bugün

az önce yeni aldığım kahve kupasına su doldurdum ve madem evde kahve yapmıyorum kaç gündür o zaman bundan su içeyim diyerek su içtim. ama yetmedi, 1.5 litrelik şişemi de yarılamışım.
sık sık başıma gelen olay. bu girişin bir de sık çıkışı oluyor. sıkıntı.
Uzun süre efor yapınca aşırı susuyorum. Su hayattır, hayatta su.
trakya civarında içmeye gitmeden önce kullanılan bir sözdür.

gençler susadınız mı diye sorulur cevap beklenmeden içmeye başlanır.
Susamak bir sey degil. Alirsin buzlu suyu yanina goturur seni birkac saat. Isemesi sikinti. 15 dakikada bir kostur kostur.
https://twitter.com/i/status/1132904129720987649
Patatesli olsaydın getirebilirdim.
Asiri susadim biriniz bana su getirebilir mi?.
Dudakların kurusa da üşenmekten gidip içmemektir.
Gece gece insanı yatağından kaldıran, uykusunu kaçırandır, susamak.
gidermek için 155 aranabilir. gelen suyla artık bütün sülale doyar.
(dünden bugüne)
1-suya susamak-5
2-aşka susamak-4
3-insanlığa susamak-3
4-kardeşliğe susamak-2
5-huzura susamak-1
(bugünden yarına)

dünyanın başlangıcından bugüne sırayla gerçekleşen olaylar.
ve tersten itibaren bundan sonra olacağını düşündüğüm olaylar..
yoğun alkol alınan bir gecenin sabahı daha yoğun yaşanılan eylem. çölden kalmaktan beter edebilir adamı.
vücudun gerçekten ihtiyacı olmasının dışında, özellikle biri susayıp su istediğinde ya da içtiğinde hissettiğimiz garip duygudur.
adanalıların susazmak olarak tabir ettikleri durum.
ölmeyi bile istemenizi sağlayabilir.
birçok gerçeği içinde taşıyan tarifi olmaksızın sergilenen tavır,durum... nesilden nesile aktarılacak durum...aşka susamak; tıpkı ramazan ayında iftara dakikalar kala tutkuyla suyu beklemek gibi, nefrete susamak; içindeki iyilikten sıkılmak gibi, kana susamak insanlıktan çıkmak gibi... arzuya susamak; içgüdüleri sergilemek gibi...hergün herşeye susuyor ama doyamıyoruz, biz buyuz muhtaç olduğumuz suyun esiri.
eve gelince ağzı damacaya dayayarak pompaya basmaktır..
sus(a)mak

tükürdüm ganimetlerinin içine;
kapı dışarı ettim son harbi de,
henüz...
susadım...

susadım ve anladım yatağın ne olduğunu,
yıkandım ve tanındım...
tanındım
ve kendimi sabahtan sakındım.
ceplerimde kör bir ayaz;
ucu açık, haberci, yoldaş...
apar topardım, üşenmeden bir yastığa sığındım,
savruldu duyarga.
koptu özünden ateşi
bulaştı, bulaştırdı seslenilmemiş olana.

kafiye yarım kaldı,
büyük ünlü uyumuna sığındı,
adam olduğunu sandı bir kadın.
yarım kadın...
okkalı bir yalanın tutundu köşesinden,
son bir hazla sevişeceği zannetti,
hazırladı tükürüklerini.

olsundu, varsındı, o da soyunsundu.
kıvransın, kanasın, acınsındı.
hatta kendisi de inansın diye,
ekmek musaf bile çarpsındı!

pencereydi,
bir kız vardı,
aleladeydi ve alabildiğine çekiciydi.
bilmiyordu sevişmesini,
öğretilmemişti...
olsundu, varsındı, gözleri arabalara takılsındı;
kasabalı soylu bir aşkın pençesine sarılsındı.

aktı zaman;
titredi kör ayaz,
yandı yarım kirli kadın.
soyundu ve kirlendi dünya.
gerçeği güneşten uzak,
el değmiş pazarlara satılsındı!

pencereydi,
bir kız vardı,
aleladeydi,
henüzdü, susamıştım.
öte ucu açıktı hala yastığımın,
dul kalmış,
bel bağlamıştım...
kasabalıydım, aşıktım...
ödünç vermiştim gözlerimi bir pencereye,
üzgün kentler aramıştım.

sabahtı,
ceplerimdeydi.
kördüm,
kördü!
ayazı esti kızın
koptum özümden.
bulaştırdım, bulaştım.
artçı bir depremle açtım göz kapaklarımı,
susamıştım,
tenine ulaştım...
1- Hiçbir şey susuz yaşayamaz.

2- Göreceli su yetersizliği vücudun bazı fonksiyonlarını önce bastırır, sonra öldürür.

3- Su temel enerji kaynağıdır, vücudun "nakit akımıdır."

4- Su vücudun her hücresinde elektriksel ve manyetik enerji üretir, bize yaşam gücü verir.

5- Hücre yapısındaki maddeleri birbirine bağlayan bir yapıştırıcıdır.

6- DNA hasarını önler ve onarım mekanizmalarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur, böylece üretilen anormal DNA sayısı azalır.

7- Bağışıklık sisteminin (bütün mekanizmalarının) merkezi olan kemik iliğinde, bu sistemi kanser de dahil olmak üzere, çeşitli hastalıklara karşı güçlendirir.

8- Bütün besinlerin, vitmin ve minerallerin temel çözücüsüdür. Vücutta besinleri küçük parçalara ayırır, sindirimlerinde ve son metobolik aşamalarında görev yapar.

9- Besinlere enerji verir ve parçalanan besinler sindirim sırasında bu enerjiyi vücuda aktarır. Susuz yenen yemeğin vücut için hiçbir enerji değeri yoktur.

10- Su, besinlerdeki gerekli ögelerin emilimini artırır.

11- Bütün ögelerin vücuda taşınmasına yardımcı olur.

12- Akciğerlerde oksijen toplayan kırmızı kan hücrelerinin çalışma verimini artırır.

13- Hücreye ulaşan su, o hücreye oksijen verir ve atık gazları vücuttan atılmaları için akciğerlere taşır.

14- Vücudun çeşitli bölgelerinden zehirli atıkları toplar ve atılmaları için karaciğer ya da böbreklere taşır.

15- Eklem boşluklarındaki temel yağlayıcı maddedir, artrit ve sırt ağrılarının oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur.

16- Omurgadaki diskleri "şok emici su yastıkları" na dönüştürür.

17- Bağırsakları en iyi çalıştıran yağlayıcı maddedir, kabızlığı önler.

18- Kalp krizi ve felce karşı koruyucudur.

19- Kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşmayı önler.

20- Vücudun soğutma (terleme) ve ısıtma (elektrik) sistemleri için vazgeçilmezdir.

21- Düşünme başta olmak üzere, bütün beyin fonksiyonları için bize güç ve elektriksel enerji verir.

22- Serotonin ve diğer nörotransmitterlerin (sinir ileticileri) üretimi için vazgeçilmezdir.

23- Melatonin de dahil olmak üzere, beyinde üretilen bütün hormonların yapımı için gereklidir.

24- Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat yetersizliği sorununa çözüm getirir.

25- Çalışma verimini artırır ve dikkat aralığını büyütür.

26- Su dünyadaki diğer bütün içeceklerden daha kolay bulunabilir ve hiçbir yan etkisi yoktur.

27- Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olur.

28- Uykuyu düzenler.

29- Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur ve bize gençliğin enerjisini verir.

30- Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

31- Gözlere canlılık ve parlaklık verir.

32- Glokomdan korunmamıza yardım eder.

33- Kemik iliğinde kan üretim sistemlerini düzenler, lösemi ve lenfoma oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.

34- Vücutta enfeksiyon ve kanser hücrelerinin geliştiği bölgelerde bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok gereklidir.

35- Kanı sulandırır ve dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önler.

36- Kadınlarda, adet öncesi ağrıyı ve ateş başmasını hafifletir.

37- Kalp atışıyla birlikte kanı sulandırıp dalgalandırarak dolaşımdaki katı maddelerin dibe çökmesini engeller.

38- insan vücudunda dehidrasyon sırasında kullanılabilecek bir su deposu yoktur. Bu nedenle gün boyunca düzenli olarak su içmemiz gerekir.

39- Dehidrasyon cinsellik hormonunun üretimine engel olur, bu iktidarsızlık ve libido kaybının başlıca nedenlerinden biridir.

40- Su içtiğiniz zaman susuzluk ve açlık duygularını ayırt edebilirsiniz.

41- Kilo vermenin en iyi yolu su içmektir. Düzenli aralıklarla su için ve sıkı bir rejim yapmadan zayıflayın. Acıktığınız zaman aşırı yememeli, ama susadığınızda suyunuzu içmelisiniz.

42- Dehidrasyon doku boşlukları, eklemler, böbrekler, karaciğer, beyin ve deride zehirli çökeltilerin birikmesine yol açar. Su bunları temizler.

43- Su, gebelikte sabah bulantılarını azaltır.

44- Zihin ve vücut fonksiyonlarını bütünleştirir. Kara verme ve hedefleri belirleme yeteneğini artırır.

45- Yaşılıkta bellek kaybının önlenmesine yardımcı olur. Alzheimer, multipl skleroz, Parkinson ve Lou Gehring hastalıklarının riskini azaltır.

46- Kafein, alkol ve bazı ilaçlara duyulan bağımlılığın giderilmesine yardımcı olur.

batmanghelidj
iğrenç bir espriye neden olan durumdur.
-arkadaşım susar mısın?
-tabi alırım bi bardak.
(bkz: susaşmak)
oruçlu iken ve de sabahın erken saatlerinde olursa eğer akşama kadar vaktin bir türlü geçmediği durumdur.
bir güdüdür. dürtü olan susuzluk hissinden sonra organizmanın ihtiyacı olan eylemi gerçekleştirmesi için ortaya çıkan içsel gerilimdir.
suya ihtiyacı olmak.
ayrıca "susamak" kelimesinin kalıbına benzer başka alternatiflerde türetilebilir:
-kolasamak(kolaya ihtiyacı olmak)
-sigarasamak(sigaraya ihtiyacı olmak)
-çikolatasamak(çikolataya ihtiyacı olmak)