bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    Muhasebe programı.
    1 ... expert16
  2. 2.
    kadim yunanda yedi bilgelerden biri sayılan ve aynı zamanda atina'da yaptığı köklü politik ve ekonomik reformlarla tanınan yasakoyucu.
    2 ... otuzluk dulun soguk yatagi
  3. 3.
    son lidya kralı karun' un ateşe verilmek üzereyken adını bağırdığı rivayet edilen atinalı devlet adamı.
    karun' un, solon' un adını andığını duyan pers imparatoru krezus infazı duraklatır ve sebebini öğrenmek ister. karun ise ' hayatım boyunca zenginliğe önem verdim, halkımın gözünde adil bir kral olamadım. pişmanlığımı haykırdım ' gibisinden bir açıklama yapar. çoğu tarihçiye göre bu açıklamanın ardından krezus, karun' u affetmiştir.
    2 ... unidentified stranger
  4. 4.
    atina kanunlarını yapan entelektüel hukukçu'dur. kendisine; "dünyanın en iyi kanunlarını yaptığına inanıyor musun?" şeklinde bir soru yöneltildiğinde: "hayır" cevabını verip, eklemiştir; "sadece atina'lılar için en lüzumlu kanunları yaptım" demiştir. şüphesiz ki solon: donanımı itibari ile; her medeniyetin kendine özgü tonları olduğunu biliyor; buna göre motif dizayn ediyordu.

ondandır ki solon; iki bin yılı aşkın süredir yaşıyor, belki de, ebediyete değin yaşayacak..
    3 ... angry man
  5. 5.
    Yaptığı kanunlarla köylülerin borçlarını sildi. Halkı gelirine göre 4 sosyal sınıfa ayırdı. Köleliği kaldırdı.
    1 ... mithra
  6. 6.
    "hiçbir şeyde aşırı olma. ölçülü kal. keder doğuran hazdan kaç, çabuk dost edinme; edindiklerini de çabuk gözünden düşürme. hükmedilmeyi inceleyerek hükmetmeyi öğren. yurttaşlarına en hoşuna gideni değil, en iyiyi söyle. görünmeyeyenleri görünenlerden çıkar. demiştir.
    solon, hellen düşüncesinin yedi bilgesindendir.
    ... angry man
  7. 7.
    eski yunan hakimi. insanı şöyle tanımlar: "bir arızadan ibaret". solon'un fikri temellerinde insanın yeri plastik bir dünyadan ibarettir. eşya ve hadiselerin akışından başka bir şey yoktur. bu akışın tersine kulaç atmaya çalışan insan, cinnet hali içerisinde kendisini aramaktadır.
    2 ... gunahi kirleten adam
  8. 8.
    döneminin en entellektüel ve idealist hukukçusudur. hukuk sisteminde pek çok reforma imza atmıştır.
    1 ... zenithgeist
  9. 9.
    aristoteles'in eserinde şöyle yazar:

çoğunluğun küçük bir azınlığın kölesi olduğu bu devlet düzeninde, demos güçlülere karşı isyan etti.
    çatışma uzun sürdüğü için iki taraf uzlaştırıcı olarak Solon'u seçti.
    2 ... strategy