HIV taşıyıcı oranına sahip ülke. 1991'de 65 olan ortalama yaşam süresi 2000 yılında 37'ye inince Kral önlem olarak ülkede seksi gecen yila kadar yasaklamisti.
bugün ingiltere'den kurtuluş günü olduğu için tatil olan ülke. yatın bakalım.
kralının evlenme isteği üzerine, ülkedeki 100.000'e yakın bakire hatunun krala kendisini beğendirmeye çalıştığı ve kralın bu 100.000 -bu sayı ülkenin %10'una denk gelmekte- bakire hatundan birini kendisine eş yaptığı ülke. şimdiki kralı 15. evliliğine hazırlanmaktadır.
Ortalama yaşam süresi Birleşmiş Milletler verilerine göre erkeklerde 32 yıl, kadınlarda 33 yıldır. Nüfusun %40'ına AIDS virüsü bulaşmış olduğu tahmin edilmekte olup, yaşam süresinin kısalığı bunun bir sonucu olmaktadır. ayrıca ükenin "mswati iii" adında her yıl düzenli olarak evlenen bir kralı vardır.
başkenti mbabane olan ülke.
para birimi lilangeni'dir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Swazi_lilangeni
sıvazlamak mastarını akıllara getirir.
türklerin chatrouletteki imtihanına verilen isim.
gayri safi milli hasılasatın alma gücü paritesine göre 10 milyar 845 milyon dolar olan ülke.
domuz sayısı 35 bin olan ülke.
bütçesi 867 milyon dolar olan ülke.
(2016 yılı verisi.)