1. 1.
  doğu afrikada kullanılan bir dildir...
  ... mirmika
 2. 2.
  özne - yüklem uyumu ve cinsiyetin eklerle belirtildiği merak edilesi bir dil.
  vikipu vimefika *
  ... dirrrtyroars
 3. 3.
  kelimelerinin %70'inden fazlası arapça olan ve ismi "sahil" kökünden gelen afrika dili.
  ... le phallus
 4. 4.
  bu dil içinde dört büyük grup ayırt edilir.bunlar; doğu kıyıları boyunca uzanan zanzibar, pemba ve mafia adalarıyla iç bölgelerdeki birkaç kentte (tabora ujiji,bujumbura) yaşayan ve birinci dili svahili olanlar; tanzanya ve kenya'da yaşayan ve ikinci dil olarak öğrenmiş olmalarına rağmen günlük yaşamda kullananlar; kenya'nın kuzeyiyle zaire'nin doğusundaki nil nehri bölgesinde yaşayan svahili dilini sınırlı alışveriş çevresinde düzenli olarak kullananlar; kendi alanının çevresinde(güney somali, kuzey mozambik, ruanda ve kinşasa) elde tek iletişim dilinin olduğu yerlerde ara sıra kullananlardır.
  1930 yılında doğu afrika svahili dili komitesi tarafından kuralları belirlenmiş olmasına rağmen, pratik kullanımda bu dilin kuralları pek de geçerli değildir. bir çok lehçe varlığını sürdürmektedir.svahili dilinin yayılmasında sömürgeci topluluk ve devletlerin büyük rolü olmuştur.
  afrika ülkelerinin de birer birer özgürlüklerini kazanması ve ilköğretimde okullaşma oranının yükselmesi de bu dilin yayılma sebepleridir.
  *
  1 ... meydanbenim
 5. 5.
  tanzanya nın resmi dilidir. yazıldığı gibi okunur. uganda, kenya, somali, sudan, etiyopya, kongo cumhuriyeti, ruanda, burundi gibi doğu afrika sahillerinde yer alan ülkelerde de konuşulur.

  0-sifuri
  1-moja
  2-mbili
  3-tatu
  4-nne
  5-tano
  6-sita
  7-saba
  8-nane
  9-tisa
  10-kumi

  merhaba-habari
  adın ne-jina lako nani
  nerelisin-umetoka wapi
  hoşgeldin-karibu
  rica ederim-karibu sana
  problem yok-hakuna matata
  teşekkürler-ahsante
  ... potulape demini
 6. 6.
  tanzanya'nın resmi dili.
  ... blue smyrna
 7. 7.
  linguistik derslerinde sırf insanın kafası daha çok karışsın diye verilen abuk dil.
  2 ... mevoy