çılgın mühendislerin çılgın programları.
izlerken bazen gülme krizine sokan program.
Gözlüklu abinin trt world kanalından haberi olmadığını gördüğümüz program.
Şaka maka bugün izleyesim geldi şu ddos olaylarından bizde çok mağduruz.
moonlight sonata tarafından ''türk televizyon tarihinin yeri doldurulamaz programı sosyotrend'' olarak tanımlanarak beni kahkahalara boğan program. ahahahahahassiktir amk ya.
gerçekten izledim ve güzel program. ama olay tv dıgıturkte yok.
valla izledim yine, gerçekten kafa açıcı mevzular.

serkan inci haklı, amk odtü'sü bu işi yapamıyosan bırak.
adamlar fişi çekip gitmiş.
bir de şu aklıma takıldı,
neden bir insan yurtdışından inci sözlüğe girmeye çalışsın ki?
buna inanıyor musunuz gerçekten?

ayrıca ruslara kafam girsin.
Geçen programda serverdan dolayı odtü'ye başarısız diyen zall efendi'nin sözlüğüne 1 gün boyunca adam akıllı girilemedi. Com.tr uzantısı da değil uludağ.

Neyse en azından kafamız açılıyor.
yeni gördüğüm program. ama hoş bir konu çerçevesi çizilmiş. güzel yürütülmüş.
sanırım bundan sonra :
06.57 "sürekli bunlar ŞEYABIRLAR böyle..."

bizde izleriz.
sunucusunun yayına başlarken, yani zall ve serkan'ı tanıtırken onları öve öve ( serkan'ın dediği gibi yalaya yalaya bitiremediği ) program.

abi hakket öyle bir övmeye başlıyor ki, zall sunucuyu dinlerken koltukları kabarıyor. götü hafif hafif yayılıyo sandalyeden, gözlerinin beyazı çıkıyor.

serkan'la zall'ın bi sırıtışları var sunucuyu dinlerken anlatamam; çok hoşlarına gidiyor;
görsel

bıraksalar sabaha kadar dinleyecekler herifi. lan ego tatmin yeri mi orası çözemedim. gerçi kuşimatom katılsa daha çok reyting alır ya neyse,

ehehe lan hakket pipimin boğazına bi papyon bağlayıp boşta kalan salca nın koltuğuna oturtsam en az yarım saat programa başlayamaz herif.

yani tanıtım sırası kuşimatoma gelince;

'' sevgili sosyotrend izleyicileri, karşımızda ülkenin en damarlı, en heybetli ve en şirin olan, uludağ sözlük, inci sözlük ve bilimum sanal platformların ırzına geçen kuşimato lakaplı uludağ sözlük neferlerinden...

bıdı bıdı yorulur herif. o övdükçe kuşimato kabarır. zall ın gözleri büyür. serkan isyan eder ;
görsel
''abi nolur övme, bunun ne kadar kalkacağını bilmiyoruz yeter'' der.

yani diyorum ki; şu yalama merasimini uzatmayın aga. valla bak yayını basacak zor dizginliyorum hergeleyi. aman ha!
serkan inci

--spoiler--
odtü bu işi yapamıyorsa versinler biz yapalım.
--spoiler--
kimin hangi konuda uzman olduğunu anlamadığım program.
her kelleden başka bi ses çıkıyor. her konu konuşuluyor. gerçi kimsenin umursadığını düşünmüyorum o da ayrı bir ironi.
türkiyede cuma namazı sırasında evinde masturbasyon yapanların sayısından daha az izleyicisi olan program.

milletvekili ile izleyici sayısının yarıştığı program.

ve hatta, sözlükte bir saat içinde girilen salt bilgi entry sayısı bile daha fazla.
Ciddi ciddi izleyenlerin olduğu program. Evet.
ya ismail'i anlarım da serkan ne demeye çıkıyor oraya.

serkan denen elemanın inci sözlüğe ne gibi bir katkısı var ?

sadece ismail'in olmak istemediği ekran yüzü adam.

sözlüğün kurucusu değil. sözlükte yapılan ziyaretlerin hiç birinde yardımcı olarak veya direk olarak rol almışlığı yok.

sadece kaymağını yedi.

salak bir kitap çıkarıp liselilere sattı.

umut denen mal ile sürekli bir yerlere çağrıldı.

yani serkan inci sözlükte yazarların başarılarının kaymağını yedi.

yeter da artık ismail. sana bir şey demiyoruz. sedat'ın yaptığı sözlüğü farklı tarz da geliştirerek belki de türkiye'nin en büyük sözlük ortamını yaratıp en büyük anarşist topluluk olan inci sözlüğün bir bakıma hafriyat işlemlerini yaptın.

ama o uzun saçlı ne dediğini bilmeyen adamın orada işi ne ?

inci sözlükten patentie mi bir tane avukat var ya onu çıkarsan o elemanın daha çok yardımı dokundu sözlüğe.

türkiye'de efsane olabilecek bir sözlüğü bitiren adamı yanına almışsın eğleniyorsun. anlıyorum ortaokullu kardeşlerimiz serkan'ı seviyor ama yapma be gül yüzlüm.
yine bir solukta izlenen ve bir solukta biten program.

--spoiler--
pil ve yazılımı yaparsak elektrikli araba üretebiliyormuşuz.
yani kaporta, boya, öntakım, amortisörler falan önemli değil.
yazılım önceliğimiz olacakmış.
bir de silikon vadisi mevzusu geçti orada dalmışım.
zall serverı silikon vadisine taşıyormuş, orada havuzlu villa kiralamış.
--spoiler--
olum tam izleyeyim diyorum, sonra ekrandaki tiplere bakınca dayanamayıp kanal değiştiriyorum. yani olmuyo.

aslında bazen konularda fena değil ama...
baştan sona izleyince entelektüel kapasitenin %50'sini silip götüren program. *
görsel
yakında ulusal kanala geçecek olan program.

o zaman artık sözlükten duyurmaya gerek kalmayacaktır.

En büyük kanallardan birine geçmesi için son görüşmeleri yapıyoruz.

edit: görüşmeler yapıldı. onaylandı. ama sonradan iptal edildi. hayırlısı bakalım.
Daha çok Yakında blue hustler'a geçecek gibi.
üniversitelerde kültür yokki. güzel sanatlar fakültesi adı var, kendi yok. birde profesör maaş bağlanıyor. ay sonu geliyor maaşlarını alıyorlar.

bir şirkette proje 6 ay içinde sonlandı. yabancılar sayesinde. ressamlar lazım ama doğuştan perspektif yapmasını bilen bulamıyoruz. kendin oturup yapsan 3 yıl da proje sonlanır.

herneyse proje bitti. ekonomik krizler derken güzel sanatlar akademi sınavlarına girelim. hiç olmassa kültürün içinde oluruz. bölümlerde yedeklerde kaldık endüstri ürünleri tasarımı buna dahil. ama çok enteresan marmara güzel sanatlar fakültesinde iç mimarlıkta 3. oldum mülakatta 39. sıraya aldılar. aslında tavla zarı obje kullanmasaydım birinci olmuştum. 40 kişi almaları gerekirken bu sene 20 kişi alınacagı açıklandı. meger okulun böyle puştça davranışları varmış öğrenciye on üzerinden sekiz verdikten sonra rakkamı silip yedi yapıyorlarmış. sınavda mecbur gidişat öyle olduğu için tavla zarı kullanmak zorunda kaldım. başka obje kullanmak nerdeyse imkansızdı, zamanda kısıtlı idi.

güzelsanatlar fakültesi sınavlarına girmeden önce bir şirkette mobil telefonlar üzerinde çalışıyorduk. nokia markası daha ortada yok. benofon markası var. sonradan süper nokia mobil telefon oldu.

biz daha mecazi anlamda kartondan koni yapabilecek adam bulamıyorduk. bir türk mühendis yarı iletkende katman oluştururken gözlerini hesaba katmamış nerdeyse kör oluyordu. sonra o kişiyi işten çıkardılar. zaten alt seviyede mühendisti deneme yapmak istemişti. işçi mühendis.

bir mühendis vardı almanyada okumuş babası Siemenste çalışmış. o mühendis şu an ev kirasıyla yaşamını idame ediyor, evlide değil.

o zamanlar alan adı alalım dedik şirket sirkülerini istediler kanunen şirket yok dedik olmaz dediler şirket olmalı. şimdi ise sadece tc kimlik numaranla hemen alan adı alabiliyorsun.

teknoloji geliştiren insanlara kamyoncu, arabanın arka tekerleği, altı yemiş, sucugu yemiş gibi mecazi anlamda hakaretler ettiler. hele hele aselsandaki çalışanlara mobbing uyguladılar adamları öldürdüler.

görsel

koreli samsung firmasını takdir ediyorum, çok küçük boyutlarda yarı iletken üretiyor.
google takdir ediyorum. çünkü mecazi anlamda süpermenden daha iyi görüyorum.

babam makina mühendisi, 14 yıl önce babama bu yaptığım hesap dogrumu diyorum. yarı mekanik, metalujide var içinde. oğlum unuttum kitapları açıp tekrar üzerinde çalışmam lazım dedi. ancak ozamam sana cevap verebilirim dedi.
Tv de ilgiyle takip ettiğim birkaç programdan biridir.

Diğerleri;
Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz.
Paramparça.
Muhteşem yüzyıl kösem.
Zall'ın yılbaşı programında heyecandan iki lafı zor bir araya getirdiği program. Haftada bir sözlük günü olsa oylama ile seçilecek yazarlar bir tane ulu'dan bir tane inci'den gitsek. Sözlüğü, yazarların fikirlerini konuşsak. Mesela 120 ve üstü takipçili isteyen yazarlar modlara mesaj atsa, yazarlara anket açılsa o ankete göre gitsek bir giden 3 hafta gitmese. Sağlam olur zall bi düşün.
ya sosyotrend biz neler yaşadık.

akademi sınavlarında araba maketleri yapan bir arkadaş vardı. koç holding şirketi olan ford otosandaki fabrika müdürü görmüş araba maketlerini. o arkadaşı çağırmış bu maketleri yapan kim görmek istemiş. çok iyi maketler yapıyordu. fabrika müdürü ya ben seni küçük bir çocuk sanıyordum sen kocaman adamsın demiş. fabrikada çalışmak istiyorsan marmara güzel sanatlar okulunu göstermiş endüstüri ürünleri tasarımını okuman lazım demiş. o arkadaş kazana kazana türk el sanatlarını kazandı.

siz şu zamanda silikon vadisi elektrikli arabalardan bahsederken biz geçmişte yaşadığımız puştça davranışlarla karşılaştık. ford otosan fabrika müdürüne küfür eden mühendislerin sayısı çok fazla.