bugün

kekilleri ile dikkat çeken ama ısırdımı morartan yanakları (bkz: utançtan kızarmış gibi)kırmızı veya turuncu olan cici papağan...
kafasının üzerinde bir tutam dik saçları olan*, punk görünümlü, kırmızı yanaklı, 80'lerin imajını ölümsüzleştirmiş*, çok akıll bir papağan türü.
evcilleştirmek için bebekken almalısınız, konuşmasını istiyorsanız cinsiyeti erkek olmalı.
erkek mi, dişi mi olduğunu yanaklarındaki kırmızılığın tonundan anlarsınız.
dişi ise yanakları açık turuncu, erkek ise kırmızı/koyu turuncu renkli olur.
lat. Nymphicus hollandicus
bunlardan bende de vardı bir tane. istanbuldan denizliye yeni taşındığımız dönemlerdi. eve bir ses gelsin ne yapalım diye düşünürken petshopa gitmiştik. ordan aldıydık hagi yi.

bu hagi çok ufaktı bize geldiğinde. çok çekingendi, ele gelmezdi kafesini temizlemek işkenceydi. yaklaşık 2-3 haftalık eğitimden sonra artık ayrılmaz ikili olmuştuk. akşamları eve geldiğimde dışardaysa direk uçarak omzuma gelirdi. eğer kafesteyse ben kapağını açana kadar durmazdı. akşamları sürekli dışarda tutardım onu. kafesine istediği zaman girer istemediği zaman dışarda omzumda kafamda elimde ben neredeysem o da yanımda olurdu. salça olmadığı bir akşam yemeğimi hatırlamıyorum. her seferinde gelir ben ne yiyorsam o da ondan yerdi.

evdeki bütün kumandalarımın üzerindeki tuşlar eksiktir. çoğunun 1 den 9 a kadar numaraları yoktur bile. hagi sayesinde. bu kuşların iki özelliği vardır ki bunları bilmeden sakın sahiplenmeyin bu dostları. kemirmeye bayılırlar. evinizdeki herşey ama herşey kemirilmiş olacaktır. en kötüsü ise bu hayvancıklar sürekli kendi tüylerini temizlerler. yani her taraf tüy içinde kalır. toza tüye alerjiniz varsa, yeni bebeğiniz olduysa bir süre uzak durun derim.

bunlar normalde yıkanmayı severler ama bizimki pek sevmezdi. ben de alır lavaboda yıkardım bunu. çok çirkin olurdu ne zaman yıkasam. ama saç kurutma makinesiyle kurutunca tekrar eski karizmasına kavuşurdu, artist şey. çağırınca hemen omzuma veya koluma gelen, sürekli hagi hagi diye o iğrenç sesiyle kafa .iken hagi için hep geçmiş zamanda kurdum cümleleri. çünkü benim bir hatam ve fazla güvenmem yüzünden kaçtı ne yazık ki. kaç gün arasam da bulamadım. şimdi ne zaman bir pet shopun önünden geçsem ya da kuş sesi duysam boğazımda bir şeyler düğüm olur hep.

http://www.loadtr.com/388922-Sultan_Papa%F0an%FD.htm
sürekli ciyak şeklinde ve iğrenç derecede rahatsız edici bir sesi olduğu için sakın almayınız tavsiyesine başvurulası papağan cinsidir.
mısır çarşısından 300 tl gibi iyi rakamlara jakocinsi, konuşmaya en meyilli olan papağan cinsi yavruları satılmaktadır değerlendirilmesi faideli olacaktır.